המחבל בשנת 2017:
"אני אבוא לפה שוב כדי להפוך לשאהיד"

רוצח אורי אנסבככר הי"ד נעצר לפני שנתיים בהר הבית ואיים "אם תשחררו אותי אחזור עם סכין". שב"כ אישר כי המניע לרצח הוא לאומני.

ערוץ 7 , ה' באדר תשע"ט

נתניהו בבית משפחת אנסבכר
נתניהו בבית משפחת אנסבכר
צילום: קובי גדעון/ לע"מ

המחבל ערפאת ארפאעיה שנעצר בחשד לרצח אורי אנסבכר הי"ד ביום חמישי האחרון, איים לפני שנתיים לבצע פיגוע טרור במטרה להפוך לשאהיד.

בחדשות 13 פורסמו תמלולי חקירה של ארפאעיה מ-2017, לאחר שנעצר בידי שוטרים בכניסה להר הבית כשבכיסו סכין מטבח גדולה. ארפאעיה איים אז כי יעשה זאת בשנית וכי בכוונתו לחזור לישראל במטרה "להפוך לשאהיד" או להיכנס לכלא.

במהלך חקירתו ב-2017 נשאל החשוד אם הוא אוהד חמאס, שאלה עליה השיב בחיוב, ואף פירט: "בדברים שהם עושים, למשל מגינים על העם הפלסטיני בנשק". לפי התמלולים, ארפאעיה שינה גרסאות במהלך חקירתו. כך למשל אמר בהתחלה כי לא חשב לדקור או לפגוע בשוטר, לאחר מכן טען שרצה להיעצר אבל לא התכוון לעשות שוב, ולבסוף אמר שהוא מוכן לבצע גם פיגוע כדי להיעצר.

"אני רוצה להיות שאהיד", הצהיר אז. לשאלת החוקר כיצד הוא מתכוון להפוך לשאהיד, ענה החשוד: "אני אעשה את זה שוב, אקנה עוד פעם סכין ואני אבוא שוב לכאן כדי להיכנס לכלא או להיות שאהיד", והוסיף, "הייתי עושה כל דבר כדי להיכנס לכלא. ואם תשחררו אותי אני אחזור לכאן עם סכין ואהיה שאהיד".

מוקדם יותר הערב אישר השב"כ כי רצח אורי אנסבכר הי"ד היה פיגוע טרור לאומני. במהלך חקירתו שיחזר המחבל את הרצח בפני חוקרי השב"כ והמשטרה וקשר עצמו באופן מובהק למקרה. חקירתו של המחבל נמשכת ופרטי החקירה נמצאים תחת צו איסור פרטים. מחר הוא יובא להארכת מעצר

ראש הממשלה בנימין נתניהו שניחם הערב את בני משפחתה של אורי הי"ד יחד עם רעייתו שרה, עדכן את המשפחה בהתקדמות החקירה.