חבר מליאת הבית היהודי: לפרוץ את גבולות המגזר

מנכ"ל ''מעלה'' קורא להרכיב נבחרת שכוללת גם אנשים שאינם דתיים, "קיבלנו החלטה לא להיות מגזריים, זה לא השתנה בגלל שבנט ושקד הלכו".

בני טוקר , ז' בשבט תשע"ט

רפי קפלן
רפי קפלן
צילום: עצמי

הבית היהודי לא מפלגה מגזרית

רפי קפלן, מנכ"ל "מעלה - המרכז לציונות דתית" וחבר מליאת הבית היהודי, אומר בראיון לערוץ 7, שלמרות עזיבתם של בנט ושקד מפלגת הבית היהודי חייבת להמשיך להיות מפלגה לא מגזרית שפונה לקהלים רחבים בציבוריות הישראלית.

"במשך שנים היה ויכוח האם הציונות הדתית צריכה לנסות להשתלב במפלגות שמשלבות חילונים ודתיים או להיות מגזריים, כלומר האם אתה הולך על מה שמאחד את כל הציבור או שאתה הולך עם האמת שלך עד הסוף''.

קפלן מזכיר שבארה"ב ישנן שתי מפלגות ואף אחת מהן לא מייצגת במאה אחוז את כל הערכים של כל אדם. ''הציבור הדתי לאומי התלבט בזה שנים, השתלבנו בכל התחומים במדינת ישראל ורק בפוליטיקה המפד"ל לא צברה כוח למרות שהציבור הזה הלך וגדל ולכן חיפשו כל מיני דרכים".

"הרבנים קיבלו את ההחלטה שמקבלים מישהו כמו נפתלי בנט שמייצג דתי יותר לייט, במקום השני אישה עם הרבה זכויות והרבה קבלות כמו איילת שקד וכולם היו מאוד מרוצים ממנה ואחרי זה הוא הביא את ינון מגל שהוא בוודאי לא אדם דתי אם כי יהודי עם לב חם והרבה זכויות שיודע להתבטא ולעבור מסך וקיבלו גם אותו.

"הציונות הדתית בעצם הכריזה שיש לנו גבולות הרבה יותר מעבר למה שחושבים. אנחנו באמת חושבים שכל מי שמזדהה עם הרעיון של מדינה יהודית והוא ציוני והוא מאמין בהקב"ה או לפחות חושב שמדינת ישראל צריכה להיות עם צביון יהודי, אנחנו יכולים ללכת יחד איתו".

לדבריו, פרישת בנט ושקד לא מחייבת את "הבית היהודי" לשוב לגבולות הציונות הדתית. "עכשיו צריך להתארגן מחדש ולא להישאר מגזריים, אי שם בין עפרה לבין בית אל או בין בית כנסת זה בגבעת שמואל לבית כנסת זה במודיעין אלא משהו הרבה יותר רחב.

"הבעיה היא העיתוי שהם קמו ועזבו אותנו ברגע האחרון ועכשיו לך תתארגן", מסביר קפלן, ''זה יהיה קשה אבל צריך לעשות את זה. בתוך הציונות הדתית צריכים עכשיו למצוא את המכנה המשותף הכי רחב שאפשר כדי שיוכלו להיות יחד כמה שיותר אנשים שמאמינים באותם ערכים שאמרתי קודם".

קפלן שולל את הטענות כאילו בנט ושקד עזבו בגלל שליטתם של הרבנים, "אני לא יודע אם באמת הם טענו את זה, קראתי את זה בכל מיני מקומות. אני חושב שהם לא אמרו את זה כי זה לא נכון. בניגוד למפלגה חילונית שלא מתייעצת עם רבנים ובניגוד לש"ס או לאגודה שכשאתה שואל אותם משהו הוא אומר מה שראש הישיבה או מועצת החכמים יגידו, הרבנים בציונות הדתית כמעט לא אומרים להנהגה מה לעשות ואם כן זה מיעוט של פעמים.

"הרבנים של הציונות הדתית כששואלים אותם הם אומרים את דעתם ואחרי זה הפוליטיקאים תמיד אמרו שהם צריכים להחליט. אני יודע שאפילו בזמן ההתנתקות הלכו להתייעץ עם ר' אברום, הלכו להתייעץ עם הרב אליהו, התייעצו איתם, הם אמרו את דעתם. אחרי זה חלק מחברי הכנסת בחרו לעשות ככה וחלק מחברי הכנסת בחרו לעשות ככה. בציונות הדתית זה לא עובד. מאוד מחשיבים את הדעות של הרבנים אבל אני כחבר הבית היהודי הייתי בכל הישיבות, שמעתי את הרב דרוקמן ואחרי זה היו הצבעות דמוקרטיות".