"לרומם ולחזק את קולה של התורה"

בנתיבות התקיים כנס 'ארץ אהבה 3', במרכזו עמד החידון השנתי של מכון התורה והארץ שעסק בלימוד סדר זרעים.

ערוץ 7 , י' בשבט תשע"ט

המתמודדות בחידון
המתמודדות בחידון
צילום: יח"צ

בין שלל האירועים שהתקיימו בשבוע האחרון לציון ההילולה של הבבא סאלי וחודש שבט, התקיים אמש (שלישי) בנתיבות כנס 'ארץ אהבה 3', במרכזו עמד החידון השנתי של מכון התורה והארץ, שעסק בלימוד סדר זרעים ובקשר המיוחד של ההתחדשות והצמיחה בעולם ובארץ ישראל בפרט.

אל הכנס, שהתקיים בשיתוף פעולה של המכללה האקדמית לחינוך חמדת הדרום, מדרשת התורה והארץ משבי דרום ומחלקת תרבות יהודית בעיריית נתיבות, הגיעו בנות רבות ממדרשות ברחבי הארץ שהגיעו להתחבר בערב מיוחד זה לארץ ומצוותיה ולעיר הדרומית נתיבות.

הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת, הגיע לברך את המשתתפות וסיפר על הקשר המיוחד בין הצדיק מנתיבות ובין אביו, הרב מרדכי אליהו זצ"ל. עוד השתתפו יוצרת התיאטרון חנה הדסה כהן אלורו שדיברה על הקשר בין ארץ ובין אהבה, והאומן והיוצר הראל טל.

את שלב הגמר של חידון הנשים הארצי הנחה נריה פנחס, חתן התנ''ך לשעבר וממחברי ומארגני חידוני התנ''ך העולמיים עד היום.

מתוך עשרות מתמודדות שנרשמו לחידון, אל הגמר עלו שש נשים שעברו בהצלחה את השלבים המקדימים והפגינו ידע רב בחומר לימוד מקיף ומסובך במסכתות ממשניות סדר זרעים שבש"ס, הלכות הפרשת תרומות ומעשרות שנוגעות לחיי המעשה אצל כל אחד ואחת, וכן חוברת המושגים מקיפה.

ההתמודדות היתה לא פשוטה, והידע שהפגינו הבנות היה מרשים. במקום הראשון זכתה רות שפרן מרחובות וקיבלה מלגה על סך 10,000 שקלים מטעם מכון התורה והארץ. בסיום הערב הגדוש פנו המשתתפות לעליה לציונו של הצדיק מנתיבות לתפילה בשעת רצון מיוחדת זו.

הרב שמעון אמור, רב המכללה האקדמית לחינוך חמדת הדרום ששפט בחידון, אמר: "הבבא סאלי הגיע בכוונה לעיר נתיבות, לדרום הרחוק על מנת לרומם ולחזק את קולה של התורה באזור. אני שמח שכולנו לוקחים חלק וממשיכים במשימתו".

הרב דוד אייגנר ראש צוות השופטים הוסיף, "זו התרגשות גדולה ושמחה עצומה לחוות בכל פעם את התשוקה האדירה ללימוד המשנה, בייחוד סדר זרעים שנשכח במשך הדורות. כותב הבבא סאלי שעל כל אדם לקיים את כל תרי"ג מצוות התורה. לימוד זה מוסיף גם ללומד עצמו וגם לכל עם ישראל את החלקים האלו בתורה שלא נלמדו ולא עסקו בהם".