השר שטייניץ: "מדינה פלסטינית - טעות ישראלית"

שר האנרגיה מדבר על חשיבות חיזוק ההתיישבות בתחום התשתיות וקורא ליועץ המשפטי לממשלה שלא למסור את החלטתו בתיקי נתניהו לפני הבחירות

חזקי ברוך , כ"ז בטבת תשע"ט

שר האנרגיה, יובל שטייניץ
שר האנרגיה, יובל שטייניץ
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אומר כי היועץ המשפטי לממשלה צריך להמתין עם ההכרעה בנוגע לחקירות ראש הממשלה נתניהו עד לאחר הבחירות.

"זה מהלך מאוד בעייתי שישאיר הכל תלוי על בלימה. הרי יש סיכוי טוב שבסוף השבוע יתברר שלא מעמידים לדין. אם היינו שנה לפני הבחירות זה דבר אחר, אבל חודשיים וחצי לפני הבחירות או קרוב מזה, צריך לשקול ברצינות לדחות את ההחלטה", אומר שטייניץ בראיון לערוץ 7.

הוא גם חושב שנתניהו צריך להישאר בתפקידו, אם אכן יוגש כתב אישום נגד. "אני מכיר את נתניהו שנים ומעולם לא ראיתי אצלו סממן של שחיתות. הוא פטריוט ישראלי. הרי גם ב-2003 היו חקירות ושרון ז"ל החליט לרוץ וקיבלנו 38 מנדטים בבחירות ואח"כ הוחלט שלא להעמיד אותו לדין".

השבוע חנך שטייניץ קידוח מים חדש סמוך לקדומים ומדובר לדעתו בצעד מהפכני לא רק בתחום התשתיות אלא גם במישור ההתיישבותי.

"כל הסיפור החל כשנדהמתי לשמוע שיש בשבתות וסופי שבוע בעיות באספקת המים ביישובים ובערים בשומרון. ניצלנו את ההזדמנות לא רק לפתור את בעיית המים, כי בקיץ האחרון כבר לא היו בעיות במים, אלא גם לבנות תוכנית אב שתשים צינורות ותתחבר למערכת הארצית, גם מבחינת המים וגם מבחינת חשמל", הוא מספר.

לדבריו, "קודמי לא עשו את זה כי הפלסטינים יצאו מועדת המים המשותפת ואז אמרו שבלעדיהם אי אפשר לעשות דבר. תהיתי האם אזרחי השומרון לא יקבלו מים כי הפלסטינים לא משתפים פעולה? החלטתי שנעשה הכל בלי הפלסטינים. ניצלנו את ההזדמנות כדי לקבוע עיקרון חדש: שאנחנו מתכננים תשתיות מראש למיליון יהודים ביהודה ושומרון - כך שכשירצו לבנות שם בעתיד - יהיו תשתיות לעתיד. אני מקווה שמשרד הביטחון יאפשר לי להעביר לשם גם גז טבעי לאזורי התעשייה באריאל ובברקן".

מבחינתו מדובר בפריצת דרך היסטורית ביו"ש. "אנחנו לא רק מדברים אלא גם מכינים את התשתיות ובונים את הדרך ליתר משרדי הממשלה. זו אמירה שתשליך על הכל".

שטייניץ אומר כי להשקעה בתשתיות ביו"ש יש אמירה ברורה במישור המדיני. "אנחנו חייבים לחזק את ההתיישבות. מי שבעיניו בראשו מאמין שמדינה פלסטינית זו טעות ישראלית. אם אנחנו לא נהיה ביהודה ושומרון מי שתיכנס במקומנו זו איראן, כמו שזה קרה בעזה ובלבנון. זו לא שאלה של ימין ושמאל. לצאת מיהודה ושומרון משמעו שאיראן תוך שנתיים-שלוש נמצאת מעל תל אביב וכפר סבא. זו סכנה קיומית למדינת ישראל".

הוא מתייחס להקמת מפלגת ה'ימין החדש' ואומר כי לדעתו מדובר בטעות. "עם כל ההערכה שלי לבנט ושקד, אני חושב שכל הפיצולים בזירה הפוליטית - הן בימין והן בשמאל - מוכיחים רק דבר אחד: הסיסמא הישנה שלנו: ליכוד אחד גדול מול כל השמאל - עובדת".

ומה חפץ השר שטייניץ לעשות בממשלה הבאה? "זה לא סוד שרציתי להיות שר חוץ. זה לא סוד שהייתי שר אוצר מוצלח. אני אשמח להיות שר חוץ, שר אוצר וגם אהיה מוכן לחזור למשרד האנרגיה ולהשלים את המהלכים שהתחלתי בקדנציה הנוכחית".