עו"ד וואלאס בראנד הלך לעולמו

סגנית שר החוץ: עו”ד בראנד לימד מומחים צעירים טיעונים משפטיים חיוניים, שבלעדיו היו נשכחים

ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשע"ט

נר נשמה
נר נשמה
צילום: thinkstock‏

וואלאס בראנד, עורך דין יהודי-אמריקני פרו-ישראלי שעבד בשירות המדינה בארה"ב, נפטר החודש בוושינגטון. בן 88 היה במותו.

בראנד, שהיה פרקליט בשירות ממשלת ארה”ב במשך שנים רבות, התחנך בבית הספר למשפטים היוקרתי של אוניברסיטת הרווארד.

על פי פרסום בוושינגטון פוסט, בראנד נולד ב-1930 להוריו המהגרים ועבד לראשונה בחנות המכולת שניהל אביו. בצעירותו שירת שירות צבאי בקוריאה ורק לאחר מכן, סיים את חוק לימודיו.

ברנאד הגדיר את עצמו כציוני ולאחר שיצא לגמלאות, הקדיש את זמנו להגנה בפומבי על ההתיישבות היהודית בארץ ישראל. בראנד הדף כל מתקפה פלשתינאית נגד ישראל שהתיימרה להסתמך על "המשפט הבינלאומי".

"לכמה אנשים ברחוב יש ידע כלשהו בנושא החוק הבינלאומי", בראנד נהג לומר, "[הפלשתינים] חוזרים על הדברים לעתים קרובות מספיק והדברים הופכים להיות “אמת פואטית " שלא ניתן להזים על ידי עובדות, לוגיקה או היגיון".

בערוב ימיו, בראנד תמך בפומבי בדו"ח לוי. בחוות דעת משפטית מפורטת שפירסם, בראנד כתב כי "לפי המשפט הבינלאומי, לעם היהודי יש ריבונות מערבה לירדן. לערבים המתגוררים בארץ ישראל וקוראים לעצמם "העם הערבי הפלסטיני" אין זכות לריבונות. בראנד הבהיר כי החל בוועידת סן רמו בשנת 1920, השאלה האם ערבים או יהודים זכאים לריבונות מערבה לירדן לפי המשפט הבינלאומי “כבר הוכרעה” - לטובת היהודים. בראנד כתב כי התביעות הערביות להגדרה עצמית בפלשתינה הוגשו בשיחות השלום בפאריס ונדחו על ידי הקהילה הבינלאומית. תביעות הערבים להגדרה עצמית הוכרו על ידי הקהילה הבינלאומית באשר ליתר המזרח התיכון, אך לא בארץ ישראל (פלשתינה).

זמן קצר לפני מחלתו הסופית, קרא בראנד לשגריר ארה"ב דיוויד פרידמן לבטל חוות דעת משפטית רשמית של ממשלת ארצות הברית, אשר טענה כי ההתנחלויות ביהודה ושומרון "בלתי חוקיות". בראנד נימק לשגריר כי חוות הדעת שנכתבה במחלקת המדינה האמריקנית לפני שנות דור, הייתה שגויה, משום שהתיימרה להגיע למסקנתה בהסתמך על פרסומיו של המומחה למשפט הבינלאומי פרופסור יוליוס סטון.

אבל סטון עצמו, ציין בראנד, תמך בפומבי בחוקיות ההתנחלויות.