מתווה ברקת: ריבונות ישראלית, אוטונומיה לפלסטינים וביטחון

ניר ברקת מסכם ביקור בארה"ב בו קרא להעניש חברות אמריקאיות המחרימות את יו"ש ומציג למארחיו ובערוץ 7 תכנית מדינית לעתיד ההתיישבות.

שמעון כהן , ט"ז בטבת תשע"ט

ניר ברקת
ניר ברקת
צילום: הלל מאיר/TPS

ראש עיריית ירושלים לשעבר, ניר ברקת, קורא במהלך ביקור שהוא מקיים בארה"ב להטיל סנקציות על חברות אמריקאיות המחרימות את ישראל או מפעלי תעשייה ביהודה ושומרון. את הדברים אמר ברקת במהלך פגישתו עם ג׳ייסון גרינבלט, שליחו המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו אתו על המפגשים במהלך הביקור, על הצעת הסנקציות ועל היתכנותן בחוק האמריקאי, וגם על התכנית המדינית שאותה הוא רואה כיעד עבור מחנה הימין.

ברקת מספר על מפגשים עם בכירי ממשל בכירים בפניהם הביע את "האתגר הגדול שלנו לא לאפשר חרמות להתיישבות או לישראל". לדבריו "הם מבינים את האתגר הגדול כש-AIRBNB מחליטה להחרים אסור לנו לאפשר זאת".

באשר לסיכויי הטלת סנקציות על חברות כדוגמת AIRBNB אומר ברקת כי על פניו נשמעת התנהלותה כעבירה על החוק האמריקאי ולכן מוסדות של הממשל יכולים שלא להשתמש בשירותיה של החברה ולהוביל לפגיעה כלכלית בה. זאת מעבר לכך שישראל יכולה לפנות לתומכיה בעולם בבקשה לנהוג באותה מידה ולא להשתמש בשירותי חברה מחרימה. לטעמו בידיה של ישראל ובידי תומכיה כוח כלכלי גדול שניתן להשתמש בו כמעין כוח ענישה נגד מחרימיה.

עוד סיפר ברקת כי במהלך מפגשיו עם אנשי הממשל הציג תכנית מדינית שלדבריו נשמעת באוזני הבכירים הרבה יותר מתכניות הכשל של חזון שתי המדינות. עיקרי חזונו של ברקת לעתיד יהודה ושומרון כוללים הקמת אוטונומיה על ערי וישובי הערבים ביהודה ושומרון, החלת החוק הישראלי על ישובי יהודה ושומרון ושליטה ביטחונית מלאה של צה"ל על השטח כולו. בנוסף לכך, הוא מציין, חשובים ההשקעה הכלכלית והפיתוח הכלכלי שיאפשרו לערביי יו"ש חיים סבירים ונורמאליים בשיתוף ובדו קיום.

כל זאת, מדגיש ברקת, על מנת לבלום כל אפשרות להקמת מדינה פלשתינית בצד המערבי של הירדן. "מי שדיברתי איתם מבינים את התפיסה של המחנה הלאומי ורוצים לעזור. הם מקשיבים", הוא מספר וכשהוא נשאל אם בני שיחו אינם תוקפים אותו על עצם הרצון להוריד מעל סדר היום המדיני את רעיון שתי המדינות, הוא משיב ומספר כי הזכיר לבכירים האמריקאים כי קיימות חלופות מדיניות שונות ברחבי העולם וניתן להשתמש גם בהן. אחת הדוגמאות היא המציאות המשפטית בפורטו ריקו, שם זוכים התושבים למעמד אזרחי אך כזה שאינו מאפשר להם השתתפות בבחירת נשיא ארה"ב.

"אני נותן להם כמה דוגמאות של הסדרים מיוחדים ואומר להם שביו"ש אין מקום למדינה פלשתינית. יש מקום לאוטונומיה שבה ינהלו את חייהם, אבל אין מצב שנוותר על הביטחון ביהודה ושומרון ויש מודלים פרקטיים ברחבי העולם. האמריקאים מבינים את זה, בעיקר כשנותנים להם דוגמאות מהעולם".

ומה באשר לשאר השטח שבין הישובים שיקבלו ריבונות ישראלית לבין האוטונומיה הפלשתינית בישובי הערבים? על כך, אומר ברקת, אין מקום לדון בשלב זה. "על השאר נדון בהמשך. אנחנו לא מוותרים כעת על מילימטר. כעת אין עם מי לדבר ואנחנו סומכים על ראש הממשלה שידע לנהל זאת בצורה נכונה".

באשר לשליטה הצה"לית על השטח מדגיש ברקת כי מדובר בסוגיה קריטית על מנת לבלום טרור והבהרת עמדתה וכוחה של ישראל שידה תגיע לכל מי שיבחר לנקוט בטרור נגדה.

לקראת תום הדברים נשאל ברקת אם שמע מבני שיחו, אולי מג'ייסון גרינבלט או מאחרים, משהו על התכנית המדינית שאותה מתכוון טראמפ להציג. ברקת מציין כי בעוד הוא יכול לספר מה הוא עצמו אמר והאופן בו התקבלו הדברים בהבנה ובהקשבה הרי שלגבי מה שנאמר לו הרי ש"הם שומרים על עמימות וגם אם הם אומרים לא נהוג להגיד מה הצד השני אומר...".