שליח טראמפ לערוץ 7: תוכנית השלום הוגנת, לא נציב דרישות

השליח האמריקני למזרח התיכון מספר על הישגי ועידת ורשה ומדבר על תוכנית המאה של טראמפ. "לא יהיו כתובים בה רק עקרונות או ססמאות".

יוני קמפינסקי , י"ז באדר תשע"ט

גרינבלט וקושנר
גרינבלט וקושנר
Arutz Sheva

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של ממשל טראמפ למזרח התיכון, מגדיר את ועידת ורשה כהיסטורית ונערך במלוא המרץ לפרסום תוכנית השלום האמריקנית.

בראיון מיוחד לערוץ 7 אחרי הוועידה אמר גרינלבט כי "הועידה בורשה נועדה לבנות קונצנזוס במטרה לקדם את הביטחון והשגשוג ברחבי האזור ולהתאחד מול איומים משותפים כמו איראן. הצלחנו להושיב יחד את מנהיגי ישראל והעולם הערבי כדי שיעסקו באתגרים המשותפים שלהם. דיאלוג פתוח הוא בדיוק מה שהמזרח התיכון צריך. זה חיוני לקידום השלום בין ישראל והפלסטינים".

"ג'ארד קושנר ואני בונים על המומנטום שיצרה הועידה ובשבוע הבא נגיע לאזור להתייעצויות עם מנהיגים מרחבי האזור, נדבר איתם על החזון של הממשל למרכיב הכלכלי של השלום", הוא מוסיף.

לדבריו, "כאשר הנשיא טראמפ ביקר במסעו הראשון באזור בערב הסעודית ולאחר מכן בישראל, הוא הציב את המטרות. כדי להתקדם בצורה אמיתית, ולפעול למען יציבות האזור, חשוב שמדינות ערב וישראל יוכלו לעבוד יחד בכל החזיתות. ראינו צעדים ראשונים בכיוון הזה, אבל עוד יש דרך ארוכה לפנינו".

גרינבלט מציין שכל אירוע כמו ועידת ורשה, מקרב את השלום. "אנחנו חושבים שההתנהלות הזאת עוזרת לסלול את הדרך לשלום בין ישראל לפלסטינים. זה אמנם מנוגד למה שהרשות הפלסטינית אומרת בפומבי ואנחנו לא אוהבים את הגישה שלהם. האנטי-נורמליזציה היא אחד המכשולים בדרך לשלום".

איך לדעתך ארה"ב נתפסת בעיני המדינות הערביות הרבות שנכחו בועידה תחת הממשל הנוכחי? ארה"ב תצליח לייצר מאירוע מסוג זה קשרים חדשים?

"יש לנו חברים טובים ושותפים ברחבי העולם הערבי. שותפויות אלו חשובות מאוד כאשר אנו מבקשים לתת לתוכנית השלום שלנו את הסיכוי הטוב ביותר להצליח. מנהיגי האזור מכבדים את מה שהנשיא טראמפ מנסה לחתור אליו. ורשה היתה צעד אחד לקראת המטרה".

מה אתה יכול לספר לנו על תוכנית המאה? אנחנו יודעים שהיא תפורסם רק לאחר הבחירות, אבל בישראל יש תהיי לגבי התוכן.

"זו תהיה תוכנית הוגנת, מציאותית וישימה עם מספיק פרטים שיבהירו כיצד זה הולך להצליח. לא יהיו כתובים בה רק עקרונות או ססמאות. התוכנית כתובה כך שאנשים יבינו יבינו בבירור את היתרונות וההזדמנויות הרבות שהיא טומנת בחובה, כמו גם את הפשרות שיצטרכו כולם לעשות. אני מקווה שכולם יגיעו אליה עם ראש פתוח. הצדדים עצמם הם אלו שיצטרכו להחליט אם וכיצד להתקדם הלאה".

ג'ארד קושנר הזכיר ויתורים שידרשו שני הצדדים לעשות. האם ארה"ב תבקש לפנות יהודים באזורים שהוגדרו 'שנויים במחלוקת'?

"אני לא מתכוון להיכנס לתוכן התוכנית. אנחנו לא מציבים דרישות לצדדים, אלא מנסים להוביל אותם לקבל את העסקה. אני חושב שברור שהנשיא טראמפ, הוא אולי הנשיא הטוב ביותר שהיה בארה"ב כלפי מדינת ישראל. צריך לקרוא את התוכנית כשגם הנתון הזה נלקח בחשבון".

אנחנו שומעים הרבה על הידוק היחסים בין ישראל לארה"ב תחת ממשל טראמפ. האם זה בעיקר היחס והקשרים האישיים, או שזה משהו שיש לו תוצאות מעשיות ממשיות?

"היחסים בין ארצות הברית וישראל מעולם לא היו טובים יותר. אין ספק שלנשיא טראמפ ולראש הממשלה נתניהו יש מערכת יחסים אישית חמה מאוד. לצד זאת, הקשר בין המדינות שלנו, העמים שלנו, הוא עמוק מאוד. יסודות הקשר שלנו מבוססים על אינטרסים וערכים משותפים ועל מחויבות לחופש ולדמוקרטיה".