הדיפלומטים שהצילו יהודים בזמן השואה

נשיא המדינה המבקר בפריז פתח את התערוכה "דיפלומטים אמיצים" המציגה את סיפוריהם של דיפלומטים שהצילו יהודים בתקופת השואה.

ערוץ 7 , י"ח בשבט תשע"ט

ריבלין עם שר החוץ הצרפתי בתערוכה
ריבלין עם שר החוץ הצרפתי בתערוכה
צילום: חיים צח / לע"מ

לקראת יום השואה הבינלאומי שיחול ביום ראשון, פתח נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין הבוקר (חמישי) את תערוכת "דיפלומטים אמיצים – מצילים חיים יהודיים ומורים את הדרך לאחרים"

ריבלין, המבקר בימים אלו בפריז, לווה בפתיחת התערוכה על ידי שר החוץ הצרפתי, ז'אן איב לדריאן.

בתערוכה מוצגים סיפוריהם של דיפלומטים שפעלו להצלת יהודים בתקופת השואה והיא הופקה בשיתוף פעולה של משרד החוץ הישראלי ו"יד ושם". התערוכה מוצגת ברחבי העולם בשגרירויות ישראל.

בתקופת השואה היה בידי הדיפלומטים הכוח והסמכות כדי להשפיע על גורל רבים בזכות חופש הפעולה היחסי שהעניק להם תפקידם. כ-36 דיפלומטים חסידי אומות עולם מכ-20 מדינות עשו זאת וההערכה היא שכ-200,000 בני אדם ניצלו בזכותם.

בין הסיפורים, סיפורו של אריסטידס דה סוסה מנדס ששירת כקונסול פורטוגל בבורדו שבצרפת - שם נאסרה הענקת אשרות ללא אישור מראש, ובפרט ליהודים. הוא כונה "המלאך מבורדו" ועבד ללא הפסקה על מנת לחתום על עשרות אלפי אשרות מצילות חיים.

לאחר שהדבר התגלה מנדס פוטר ומת כמעט חסר כול, "גם אם יפטרוני, יכול אני לפעול רק כנוצרי, על פי צו מצפוני", הוא צוטט באומרו: "אם יש בפעולותיי משום סירוב פקודה, עדיף לי להיות עם אלוהים כנגד האדם מאשר עם האדם כנגד האלוהים."

"כ-200 אלף בני אדם ניצלו בזכות פעולותיהם של דיפלומטים חסידי אומות העולם", אמר הנשיא: "סיפורם של הדיפלומטים הללו הוא נדבך ייחודי בקורות השואה. הם הוכיחו שיש לנו תמיד, כבודדים וכנציגים של עם ושל מדינה, את היכולת והחובה לבחור."

הנשיא ציין בכאב: "רק בשנה שעברה, 2018, הייתה עלייה של 69 אחוזים בתקריות האנטישמיות בצרפת ביחס לשנה הקודמת. אלו נתונים קשים שאסור להשלים עימם. הנהגה אירופית חזקה חייבת לקרוא תיגר על כל תפיסה אנטישמית. לנוכח שינוי פניה של אירופה בעקבות התחזקות כוחות ימין ניאו-פשיסטים וקיצוניים, חשוב לומר בצורה הברורה ביותר, עבורנו, בישראל, אין דבר כזה לאהוב את ישראל ולשנוא יהודים, כפי שאין דבר כזה לאהוב את היהודים ולשנוא את ישראל. שנאת יהודים ואנטי ציונות, הן אנטישמיות."

"נזכור לעד את הדיפלומטים חסידי אומות העולם", אמר הנשיא, "יהי זכרם של הנספים בשואה צרור בצרור החיים."

שר החוץ הצרפתי אמר בפתיחת התערוכה, "דיפלומטיה לא מסתכמת בקשרים בין מדינות, אלא בבני אדם, גברים ונשים מול ההיסטוריה והיום אנחנו מכבדים את זכרם של דיפלומטים בתפקיד שהצילו יהודים שהיו אמורים להירצח על ידי הנאצים. על אף כל ההנחיות שקיבלו הם פשוט לא התייחסו לכללים ולחוקים, נתנו ליהודים שהיו מאוימים דרכונים, ויזות, הגנה באמצעות השגרירות. התערוכה שאנחנו חונכים היום נותנת לנו הסתכלות על חובת ההומניות. לא מדובר רק על חובה כלפי המתים, אלא גם כלפי החיים. צרפת אינה חוששת לראות עין בעין את ההיסטוריה שלה".