המדינה: לדחות הערעור על מצפה כרמים

פרקליטות המדינה מבקשת מבית המשפט העליון לאשר את פסיקת בית המשפט המחוזי אשר החיל את "תקנת השוק" על שכונת מצפה כרמים שבבנימין.

שלמה פיוטרקובסקי , ג' באדר ב תשע"ט

מצפה כרמים
מצפה כרמים
צילום: חזקי ברוך

פרקליטות המדינה הגישה הערב (ראשון) לבית המשפט העליון את סיכומי טענותיה בערעור האזרחי שהגישו שלושה פלסטינים על פסק דינו של ביהמ"ש המחוזי בירושלים בעניין מצפה כרמים.

נזכיר כי בית המשפט המחוזי קיבל את תביעתם של תושבי השכונה לבעלות על הקרקעות עליהן מצויה שכונת "מצפה כרמים" הסמוכה ליישוב כוכב השחר בחבל בנימין.

בעמדתה של המדינה, אשר הוגשה על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, נקבע כי יש לדחות את טענות המערערים, לאשר את פסק הדין של בית המשפט המחוזי ולקבוע ש"תקנת השוק" (סעיף 5 לצו בדבר רכוש ממשלתי באיו״ש) חלה על מצפה כרמים.

כזכור קיבל בחודש אוגוסט האחרון שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, ארנון דראל, את תביעת תושבי שכונת מצפה כרמים להחלת סעיף "תקנת השוק" על ישובם, וקבע כי הם בעלי הזכויות בקרקעות שעליהן בנוי הישוב.

החלת סעיף זה מהווה אור ירוק להסדרה תכנונית של מצפה כרמים שהוקם בסוף שנות ה-90, ובו מתגוררות עשרות משפחות.

פסק הדין התאפשר בין היתר לאחר שבעקבות לחץ כבד של שרת המשפטים איילת שקד שינה היועץ המשפטי לממשלה את עמדת קודמו, והודיע לבית המשפט שאיננו מתנגד להחלת הסעיף על מצפה כרמים.

השופט דראל מתח במהלך פסק הדין וגם בסופו ביקורת על דרך ניהול ההליך על ידי המנהל האזרחי. השופט חייב את הנתבעים הפלסטינים לשלם לתושבים הוצאות משפט בסך 15 אלף שקלים, ואילו על המנהל האזרחי הטיל הוצאות בסך 25 אלף שקלים, ואף חייב את המנהל להשיב לתושבים את הוצאות המשפט (האגרה, התשלום לעדים והוצאות נוספות ככל שהיו). "בקביעת הסכום נתתי דעתי לאופן ניהול ההליך על ידי הנתבע 4 (המנהל האזרחי - ש"פ), שהביא להארכת הדיון ולמורכבותו", כתב השופט דראל.