"ירושלים זו לא התנחלות"

הסכם הגג האסטרטגי עם משרד האוצר ורמ"י יביא לראשונה מזה שנים ארוכות לבניית עשרות אלפי יחידות דיור חדשות בירושלים.

אלירן אהרון , ד' באדר ב תשע"ט

חתימת הסכם הגג בירושלים
חתימת הסכם הגג בירושלים
צילום: חיים צח לע"מ

הסכם הגג האסטרטגי בין עיריית ירושלים למשרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל נחתם היום (שני) בטקס שנערך באולם מועצת העיר ירושלים.

הטקס נערך במעמד ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון, ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, שרת השיכון והבינוי יפעת שאשא ביטון ויו"ר רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון.

במסגרת ההסכם עתידות להיבנות כ- 23,000 יחידות דיור חדשות, 3 מיליון מ"ר חדשים למסחר, והשקעת שיא של 1.5 מיליארד ש"ח בתשתיות בשכונות הוותיקות.

הסכם הגג האסטרטגי עם משרד האוצר ורמ"י יביא לראשונה מזה שנים ארוכות לבניית עשרות אלפי יחידות דיור חדשות והקמת שטחי תעסוקה מסחר ומלונאות חדשים.

ראש הממשלה נתניהו אמר בטקס, "יהודים בנו בירושלים לפני 3,000 שנים ויהודים בונים בירושלים היום. ירושלים זו לא התנחלות, ירושלים היא בירת ישראל לנצח, 3,000 שנה זה חלק של הנצח. אנחנו מחוייבים לירושלים".

"אנחנו רוצים לתת הכרה לצה"ל ולכן בימים האחרונים ביקשתי להעביר את תערוכת צה"ל. היא ישבה מאופסנת וארוזה בשפלה והחלטנו להעביר אותה. דיברתי עם הרמטכ"ל, דיברתי עם שר הביטחון - זה אני, והגענו להסכמה להעביר את תערוכת צה"ל המורחבת לירושלים. תתברך ירושלים וגם יתברך צה"ל", הוסיף נתניהו.

שר האוצר משה כחלון אמר, "הסכם הגג שאנחנו חותמים עליו היום שם סוף להקפאת הבניה בירושלים. חובתנו להוכיח שהריבונות הישראלית על ירושלים, על כל חלקיה, היא לא רק סיסמה, אלא הלכה למעשה. אנחנו משקיעים מדי שנה בעיר ירושלים מיליארדים – והסכם הגג הזה מדבר על עוד כמיליארד וחצי נוספים. אחריותנו לשמור על ירושלים לא רק מאוחדת, אלא לשמור על המגוון של תושביה, על היותה פתוחה וסובלנית כלפי הבאים בשעריה, חזקה ואיתנה כלכלית עבור כולנו, ודוגמא ומופת לסובלנות, אהבת האדם וצדק חברתי. אני נמצא בפוליטיקה כדי שבשנים הקרובות יהיו לעוד 150,000 זוגות צעירים דירה וכדי שנוכל לממש ולחתום על הסכמי גג נוספים. זהו יום חג לירושלים, למדינת ישראל ואין סמלי וראוי יותר שהסכם זה נחתם דווקא ביום פטירתו של מנחם בגין עליו השלום."

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, ציין "יש ממשלות שרוצות לחלק את ירושלים ויש ממשלות שמחלקות לירושלים. זהו רגע היסטורי לירושלים ואני גאה להיות זה שמוביל אותו. היום עיריית ירושלים ברשותי עושה היסטוריה וחותמת יחד עם ראש הממשלה, שר האוצר ורמ"י על הסכם גג שיוסיף לירושלים כ- 14,800 יחידות דיור נוספות ומיליוני מטרים נוספים לתעסוקה ולדיור. זהו צעד משמעותי שבעתיד יעניק פתרונות דיור ותעסוקה לצעירי העיר שבסופו של יום ישארו לגור בעיר. אני מודה לשר האוצר, משה כחלון על התגייסותו למען העיר ולראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו על תמיכתו התמידית בבירת ישראל".

הפריסה של הבנייה הצפויה על פי אזורים בעיר: שערי צדק הישן - 240 יח"ד, חוות הנוער הציוני - 316 יח"ד, אינפילים-פסגת זאב - 900 יח"ד, מורדות ארנונה - 1,829 יח"ד, קירוי בגין - 1,760 יח"ד, רכס לבן - 5,000 יח"ד, משואה צפון - 800 יח"ד, התחדשות עירונית - 4,000 יח"ד, רשות השידור - 308 יח"ד, ירמיהו - 60 יח"ד, פי גלילות - 1,200 יח"ד, ואדי רוממה - 200 יח"ד, מורדות נווה יעקב - 2,000 יח"ד.