המשטרה ממליצה: כתב אישום נגד ביטן

בתום חקירת 12 פרשיות שונות המליצה המשטרה להגיש נגד חבר הכנסת כתב אישום באשמת שוחד בחשד שקיבל מאות אלפי שקלים, גם כששימש כח"כ.

ערוץ 7 , ל' באדר תשע"ט

דוד ביטן
דוד ביטן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המשטרה הודיעה כי תמליץ להעמיד לדין ח"כ דוד ביטן מהליכוד באשמת שוחד ועבירות נוספות.

זאת לאחר שהיחידה הארצית לחקירות הונאה, בלהב 433, סיימה את חקירת 12 פרשות שנקשרו בשמו.

על פי הודעת המשטרה, החשד המרכזי הוא כי בין השנים 2017-2011, קיבלו לכאורה ח"כ דוד ביטן, ארנון גלעדי ודב צור, ששימש ראש העיר ראשל"צ באותה תקופה, טובות הנאה מגורמים פרטיים ובתמורה פעלו לקידום, אינטרסים של אותם גורמים.

בתחילת התקופה האמורה שימש ח"כ ביטן במגוון תפקידים בכירים בעיריית ראשון לציון, בהם סגן ראש העירייה ויו"ר הועדה לתכנון ובניה והחל ממרץ 2015 כיהן כחבר כנסת. ארנון גלעדי שימש בתקופה האמורה במגוון תפקידים בכירים בעיריית תל אביב, בהם המשנה לראש העיר וחבר הוועדה לתכנון ובנייה.

במשטרה אומרים כי "מדובר בחקירה מסועפת, מורכבת ומאומצת, אשר במהלכה בוצעו מאות פעולות חקירה, נגבו עדויות של למעלה מ-300 עדים ונחקרו כ-80 חשודים. בסה"כ נגבו כ-650 הודעות בפרשה. נערכו חיפושים בעשרות זירות, נתפסו 700 קלסרי מסמכים, ובוצעו תפיסות כלכליות בסך עשרות מיליוני שקלים".

העמדה שגובשה במשטרה כי שהתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביסוס חשדות כנגד עשרות מעורבים, בהם ח"כ ביטן, שבעניינו התגבשה תשתית מספיקה ב-12 מהפרשיות, לביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, מרמה, הפרת אמונים ועבירות מס.

במשטרה טוענים כי "ממצאי החקירה העלו כי ח"כ ביטן, במסגרת תפקידיו הציבוריים השונים, הן בתקופה בה היה סגן ראש עיריית ראשון לציון והן בתקופה בה כיהן כח"כ, קיבל שוחד במזומן בסכום של מאות אלפי שקלים, וכן הבטחה לקבלת דירות בעד פעולות הקשורות בתפקידו".

"בתמורה, הפעיל ח"כ ביטן את סמכותו, השפעתו, עוצמתו וקשריו על גורמים שונים והוביל לשינוי החלטות, מתן היתרים מסוגים שונים, והפחתת תשלומי עירייה. כן גרם לשינוי חוות דעת משפטית של גורמי מקצוע בעיריית תל אביב, זירז תהליכים בתשלום חובות וכדומה. במסגרת פעילותו כאמור, יזם ח"כ ביטן ישיבות בכנסת ובעיריות, פנה למקבלי החלטות והשקיע בעשייה זו מאמצים רבים. כל זאת עשה ח"כ ביטן במטרה לקדם את ענייניהם של הגורמים העסקיים שבשירותם פעל ומהם לקח טובות הנאה. להלן יפורטו כמה דוגמאות לפרשות בהן נמצאו ראיות לכאורה לביצוע עבירות", מוסיפים במשטרה.

כעת עתידה ההחלטה לעבור לידיה של הפרקליטות שתבחן אם לפעול על פי המלצת המשטרה או לנהוג אחרת.

פרקליטו של ח"כ דוד ביטן, עו"ד אפרים דמרי, אמר בתגובה להמלצות, "שוחחתי עם ביטן, תגובתו כמו שאומר רה"מ - לא היה כלום כי אין כלום. הוא יצא ללא רבב ויוכיח את חפותו".

פרקליטיו של ראש עיריית ראשון לציון לשעבר דב צור, עו״ד גיורא אדרת ועו״ד טל שפירא, הגיבו להודעת המשטרה כי ממליצה להגיש נגד מרשם כתב אישום.

"במקום להסתפק בסגירת התיק העיקרי, ראתה לנכון המשטרה לפרסם המלצות תמוהות בלשון המעטה", אמרו עורכי הדין.

סגן ראש עיריית תל אביב ארנון גלעדי מסר בתגובה, "תמיד פעלתי בהתאם לדין והוראות החוק, ולכן אין לי ספק שהתמונה תתבהר בחודשים הקרובים ויוסרו כל החשדות חסרי השחר הללו".