נמצא הפתרון לתקצוב שיפוץ "בית הרב"

משרד ירושלים ומורשת יתקצב את עבודות שיקום ושימור המרפסות וגרם מדרגות הכניסה של בית הרב קוק, ובכך תמנע סגירת המקום.

ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשע"ט

בית המדרש בבית הרב קוק
בית המדרש בבית הרב קוק
צילום: בית הרב קוק

אחרי חודשים ארוכים בהם המבנה ההיסטורי של בית הרב קוק היה מצוי בסכנת סגירה בשל מצבו הרעוע, נמצא ביום חמישי האחרון פתרון משפטי המאפשר את תקצוב השיפוץ הנדרש.

בעקבות מציאת הפתרון צפוי משרד ירושלים ומורשת להקצות כסף לטובת עבודות שיקום ושימור המרפסות כולל גרם מדרגות הכניסה של בית הרב קוק, זאת בעלות מוערכת של 450 אלף ש"ח, ובכך תמנע סגירת המקום.

שר ירושלים ומורשת, ח"כ זאב אלקין, ציין "בית הרב קוק הוא מבנה בעל חשיבות היסטורית לא רק עבור הציונות הדתית, אלא עבור מדינת ישראל כולה. לרב קוק הייתה תרומה משמעותית בהקמת המדינה ובישוב הארץ. לכן מיד כששמענו שעיריית ירושלים נאלצה להוציא צו הריסה למרפסות המבנה, פעלנו למצוא פתרון להצלת המקום. אני שמח שנמצא פתרון ובית הרב יוכל להמשיך את פעילותו."

בחודש ספטמבר האחרון עיריית ירושלים הוציאה צו הריסה מיידי לארבע המרפסות ולגרם מדרגות הכניסה למבנה ששימש את הראי"ה קוק זצ"ל ומשפחתו בזמן כהונתו כרב הראשי האשכנזי של הישוב היהודי בארץ ישראל. כיום המקום משמש כמרכז להנצחת מורשתו. המשמעות של צו ההריסה שהוציאה העירייה היא סגירת המקום.

עם קבלת הצו, אנשי העמותה המפעילה את המקום, פנו לשר ירושלים ומורשת, זאב אלקין, והסבירו לו את המצב הסבוך וביקשו את התערבותו. אך, בשל סכסוך משפטי המתנהל במשך שנים רבות על בעלות המבנה בין העמותה שמפעילה את בית הרב לבין "הועד הכללי ירושלים" שתרמו לרב את המבנה בזמן שמונה לתפקיד, היה קושי משפטי להקצות כסף לטובת עבודות שימור המרפסות.

השר אלקין פנה לעיריית ירושלים וביקש לדחות את ההריסה עד למציאת פתרון משפטי, ועיריית ירושלים התרצתה לאחר שהמועצה לשימור אתרים ערכה עבודות תחזוק מינימליות שאפשרו לבחון את הסוגייה המשפטית.

משרד ירושלים ומורשת הציע מתווה לפיו עבודות השיקום יבוצעו במימונו באמצעות העירייה. המתווה אושר עקרונית על ידי הגורמים המשפטיים, ובימים הקרובים יקודם יישומו.

בית הרב קוק הוא אחד מהמבנים ההיסטוריים החשובים בירושלים. בשנים הראשונות המבנה שימש כישיבת מרכז הרב עד מעבר הישיבה לקריית משה ובמקום התחנכו וגדלו גדולי הרבנים של הציונות הדתית.

יו״ר התעוררות ויו״ר האופוזיציה בירושלים עופר ברקוביץ אמר בתגובה "בית הרב קוק הוא מוסד היסטורי אשר חייב לעבור מהארעיות שמלווה אותו לאחד ממוסדותיה המפוארים של ירושלים. אני מברך על ההחלטה ואני מתכוון להמשיך כפי שעשיתי כל השנים לסייע ולעזור לבית הרב ככל שיידרש. הרב קוק היה איש של כלל ישראל ואהבת ישראל ובית הרב הוא המקום ממנו יצא החיבור לעם ישראל כולו.

"עלינו מוטלת החובה להמשיך לחבר תחת כנפי בית הרב את כלל שבטי ישראל, כפי שאנו מנסים כל העת בירושלים לחבר בין הציבורים השונים. זה יהיה סוד הצלחתה של ירושלים - הגיוון והאחדות", הוסיף ברקוביץ.