כשהשייח' הגיע לביקור בישיבה

שייח' עומר סאלם, הידוע בדעותיו הלא שגרתיות באשר לסכסוך היהודי-מוסלמי, ביקר בישיבת אור תורה מחניים בגוש עציון ושוחח עם התלמידים.

ערוץ 7 , א' בשבט תשע"ט

הרב וילק והשייח'
הרב וילק והשייח'
צילום: אור תורה סטון

מפגש ייחודי נערך השבוע בגוש עציון, כאשר השייח' המוסלמי-מצרי ד"ר עומר סאלם, הגיע לפגוש את תלמידי ישיבת "אור תורה מחניים" מבית אור תורה סטון שבגוש עציון.

המפגש הבין דתי שעסק בין השאר בתהליך השלום, היה יכול לספק הרבה רגעי דרמה, בייחוד כאשר נערך באזור קונפליקט זה, אך ד"ר סאלם בא לדבר דווקא שם עם תלמידי הישיבה על העתיד האפשרי המשותף של יהודים, מוסלמים ונוצרים באזור הים התיכון בכלל ובישראל בפרט.

"אני רואה בקוראן אמצעי שנוכל דרכו ללמוד כיצד להגיע לשלום, ודרכו ניתן גם כן לממש דרכי מוסר במציאות היומיומית בין המוסלמים לבין עם ישראל", אמר סאלם. "בתור אנשים דתיים ו'אנשי ספר', אני מאמין שהפתרון לבעיה פשוט מאוד. היהודים רואים בארץ ישראל את הארץ המובטחת, המקום דרכו ניתן לגשר ולחבר אלוהים ואדם, ולאחר השואה, הרדיפות ומסעות הצלב, הריבונות עבורכם היא גם ארץ מבטחים. אך אל לשכוח שבעקבות מעשי מוחמד גם המוסלמים רואים באדמת ארץ ישראל מקום קדוש. לכן התורה חייבת להיות מורה הדרך כאן", הוא אומר.

ד"ר סאלם לא רואה סיבה לכך שערבים ויהודים לא יוכלו לחיות בשלום נצחי אלו לצד אלו. "הגיע הזמן להפסיק לנסות לגשר על הסכסוך בינינו בעזרת פוליטיקה בלבד. עלינו לאמץ דוגמה חדשה אשר המגשרים בעיקרם יהיו אנשי דת, רבנים יהודים עם חזון התורה לצד שייחים ואימאמים מוסלמים שהקוראן עומד לנגד עיניהם. עלינו להיפגש פנים אל פנים, לדון ולשוחח על הדברים החשובים באמת. כאנשי דת יש שני דברים החשובים יותר מכל עליהם צריך לשמור, שנוכל לחיות פה בביטחון ושנוכל לקיים חופש דת ופולחן".

"לכן, על אנשי הדת לקחת יוזמה ולהוביל את מהלך השלום. הכנסת רבנים, או לפחות סממנים וערכים דתיים לתוך תהליך ההידברות והשלום, הייתה גורמת לדברים להיראות אחרת, מביאה להתקדמות משמעותית בדרך לפתרון", הוא הוסיף.

לאחר דברים אלו עלה ראש ישיבת אור תורה מחניים, הרב שלמה וילק, לסכם את הדברים. "קודם כל, יש ללמוד מוסר גדול מדברי השיח', שעולמו המודרני ושיח השלום שלו אינם מנותקים מערכיו ומתרבותו, והוא אינו נכנע לשיח השלום המבוסס על נוחות וכלכלה".

עוד הוסיף הרב וילק כי "ברור לכולנו שאם כל אחד יציב את חזון הגאולה שלו, יהיו אלו שתי תמונות ראי, שלא מסוגלות להגיע להסכמה. האמונה שלנו היא אלוקי ישראל ותורתו הם אלו שישלטו בעולם, ויהיו אור לישראל ולעמים. אולם, החזון המשותף של עבודת הא-ל ושל מוסר וכבוד לאדם, הם ההארה של העתיד אל ההווה כרגע, ולא בשאלה מי ישלוט. בעיקר שלנו, עם ישראל, אין כל רצון לשלוט על העולם, וכל מה שאנו מבקשים זה לשלוט על עצמנו, בכל המובנים".

"את המשיח, אומרים חז"ל, הפסדנו בגלל המחלוקת הפנימית 'מי בראש'?, ושוב אנו ממשיכים להפסיד את ימות הגאולה בגלל אותן סיבות. במקום להחליט מי ישלוט, עלינו להחליט כיצד ייראה יום המחר שלנו, איך נבנה עתיד משותף סביב הבנה וברית. כשיבוא משיח אמיתי, בקרוב אינשאללה, אז נחליט אם ומי בראש", דברי הרב וילק.