מדינות ערב: להיאבק יחד באיראן

בסרטון שחשפה לשכת ראש הממשלה קוראים שרים בכירים ממדינות ערביות לאחד כוחות עם ישראל, כדי להבהיר לאיראן שהתנהלותה לא תעבור בשתיקה

יוני קמפינסקי, ורשה , ט' באדר תשע"ט

הבכירים הערביים, במהלך ועידת ורשה
הבכירים הערביים, במהלך ועידת ורשה
צילום: ללא

מדינות ערב: להיאבק יחד באיראן

סרטון וידאו שחשפה הערב (חמישי) לשכתו של ראש הממשלה בעמוד היוטיוב שלו, חושף את ההתבטאויות הקשות מצד שרי החוץ של בחריין ושל איחוד האמירויות וכן שר המדינה של סעודיה כלפי איראן, בועידת ורשה.

שר החוץ של בחריין, חליד בן אחמד בן מוחמד אל כליפה, אמר כי האיום האיראני חשוב יותר בעת הזאת, מהבעיה הפלסטינית. "צריך להתמודד עם האתגר הזה של איראן לפני שמתמודדים עם אתגרים אחרים. כתושבי האזור גדלנו על כך שהסכסוך הישראלי פלסטיני הוא הכי חשוב, אבל אז ראינו שיש אחד רעיל יותר. איזו מדינה הרגה ופצעה הכי הרבה מאזרחינו? זו איראן".

הוא הוסיף כי "בנושא פלסטין-ישראל היו תהליכים. היה קמפ דיוויד, היה מדריד, היו הרבה הזדמנויות לפתור את העניין, ואם לא הכסף הרעיל, הנשק והחיילים של איראן היינו פותרים את המצב בין ישראל והפלסטינים".

השר הבחרייני אמר עוד, "התרגלנו להתייחס לסכסוך הפלסטיני ישראלי כסכסוך הכי חשוב, ראינו שיש אתגר גדול יותר. רעיל יותר. כשמדברים על איראן צריך להיזהר. זה עם, תרבות, אנשים רודפי שלום, אבל שלטון ניאו פשיסטי".

הוא קרא לאיחוד של כל המדינות המשתתפות בכנס למאבק באיראן. "צריך לצאת מכאן מסר לאיראן שהעולם מאוחד ואיראן צריכה לשנות את התנהגותה. לכל מדינה באזור יש את העניינים שלה. אנחנו צריכים להראות לאיראן שאנחנו מאוחדים נגד הפשיזם שלהם. הראשונים שיקשיבו לנו הם אנשי העם האיראני".

"אני לא קורא לשינוי משטר אלא לשליחת המסר הנכון למשטר האיראני. שהעולם לא איתם. מבחינתנו איראן היא כבר גרעינית כי היא הרסנית והורגת את אזרחינו. אין צורך בכוח גרעיני כדי לעשות זאת. אנחנו כבר נרצחים בידיהם", סיכם השר מבחריין.

השר הסעודי לענייני מדינה, עאדל אל ג׳ובאר תקף קשות את המשטר האיראני. "בכל מקום באזור איראן משחקת תפקיד הרסני. תסתכלו על הפלסטינים - מי תומך בחמאס ובגיאהד האסלמי שפוגעים ברשות הפלסטינית? איראן. מי עושה בלגן בסוריה? איראן. מי מנסה להבריח נשק כימי לכווית ובחריין? איראן. מי מעביר נשק לארגוני טרור? איראן. מי בונה מפעלי נשק בסודאן? איראן. מי מנסה לעשות בלגאן באפריקה, אינדונזיה, תאילנד? איראן. היא נמצאת בכל מקום".

"אי אפשר לייצב את האזור בלי שלום בין ישראל והפלסטינים. אי אפשר לייצב את האזור בלי שלום בלבנון וסוריה. ובכל פעם שהולכים לאזור הזה רואים את ההתנהגות הרעה של איראן. אם רוצים שלום ויציבות במזרח התיכון, חייבים להבהיר לאיראנים שאם רוצים שיתייחסו אליהם כמדינה נורמלית הם חייבים להתנהג כמדינה נורמלית", הוסיף אל ג'ובאר.