הרבנים יתערבו במו"מ התקוע

יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' זומנו לפגישה עם זקני רבני הציונות הדתית בניסיון לקדם הסכמות.

ערוץ 7 , ט' באדר תשע"ט

בצלאל סמוטריץ והרב רפי פרץ
בצלאל סמוטריץ והרב רפי פרץ
צילום: הדס פרוש / פלאש 90

זקני רבני הציונות הדתית מתערבים אחר הצהריים (חמישי) במשבר המשא ומתן בין מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי לאחר הפיצוץ השני במגעים בין הצדדים.

ראש ישיבת אור עציון הרב חיים דרוקמן וראש ישיבת בית אל הרב זלמן מלמד זימנו את יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' לפגישה בביתו של הרב דרוקמן.

בפגישה שצפויה להתחיל בשעה ארבע וחצי, יבקשו הרבנים להפעיל לחץ על סמוטריץ' ופרץ להגמיש את עמדותיהם ולהגיע לנוסח מוסכם של הסכם לריצה משותפת.

מלבד ראשי המפלגות והרבנים צפויים להשתתף בפגישה גם נציגים מצוותי המשא ומתן של שתי המפלגות, שני נציגים מטעמה של כל מפלגה.

נזכיר כי הבוקר פרסמה מפלגת הבית היהודי הודעה לפיה צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הגיעו אמש לטיוטה מוסכמת של הסכם בין המפלגות. בהודעת המפלגה נאמר, "הצוותים סיימו אמש את המו"מ. הועלתה אתמול הצעה מתכללת שעברה עקרונית את צוותי המו"מ והועברה לבצלאל ואל הרב רפי לאישור, מתוך הבנה שלא חוזרים לאחור".

"הרב רפי, למרות הקושי ומתוך תחושת אחריות גדולה, אישר את הטיוטא. אנו מצפים כעת לגילוי אחריות מצד האיחוד הלאומי ולאישור הטיוטא בכדי שנוכל להתקדם לחתימה עוד היום", נאמר עוד בהודעה.

במפלגת האיחוד הלאומי שללו מנגד את הדיווחים ומהבהירו כי מדובר בהצעה של הבית היהודי ולא בטיוטת הסכם שמקובלת על צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות.

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' תקף את הצעת הבית היהודי. "להגינותה של הצעה במסגרת משא ומתן יש מבחן אחד בלבד: האם הצד השני מוכן לחתום על אותה הצעה בדיוק, רק הפוך. מציע לכל העיתונאים כאן בפיד להפנות את השאלה הזו לאנשי הבית היהודי", צייץ סמוטריץ' בטוויטר, "אני כבר שבוע עושה הכל כדי להגיע להסכמה כזו. לצערי לא מול הרב רפי ישירות, פשוט כי מאז יום חמישי שעבר אנשיו מסרבים לאפשר לו לשבת איתי ישירות. אמשיך בכך למרות זאת, פשוט כי יש לי אחריות גדולה לאחדות המחנה", הדגיש, "בלי לקחת ללב ספינים לא הגונים שעושים לי על הראש".

במקביל פרסם יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ הודעה קולית לחברי המפלגה, בה ביקש מהם לסייע לו להפעיל לחץ ציבורי על סמוטריץ' לחתום על טיוטת ההסכם, "אחי ורעי באמת. אנחנו במשא ומתן מול האיחוד הלאומי הגענו למקום נפלא, נכתבה טיוטת הסכם שהגיעה לשני היו"רים, הגיעה אלי, ראיתי אותה, ואמרתי בפשטות 'על זה אני חותם', העיקר שנלך ביחד. זה הגיע גם במהלך הלילה לבצלאל סמוטריץ' שאמר שעל זה הוא לא חותם ודרש לחזור לנקודת המוצא של לפני כמה ימים".

"בעצם זה אומר שאין לנו נקודה משותפת למשא ומתן. אני מוכן לחתום עכשיו, תדעו, ואני מבקש שתהיו שותפים איתי לקריאה לבצלאל לגלות מנהיגות, לגלות אחריות ובואו נחתום עוד היום. תודה לכולם", הוסיף הרב פרץ.