הרב בני לאו מגיב לסערה

לא אמרתי בדרשה שהמפלגה היא נאצית. כן אמרתי שהיא גזענית וחוקיה דומים לחוקי נירנברג של התנועה הנאצית, מבהיר הרב. הדברים המלאים.

הרב בני לאו , י"ט באדר תשע"ט

הרב בני לאו
הרב בני לאו
צילום: חזקי ברוך

במהלך כל הערב הדפתי את כל ערוצי החדשות והתקשורת. הרגשתי שיש "שם" שמחה גדולה של תחקירנים ומגישי מהדורות, שרב בישראל "מכניס" למפלגת הבית היהודי בראש.

אין לי שום עניין למלא בלחלוחית של אש מחלוקת את בתי ישראל ולכן לא נעניתי לאף אחד מהם – ללא יוצא מן הכלל.

הדברים שאני כותב כאן מיועדים, בראש וראשונה, לציבור המאמין בערכי תורה ומדינה, המרגיש שותף לחזון שיבת ציון ומהלך הגאולה של התנועה הציונית. זה הבית שבתוכו גדלתי וזה הבית שבתוכו אני פועל מאז לידתי ועד היום.

אין לי בית אינטימי אחר ואיני מחפש כזה. זה בית שלא מוכן לוותר על התורה במלוא האחריות ושלא מוכן לוותר על שותפות מלאה במימוש החזון הציוני. אל יושבי הבית הזה אני כותב כעת.

בשבת בבוקר עמדתי לדרשה לפני הקהילה שלי (בית כנסת הרמב"ן בירושלים). בדברי ביקשתי לעמוד על התפקיד של רב בישראל שבדרך כלל צריך להיות "מתלמידיו של אהרן – אוהב שלום ורודף שלום אוהב את הבריות ומקרבן לתורה". אבל יש רגעים בחיי אדם בכלל ומנהיג רוחני בפרט שבהם הוא מוכרח לצאת מעמדת אהרן ולעמוד כמשה בפרץ. העמידה הזו שנושאת בתוכה את זעקת "מי לה' אלי" בוערת בתוכי בימים האחרונים מאז שמפלגת הציונות הדתית החליטה לסייע למפלגת עוצמה לישראל (המגדירים עצמם תלמידי הרב מאיר כהנא) להיכנס לכנסת ב"בלוק טכני".

עמדו איתי בדרשה שניים, מימיני ומשמאלי: אבי מורי נפתלי לאו – לביא ורבי ומורי הרב יהודה עמיטל. שניהם ז"ל. שניהם העניקו לי את הכוח לקיים את מצוות "לא תגורו מפני איש". שניהם גידלו אותי על תורה שבמרכזה עומדת התודעה היסודית ש"בצלם אלוהים עשה את האדם". שניהם חינכו אותי לסולם ערכים שבהם הפוליטיקה אינה מעל הכול. יש ערכים שעבורם אתה מוכן להפסיד הרבה ובלבד שלא תבגוד בהם.

בית המשפט העליון הכשיר את מפלגת "עוצמה יהודית" והתיר לה להיכנס לכנסת. איני מתווכח על הסעיף הזה בחוק. השאלה היא מאיזו דלת היא תיכנס או לא תיכנס היא שאלה נכבדה.

מפלגת "עוצמה יהודית" היא גלגול חדש של מפלגת "כך". יש ניסיונות לרכך את דמותה של "כך" ולהכשיר בכך את כניסתה של "עוצמה יהודית" דרך הדלת של מפד"ל ההיסטורית (מצביעי "ב") אבל אני ביקשתי בדרשה להרים את מסך העמימות הזו ולהצביע במלוא החריפות על מטרותיה של המפלגה המקורית, מפלגת האם, שתלמידיה הם המועמדים להיכנס לבית המחוקקים הישראלי.

"כך" הייתה תנועת ימין קיצוני גזענית, בעלת סממנים פשיסטיים. היא קראה לגירוש האזרחים הערבים משטח ישראל, ובחקיקה גזענית נגדם, וכן דגלה בהפיכת ישראל למדינת הלכה ולסיפוח כל חלקי ארץ ישראל. חבר כנסת מטעם הליכוד ערך בעבר השוואה בין החקיקות שביקש כהנא לחוקק לבין חוקי נירנברג (שהיו אקורד הפתיחה לנאציזם בגרמניה). שתי מערכות החוקים עוסקות במעמד היהודים/לא יהודים, הגבלות מגורים, איסור על נישואי תערובת, יחסים מחוץ לנישואים, הפרדת תלמידים, מניעת מפגשים בין בני נוער, הפרדה בחופי רחצה.

הנושא הזה של "תורת הגזע" היהודית מעסיק אותי במשך שנים ואיננו קל לי. יש מקורות רבים שכאילו מאפשרים לגזענות להרים ראש בשם "תורת ישראל" ואפילו בשם תורת הרב קוק. אבל כל מי שרואה עצמו שותף לחלום הגדול של "התקווה", של שיבת ציון, של קיבוץ גלויות ושל מדינה ריבונית של העם היהודי – יודע שאנחנו מצווים על פרשנות התורה שתעלה בקנה אחד ומלא עם ערך השוויון של בני האדם ובעיקר אחריות של נתינת זכויות שוות לכל יושבי הארץ מצדו של הריבון.

גאולה כהן (שאינה חשודה על היותה "שמאלנית") התייחסה לחוקי כהנא: "..באחד מימי נובמבר 1984 ביקרה בבית ספר בנהריה ואחד התלמידים שאל אותה מה דעתה על כהנא. עוד בטרם פתחה את פיה לתשובה פרצו מחיאות כפיים סוערות. אחר כך קראה ח"כ כהן את ההשוואה (שהבאתי כאן) שערך ח"כ איתן בין הצעות החוק של כהנא לחקיקה הנאצית. נשתררה תדהמה מוחלטת בכיתה".

בחזרה לדרשה שלי: את התדהמה הזו של תלמידי התיכון בנהריה ביקשתי לעורר בבית הכנסת. לא לעשות לעצמנו שום הנחה ש"זה לא כל כך נורא". זה נורא, זו תורה שספוגה בגזענות ואנחנו, בני המשפחה של אותם נרצחים בשם חוקי נירנברג, חייבים לשמור את מדינתנו האחת והחד פעמית מכל משמר הרחק מחוץ לאקלים הגזעני הזה.

לא אמרתי בדרשה שהמפלגה היא נאצית. כן אמרתי שהיא גזענית וחוקיה דומים לחוקי נירנברג של התנועה הנאצית. ביקשתי ועודני מבקש להרעיד את ידי חברי לציונות הדתית שבהצבעה עבור מפלגת הבית היהודי יהיו הם המכניסים את תורת הגזע לשערי בית המחוקקים.

אינני איש פוליטי. איני עושה שיקולים מתמטיים של מפלגות ושל אחוזי חסימה. כאיש שעוסק בתורה ובחינוך אני עומד וקורא ובוכה וזועק על אובדן דרך ועל עלבונה של תורת ישראל שמתפרשת שוב ושוב כתורת גזע. הרב רפי פרץ לא צריך את ה"הסכמה" שלי לגדלותו ולאנושיותו אבל הוא, כראש הבית היהודי, ישא באחריות לכתם הרע הזה לכל משמעויותיו.