"להוציא את החקירות מהשב"כ למשטרה"

רב הישוב כוכב השחר מסביר את הבעייתיות בגישתו של השב"כ לאוכלוסייה ביו"ש ודורש להסיק מכך את המסקנות הנדרשות.

הרב אוהד קרקובר , ב' בשבט תשע"ט

הרב אוהד קרקובר
הרב אוהד קרקובר
צילום: יח''צ

א. ראשית אני מברך את שרות הביטחון על היחס הרציני והמחמיר אל זריקת אבנים. עשרות מכוניות נרגמות בכבישי יהודה ושומרון על ידי ערבים מידי שבוע. אם יקצו לכל זריקת אבן מחלקה בשרות הביטחון, כמו שהקצו במקרה הנוכחי, מובטחנו שזריקות האבנים יפסקו.

ב. הפירסומים על דבר ציור צלב קרס ושריפת דגל ישראל, אם אכן הם נכונים, הם מקוממים וצריכים להיות מטופלים על ידי הצוותים החינוכים. אין לדברים הללו כל קשר לחקירת ארוע הרצח. הפרסום שלהם בידי השב"כ יש לו מטרה אחת, לנסות להצדיק ולהסיח את הדעת של הציבור מהפגיעה האנושה בזכויות יסוד של נחקרים קטינים במדינת ישראל.

אכן פשיעה של נערים היא דבר חמור שמחייב טיפול, אבל התנהגות נפשעת כלפי קטינים של רשות רשמית של מדינת ישראל היא חמורה ומדאיגה הרבה יותר, ומזה אסור לנו להסיח את הדעת.

ג. חשוב לדעת, שלשרות הביטחון יש חלק משמעותי בתופעות האנטי ציוניות שמצויות אצל חלק מהנוער ביהודה ושומרון. שנים של רדיפה, מעצרים אלימים, הרחקות ושלילת זכויות יסוד מטעם השב"כ מקשים על המחנכים לבנות אצל הצעירים תחושות של אמפטיה כלפי רשיות המדינה. כשמפקד צוות חקירה בשב"כ אומר לי שכל הנערים האלו ללא יוצא מן הכלל הם מחבלים, איך אפשר לצפות מהם לעמוד בשירת התקווה?

התנאי הראשוני והבסיסי לטיפול בתופעה הקרויה "נוער הגבעות" היא להתחיל לנהוג עם אותם נערים ביושר ולא באכזריות ורשעות. כך נוכל להשיב להם את האמון במדינת ישראל.

ד. מתחילת הפרשה אני מתקשה להבין: איך אפשר להחזיק נערים במעצר בזמן שראש הישיבה העיד במשטרה שהנערים האלו ישבו איתו באותה שעה בסעודת עונג שבת? הרי עשרות נערים ישבו יחד באותו מעמד - אין אליבי חזק מזה. לפי מה שנאמר לי על ידי ראשי הישיבה האליבי הזה כלל לא נבדק.

התשובה לשאלה הזאת היא כנראה שבשב"כ חושבים שראשי הישיבה לא מדברים אמת. אבל כיצד אפשר להתיחס לרבנים אנשי חינוך שאחד מהם מג"ד במילואים כשקרנים ואפילו לא לבדוק את טענותיהם? התשובה הכואבת היא, שהשב"כ סימן לא רק את החשודים במעשה כטרוריסטים, אלא את כל האוכלוסייה הסובבת אותם כאוכלוסיה תומכת טרור. את הגישה הזאת חייבים להפסיק!

בית שני נחרב בגלל שנאת חינם, ואסור לנו לתת לזה לקרות שוב חלילה. חייבים להוציא את החקירות מהסוג הזה מהשב"כ שנועד להילחם באויבי המדינה, ולהחזיר אותם למקומם הטבעי, אל משטרת ישראל.