לראשונה: "המשפט העברי" נכנס לחוק

שרת המשפטים פרטה את הישגיה בכנס העולמי לדיני ממונות ומשפט עברי, "תוקן חוק יסודות המשפט, מינינו לראשונה יועץ למשפט עברי"

אלירן אהרון , ד' בשבט תשע"ט

שקד
שקד
צילום: קובי ריכטר/TPS

שרת המשפטים איילת שקד (הימין החדש) נאמה אתמול (רביעי) בכנס העולמי ה-28 לדיני ממונות ומשפט עברי בירושלים וסיפרה על הישגיה בתחום כשרת משפטים.

"השנה תוקן חוק יסודות המשפט, כך שבמקרה של 'לאקונה' יש לפנות לא רק לעקרונות שב'מורשת ישראל' אלא גם לאלו של 'המשפט העברי'. אחרי שנים של עמימוּת, הוכנסה כאן בהירות נחוצה, שיש בה אמירה חשובה", ציינה שקד.

לדבריה, "הפניה למשפט העברי, מעבר להיותה ראויה-היא גם מתגמלת. היא תעשיר כל פסק דין ודבר חקיקה, ובמבט כולל- תעשיר את כולנו. מתוך מחשבה זו פעלתי בדרכים שונות, כדי להנכיח אותו בכל רבדי העשייה: מינינו, לראשונה, יועצת למשפט עברי בבית המשפט העליון. החלטנו גם לתמרץ את שילוב המשפט העברי, על ידי הפצת מבחני תמיכה חדשים, ראשונים מסוגם- לבתי דין לממונות הדנים לפי משפט זה. ובאפיק החקיקה, הנחיות היועץ המשפטי הן, שבכל תזכיר חוק ממשלתי בו הדבר רלוונטי, תובא עמדת המשפט העברי".

גם השר אורי אריאל (האיחוד הלאומי) נאם בכנס ואמר כי: "אני מקווה מאוד שבכנסת הבאה נוכל לעסוק בעניין הקטל בדרכים יחד כולם, זה נושא שאינו שנוי במחלוקת בין ימין ושמאל וצריך לטפל בו יותר. אני מאמין ומתפלל שהקואליציה הבאה תהיה ימנית, חזקה ומשמעותית, כדי שנוכל לחזק את המשפט: ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל. יחדיו עם כל הכוחות הציוניים הימניים, עם ראש ממשלתנו בנימין נתניהו, שאני מאחל לו שיהיה חזק וייצא בעז"ה כולו עם כוחות מיוחדים להנהגת עם ישראל".

נשיא הכנס, הרב רצון ערוסי אמר במעמד הפתיחה, "משפט התורה רלוונטי וחשוב בכל מציאות החיים המודרנית, אסור לנו להתנתק ממנו. אנו עוסקים בנושא הקטל בחיים, אני מקווה שבכנס זה נגבש אמנה להתמודדות אמיתית עם הנושא הנוראי הזה, לא די באכיפה, תשתיות והסברה, אנחנו צריכים לדעת שיש צורך בקדושת החיים והארץ".

עוד הודה הרב ערוסי לשרה שקד וציין כי היא הראשונה מבין חברי הכנסת שתקצבה את בתי הדין לממונות.

במהלך הערב הוענקה תעודת הוקרה למנכ"ל רשת יוחננוף, איתן יוחננוף, על תרומתו הרבה לחיזוק המשפט העברי והאדרתו. עוד השתתפו בכנס הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, סגנית ראש העיר ירושלים חגית משה ועוד רבנים ואישי ציבור נוספים.