איך הגיע צלב הקרס לדגל בישיבה

אביו של אחד מתלמידי ישיבת 'פרי הארץ' מספר על האופן שבו הגיע הדגל ובו ציור צלב הקרס לארונו של אחד התלמידים בישיבה.

שמעון כהן , ב' בשבט תשע"ט

צלב קרס על הדגל
צלב קרס על הדגל
צילום: תקשורת שב"כ

הסיפור שלא סופר. האב

בין הממצאים שהוצאו על ידי גורמי השב"כ לתקשורת בפרשת מעצר הנערים תלמידי ישיבת 'פרי הארץ' היה גם דגל ישראל ועליו הכיתוב 'מוות לציונים' וצלב קרס.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אביו של תלמיד בישיבה שמכיר כמה פרטים שלא דווחו בתקשורת, וביניהם גם סיפורו האמתי של הדגל.

בראשית דבריו מספר האב, ששמו המלא שמור במערכת ערוץ 7, כי בשעה בה אירע המקרה עליו נחקרים הנערים העצורים היה אחד מהם עם בנו ואף ביקש ממנו להתפלל על רפואתו של חבר, עדות נוספת המאששת עדויות נוספות לפיהן הנערים היו באותה שעה בתחומי הישיבה.

"זו ישיבה קטנה כך שגם אם אתה לא באותו שיעור מכירים אחד את השני. האווירה שם משפחתית", אומר האב המספר על אירוע הדגל:

"לפני כשנה, בערך באזור פורים, ילד תלה דגל בישיבה. הדגל נשאר מונח כמה ימים וכעבור כמה זמן הגיע מישהו חיצוני לישיבה וקשקש את צלב הקרס ואת הכיתוב", אומר האב ומדגיש כי ברור מעל לכל ספק הן לתלמידים והן להורים כי אותו אדם חיצוני אינו קשור לישיבה שכן "הישיבה מתחנכת לא לדברים כאלה. גם אני וגם הורים אחרים לא היינו שולחים את הילדים למקום שבו יש תופעה כזו".

לדבריו התלמידים ואנשי הישיבה אינם יודעים מי כתב את הכיתוב ואת צלב הקרס, אך הנער שתלה את הדגל כשראה את הכיתוב הוריד את הדגל מיידית ומאחר ולא ידע מה לעשות בדגל "זרק אותו לתוך הארון" עד שהגיעו אנשי השב"כ שמצאו אותו שם.

בשיחה עם האב עלתה ההשערה שמא הבחירה של אותו נער להשאיר את הדגל בארון נבעה דווקא מתוך הערכה לדגל ולמה שהוא מייצג, הערכה שבגינה בחר שלא לזרוק את הדגל המחולל לפח, אך מנגד לא יכול היה להשאיר אותו תלוי בגלל הכיתוב ולכן בחר באפשרות של השארתו בארון. האב סבור כי אפשרות כזו הגיונית שכן מדובר בנער בעל תפיסת עולם ציונית מאוד, ובהחלט יתכן שהערכתו לדגל ולמדינה מנעו ממנו לזרוק אותו למרות הכיתוב.

בהמשך הדברים סיפר האב על מעצרם של שני נחקרים נוספים בשלב מאוחר יותר. לדבריו בנו שלו היה יחד עם שני הנערים הללו בחלקו האחורי של בית המשפט, בה בשעה בה בצידו הקדמי של המבנה התקיימה הפגנה.

האב מספר כי עורך דינם של החשודים שהגיע לניידת שלקחה את שני החשודים המאוחרים דרש מהשוטרים לראות צו שבגינו הם נעצרים, ואלה "לא ידעו מה לענות לו ואז אמרו הפרת סדר בהפגנה, אבל הם לא היו בכלל במהומות אלא מאחורי הבניין".

להערכתו מעצרם נועד אך ורק כדי להוכיח לבית המשפט כי קיימת התקדמות בחקירה, מה שיאפשר את השארת החשודים הראשונים במעצר ובתנאי חקירה.

על הלך הרוח בקרב הורי התלמידים בישיבה מספר האב: "אנחנו כל הזמן בקשר בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין ההנהלה. אנחנו רגועים כולם, כי אנחנו יודעים שאין כלום ולכן לא נלחצים אבל יודעים שהשב"כ עלול למשוך את זה עוד יום או עוד שנה. כואב לנו על הילדים שעצורים".

"אנחנו בסיטואציה שאנחנו יודעים שאם הילד בבית הוא עלול להיעצר ללא סיבה בשלוש לפנות בוקר, כפי שחבר של הבן נעצר ונתלש ממיטתו בשלוש בלילה מבלי שאפשרו לו לפחות לקחת אתו את התפילין שלו".