הרב יעקב אריאל: אין לקבוע יהדות על פי DNA

רבה של רמת גן קובע שההיתר היחיד להשתמש בהלכה ב- DNA הוא להתרת עגונות, "אפילו אליהו הנביא לא יגלה מי יהודי, משפחה שנטמעה נטמעה".

בני טוקר , ד' באדר ב תשע"ט

הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל
צילום: דוד שטיין

אין לקבוע יהדות על ידי DNA

רבה של רמת גן לשעבר, הרב יעקב אריאל, אומר בראיון לערוץ 7 כי ברור יהדות באמצעות בדיקת DNA מנוגד לגישתה של ההלכה היהודית.

בתגובה לסערה סביב הדיווחים על עשרות מקרים של שימוש בבדיקות DNA לצורך הוכחת יהדות אומר הרב אריאל, "אני לא מכיר דבר כזה. לא שמעתי מעולם. איך אפשר לבדוק יהדות באמצעות בדיקת DNA כשיש גרים ויש כל מיני מצבים שבהם אי אפשר לבדוק? אין DNA יהודי. יש השערה כזאת שעדיין לא הוכחה בכלל, ולא משתמשים בה".

לדבריו בתי הדין משתמשים בבדיקות DNA רק לצורך היתר עגונות, "בתי הדין נמנעים משימוש בבדיקות DNA, וזאת בעיקר כדי למנוע בעיית ממזרות. שהרי ה- DNA יכול רק לשער זהות של ילד למי הוא שייך ואז תהיה שאלה ממזרות. אבל כיון ש- DNA הוא לא מאה אחוז אלא רק קרוב למאה אחוז אז משאירים את הספק הזה לצורך החלטות אחרות, כדי שלא יהיה חשש ממזר. משתמשים ב- DNA רק כדי לקבוע מוות של אדם שאשתו נשארה עגונה, וכן לקבוע חיוב אבלות למשפחה. מעבר לזה ביהדות לא משתמשים ב- DNA. ה- DNA חשוב למדע ולרפואה אבל בהלכה עד כמה שאני יודע לא משתמשים ב- DNA חוץ מהיתר עגונות".

הרב אריאל מדגיש כי גם אם בדיקות ה- DNA היו מוכיחות בוודאות אם עומד מולנו יהודי או לא, היה אסור להשתמש בכך, "ה- DNA זו לא הדרך ולא השיטה בקביעת ייחוס משפחה ביהדות. משפחה שנטמעה - נטמעה. אפילו אליהו הנביא לא יגלה ממזרים, לא יגלה מי יהודי ולא יגלה דברים שהוא לא צריך לגלות. הוא רק ייחס שבטים מי כהן מי לוי מי ישראל ומי מאיזה שבט אבל לא דברים אחרים. משפחה שנטמעה - נטמעה. זה דברים שאפילו אליהו הנביא שיודע הכי טוב והכי מדויק בעולם הוא לא יעשה כל דבר, ובטח שאי אפשר לעשות DNA".

לכן, קובע הרב אריאל, הדרך היחידה להתמודד עם עולים שהצהירו על יהדות במרמה היא באמצעות בתי המשפט, "לבית המשפט יש שיטות אחרות. אם מישהו רימה ושיקר - אז צריכים לדון אותו כשקרן, זה הכל. לא צריך DNA בשביל זה".