יוזמה לדור המסכים: "קוראים למיליון"

בחמ"ד הציבו אתגר לתלמידים - להגיע בתוך 13 שבועות לקריאה משותפת של מיליון ספרים. "הרעיון אינו תחרותי אלא מושתת על עיקרון התרומה"

ניצן קידר , ט"ז בשבט תשע"ט

מעודדים את הקריאה
מעודדים את הקריאה
צילום: קובי פינקלר

מיזם "קוראים למיליון" מבית החמ"ד מעודד את התלמידים, דווקא בדור המסכים, להפנות את מרצם לקריאת ספרים.

המיזם הוא פרי עבודה משותפת של צוות החינוך הלשוני בחמ"ד, בראשות יעל נדלר, המפקחת על החינוך הלשוני בחמ"ד וצוות מנחות מחוזיות הפרוסות ברחבי הארץ מהצפון ועד הדרום.

אם תיכנסו בימים אלה בשערי בתי הספר תוכלו לחזות בסביבה לימודית מרהיבה המציינת את המיזם שהתחיל ביום השפה העברית, כ"א בטבת ויימשך עד שבוע החמ"ד, כ"ה אדר ב'.

מדובר שלושה עשר שבועות בהם מצפים שכל תלמיד ותלמידה יקראו ספר בשבוע לפחות.

בהנהלת החמ"ד מסבירים כי "הרעיון אינו תחרותי אלא מושתת על עיקרון התרומה. תרומה לאתגר המשותף המחבר את כל תלמידי החמ"ד - קריאת מיליון ספרים ביחד".

"אנחנו מעודדים קריאה חופשית של תלמידים בדרכים שונות, אך התלהבות והתרגשות כזאת של תלמידים מורים והורים עוד לא הייתה . אנו עדים לכך, שילדים שלא קראו בעבר או קראו מעט, החלו לגלות את ההנאה שבקריאה. רק התחלנו ובמהלך שבועיים הגענו ליותר מ-120,000 ספרים", מוסיפים בחמ"ד.

גם ההורים מרוצים מאוד מהיוזמה. אמא לתלמיד בבית הספר "אביחי" בנתניה כתבה למורה, "חייבת לשתף אותך עד כמה תחרות קריאת הספרים מורגשת אצלנו בבית. הוא אפילו צחצח שיניים בבוקר עם ספר ביד והטלוויזיה יממה שלמה לא נדלקה. זו יוזמה מדהימה".

נציין כי מחקרים מדעיים שנערכו לאורך השנים, מצאו קשר ישיר בין כמות הזמן שילדים מבלים בקריאת ספרים לבין שיפור בהישגים לימודיים.

ד"ר אברהם ליפשיץ, ראש מינהל החמ"ד, מדגיש כי "בעקבות הקריאה התלמידים צומחים וגדלים ביחד, כל אחד חש שהוא חלק מחבורה גדולה של משפחת החמ"ד".

אחת המורות בבית הספר ממ"ד יקיר סיכמה את תחושותיה מהמיזם עד כה. "המיזם מעביר מסר ומעורר קריאה, אבל מעבר לזה הוא גם עניין של שיתוף פעולה בין התלמידים שהוא מאד יפה לדעתי".

אם ברצונכם להכיר את פעילות החינוך הלשוני בחמ"ד, הנכם מוזמנים להיכנס לאתר "קוראים למיליון". בין השאר מומלץ לבקר באתר "הסופרים הצעירים" המכיל אלפי תוצרי כתיבה ולקרוא להנאתכם מסיפורים שכתבו תלמידים במסגרת תחרות הכתיבה של ילדי החמ"ד "מרוץ הצבי".