'פוטין צפוי לנזוף בנתניהו'

מומחה לרוסיה והמזרח התיכון רואה בפגישתם המתקרבת של נתניהו ופוטין הישג על אף הנזיפות שנתניהו צפוי לספוג על מדיניות התגובה בסוריה

שמעון כהן , א' באדר תשע"ט

מה יהיה מאחורי החיוכים? פוטין ונתניהו
מה יהיה מאחורי החיוכים? פוטין ונתניהו
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, יפגוש את ראש הממשלה נתניהו במוסקבה בעוד כשבועיים. ביקורו של נתניהו יהיה הראשון מאז הופל המטוס הרוסי בידי כוחות נ.מ. סוריים לאחר תקיפה ישראלית בסוריה. ראש הממשלה הבהיר כי במוקד השיחות יעמדו המאמצים לבלימת ההיאחזות האיראנית באדמת סוריה.

על הביקור הצפוי, התכנים שיעסיקו את המנהיגים וההשפעה שיכולה להיות לביקור על מערכת הבחירות בישראל שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ד"ר זאב לוין, מומחה לרוסיה והמזרח התיכון, איש מכון טרומן באוניברסיטה העברית.

על השאלה אם יש לפוטין אינטרס כלשהו להקשיב לדרישותיו של נתניהו אומר ד"ר לוין כי האינטרס של פוטין להקשבה מחודשת לדרישה הישראלית הוא בעיקר אינטרס נימוסי. "נתניהו לא יביא חידושים לעמדה הישראלית הברורה והידועה שלא תסבול קירבה איראנית לגבולה. ישראל הציגה למעשה את חוסר הסובלנות שלה בתקיפות שהיו אחרי אותו אירוע שובר מוסכמות, אירוע הפלת המטוס הרוסי".

ד"ר לוין אינו מצדד בהכרח בהערכה לפיה ביטול העמימות סביב התקיפות הישראליות בסוריה נועד לחזק את האמירה הישראלית באשר לחוסר סובלנותה כלפי ההתבססות האיראנית. בדבריו הוא מזכיר כי "רבים במערכת הפוליטית והצבאית בישראל יצאו נגד ביטול העמימות". עוד הוא מוסיף ומציין כי החלטת ביטול העמימות הביאה לכך שכעת לסוריה יש הוכחות לכך שאכן ישראל תוקפת בשטחה ומשום כך יש לה לגיטימציה להשיב לתקיפות הישראליות כדי להגן על עצמה. עם זאת, מוסיף לוין, לא היה ספק גם לפני ביטול העמימות שאכן ישראל היא העומדת מאחורי התקיפות.

להערכתו של ד"ר לוין "במפגש בין פוטין ונתניהו נתניהו ישמע הרבה נזיפות מפוטין שינסה בכל דרך שיש לו לנסות ולרסן אותנו. מצד שני יש לפוטין בעיה גדולה מאוד עם ההתבססות האיראנית וגם אותם הוא מנסה לרסן. בימים הקרובים צפויה פסגה בינו לבין ההנהגה האיראנית והטורקית ובפסגה הזו ידונו על הסדר קבע או הסדר ביניים בסוריה עם התבססות ואינטרסים של שלוש המדינות בשטחה של סוריה. גם זה נושא שיהיה חשוב לישראל שאמורה להיות שותפה בעיצוב ההסדרים הללו בסוריה".

עוד מוסיף ד"ר לוין ומזכיר את סוגיית הגולן כסוגיה נוספת הצפויה לעלות בשיחות נתניהו-פוטין. זאת כחלק מקידום המהלך להכרה בינלאומית בנוכחות הישראלית ברמה. על הסיכויים שאכן פוטין יכיר בריבונות ישראל בגולן, מזכיר ד"ר לוין: "הרוסים נמצאים בקרים, שאותה הם סיפחו כחלק בלתי נפרד מרוסיה, לטעמם. הקהילה הבינלאומית לא מקבלת את הסיפוח הזה. אולי בהסדר מול טראמפ ומעצמות נוספות הסיפוח הזה יוכר ואז יש כאן פתח להכרה בנוכחות הישראלית ברמת הגולן, במיוחד אחרי מלחמת האזרחים בסוריה".

אם אכן הוא צפוי לספוג נזיפות מפוטין, כהערכתו של ד"ר לוין, האם עלול הביקור במוסקבה לשמש כבומרנג פוליטי לקראת הבחירות, ובעוד נתניהו שאף לביקור שיהווה הוכחה למנהיגותו הוא עלול לקבל את ההיפך? ד"ר לוין אינו סבור כן. לטעמו "עצם קיום המפגש וקבלתו של נתניהו אצל פוטין לפני בחירות מציגה את הכבוד והנכונות לדבר עם ישראל, גם אם השיחה לא הכי נעימה".

"אנחנו עושים בסוריה כרצוננו מבלי להתחשב ברוסים ובמערכות ההגנה שלהם, והדבר מציב את מערכות ההגנה הללו כחסרות אונים וגם את רוסיה כחסרת אונים מול פעילותה של ישראל. בנקודה הזו הם יבקשו להפסיק את התקיפות ויציגו כנראה סוג של פתרון בדמות מתנה או הבטחה שאותה ישראל תוכל להכיל", אומר ד"ר לוין המעיר כי השאלה המרכזית היא עד כמה תוכל ישראל לסמוך על ההבטחות הרוסיות, לנוכח ניסיון העבר בו לאורך כל הדרך העדיפו הרוסים את הצד הערבי.