היועמ"ש קובע:
אסור לנתניהו להצטלם עם חיילים לצרכי בחירות

האיסור חל גם על מתן התייחסויות פוליטיות במתקני צה"ל על ידי ראש הממשלה או כל מועמד ברשימת מפלגה כלשהי.

ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ט

נתניהו עם חיילים. ארכיון
נתניהו עם חיילים. ארכיון
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיש את עמדתו במסגרת עתירה לועדת הבחירות המרכזית שעוסקת בביקורי ראש הממשלה נתניהו בבסיסיים צבאיים לפני הבחירות.

על פי עמדת היועץ המשפטי לממשלה בתקופת 90 הימים שלפני מועד הבחירות וביום הבחירות עצמו חל איסור על שימוש בתעמולת בחירות בצה"ל ובכלל כך בחיילי צה"ל לרבות בדרך של פרסום תמונותיהם יחד עם ראש הממשלה ושר הביטחון או עם כל מועמד ברשימת מפלגה כלשהי.

היועמ"ש הוסיף עוד כי האיסור חל גם על מתן התייחסויות פוליטיות על ידי ראש הממשלה, שר הביטחון או כל מועמד ברשימת מפלגה כלשהי במתקני צה"ל אגב סיורים וביקורים הנערכים במתקניו.

עם זאת היועמ"ש מציין כי ייתכנו מקרים חריגים שיצדיקו זאת מבחינה עניינית, כגון שיקולי הרתעת אויב, מצב חירום וצרכים מבצעיים או אירוע שנקבע מראש אשר מתקיים בשגרה בצה"ל ונהוג ששר הביטחון ו/או ראש הממשלה משתתפים בו והאירוע כשלעצמו הוא בעל ערך חדשותי-אינפורמטיבי מובהק.

לדבריו, "במקרים שכאלה, בהם לא יראו בפרסום תמונות בעמודים הרשמיים של שר ביטחון ו/או ראש ממשלה עם חיילי צה"ל כהפרה של האיסורים בסעיף 2א ו-2ב(ב) לחוק, ככל שהדגש בנושאים אלו יהיה חדשותי-אינפורמטיבי מובהק ולא תעמולתי, בהתאם למבחן שהוזכר של 'התכלית הדומיננטית בעיני הבוחר הסביר' ולמבחן 'השכל הישר וההיגיון'. כל זאת, בכפוף לבדיקתו וחוות דעתו של היועץ המשפטי הרלוונטי (בענייננו היועץ המשפטי של משרד הביטחון או של משרד ראש הממשלה, לפי העניין) תוך התייעצות, במידת הצורך, עם הגורמים הרלוונטיים במשרד המשפטים".

היועמ"ש הבהיר עוד כי העתירה הוא בפרסום התמונות והסרטונים בהם מופיעים חיילי צה"ל, ובהתאם לכך אף עמדת היועץ המשפטי לממשלה מתמקדת בעניין זה. לאור זאת עמדת היועמ"ש איננה עוסקת בעצם קיום הביקורים של ראש הממשלה ושר הביטחון בבסיסי צה"ל וביחידות השונות, שכן נושא זה, מעצם טיבו, נתון לשיקול דעתו של ראש הממשלה ושר הביטחון ואין הוא נושא משפטי.