האפליקציה החדשה שמסכנת חיים

אפליקציה החדשה של משרד הבריאות המחייבת את כלל ארגוני ההצלה בישראל מסכנת חיים של ממש.

ערוץ 7 , ג' בשבט תשע"ט

אמבולנס מד"א
אמבולנס מד"א
צילום: ערוץ 7

סערה של ממש בארגוני ההצלה המובילים בישראל. השבוע נכנס לתוקף חוזר מנכ"ל משרד הבריאות שקובע נהלים חדשים בכל הנוגע להזנקת כונני חירום והצלה על ידי מגן דוד אדום ואיחוד הצלה.

על פי חוזר מנכ"ל חל איסור להפעיל כוננים בקבוצות השונות - מירס, וואצפ, ביפר ומכשיר BLUEBIRD שהשיק לאחרונה ארגון איחוד הצלה בהשקעה של מיליוני שקלים.

הדרך היחידה, על פי חוזר מנכ"ל, להפעלת כונני ההצלה היא באמצעות אפליקציה של משרד הבריאות ופותחה על ידי מגן דוד אדום.

בארגוני ההצלה מציינים ארבעה חסרונות של האפליקציה החדשה, חסרונות שעלולים להביא לפגיעה בחיי אדם: האפליקציה לא מאתרת את המיקום המדויק באופן שכונן יכול להגיע למקום בתוך שניות, 30% מהכוננים, בעיקר מהציבור החרדים, כלל אינם משתמשים במכשירים חכמים ואין באפשרותם להתקין את האפליקציה, בנוסף הכוננים הדתיים, שנשאו עד היום ביפר קטן, מסרבים לשאת בשבתות וחגים מכשיר סלולאר שעלול לצלצל בשבת בבית הכנסת שלא לצורך ולקבל הודעות שאינן קשורות לפיקוח נפש.

בימים האחרונים מביעים כונני מד"א בקבוצות הפנימיות את תסכולם האישי מירידה חדה במספר המקרים שבהם הם היו יכולים להציל חיים. "טוב, אמנם פספסתי מחוסר הכרה ופצוע קשה שהייתי ממש קרוב אליהם אתמול. אבל היי, תראו איזה יופי. הבטרייה של המירס מחזיקה יומיים בלי טעינה! יכולתי להיכנס לישיבה בעבודה ולהיות בה עד הסוף! אמרתי לילדים שאני בדרך הביתה, ובאמת הגעתי מתי שאמרתי! אני עוד עלול להתמכר לזה. תודה משרד הבריאות!", כתב אחד הכוננים בציניות ובצער.

בנוסף, מציינים הכוננים, כי האפליקציה החדשה של משרד הבריאות לא משקללת נתונים של הכשרת הכונן והציוד שברשותו. עד היום עם קבלת קריאה על "מחוסר הכרה" הדיווח היה מועבר על ידי מוקד כוננים מאויש שהיה מזניק בקשר המירס או במכשיר BLUEBIRD כונן מתאים למקרה. מוקד הכוננים היה יודע להבדיל בין מתנדבים (BLS) שבהכשרתם הם חובשים ונהגי אמבולנסים לבין מתנדבים (ALS) שבהכשרתם הם פרמדיקים ורופאים - באפליקציה החדשה של משרד הבריאות אין כל הבחנה.

כמו כן האפליקציה אינה יודעת להתחשב בציוד שברשות המתנדב - לדוגמא ילד שנחשף לחומר שהוא רגיש אליו הפתרון היחיד הוא להזריק לו אדרנלין באמצעות מזרק האפפין (EPIPEN) שמונע את התדרדרות החולה - רוב הכוננים היום אינם מצוידים במזרק זה והאפליקציה כאמור אינה יודעת להתחשב בנתון זה.

נציין כי מאחורי המהלך עומדת בין השאר גם המלחמה והקרב בין שני ארגוני ההצלה העיקריים - מד"א ואיחוד הצלה. במד"א טוענים כי מידע שמגיע למד"א אסור שידלוף לגורמים אחרים. מנגד טוען נשיא איחוד הצלה כי "האפליקציה היא דרך לחסל אותנו ולקחת מאיתנו את רשימת המתנדבים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה:

"תפקיד הכוננים במערך החירום הינו חיוני להצלת חיים ומזעור נזקים למטופל.

יחד עם זאת, חובה עלינו להבטיח שישמרו ככל שניתן פרטיותם של המטופלים והסודיות הרפואית של המידע הרגיש המועבר בעת הזנקת הכוננים. ישנן תלונות רבות על הגעת מספר רב מדי של כוננים למקרי חירום ודליפת מידע רפואי רגיש.

על מנת להפעיל באופן היעיל ביותר את מערך הכוננים באמצעות מערכת משוכללת המאכנת את הכוננים הקרובים ביותר ומקפיצה אותם.

המערכת משקללת נתונים כדוגמת סוג ההכשרה הרפואית ואמצעים נוספים הנמצאים ברשות הכונן (כגון אופנוע, דפיברילטור ואפיפן).

אנו מצפים משני הארגונים להעביר הנחיות מתאימות לכוננים על מנת לאפשר למערכת לפעול באופן מיטבי כפי שהוגדר בחוזר מנכ״ל משרד הבריאות".