ראיון מיוחד
'נגמרו הערכים ונשאר רק הקנאביס?'

יו"ר 'האיחוד הלאומי' מספר על העבודה המשותפת עם הרב פרץ, תוקף בחריפות את דרישת הלגליזציה ורואה בממשלת גנץ אסון לאומי שיש למנוע.

יוני קמפינסקי , ה' באדר ב תשע"ט

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: ערוץ 7

ראיון: בצלאל סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי

בראיון לערוץ 7 מספר יו"ר האיחוד הלאומי, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' על ימי קמפיין הבחירות שהוא נמצא בעיצומם ועל המפגש הבלתי אמצעי עם הציבור בישראל על גווניו ורבדיו השונים. "זה מדהים, זה אדיר", הוא אומר.

"חלק גדול אוהבים מזדהים ומפרגנים וחלק צועקים 'בוז' וגם את זה צריך לדעת לקבל", הוא אומר ומתייחס לאירוע ב'בינתחומי' שבסופו פגשנו אותו: "ב'בינתחומי' הכרזתי שמדינת ישראל היא מדינה יהודית והם צעקו 'בוז'".

לדבריו המפגשים הללו חשובים ומאפשרים לחוש את הלך הרוח ובתום המפגש הזה הוא יוצא אופטימי, בעיקר לנוכח התחושה שהציבור רוצה לעשות טוב לעם ולארץ, בין אם ההצבעה תפנה למפלגה כזו ובין אם לאחרת.

על התבטאותו ולפיה הוא מעוניין בתיק החינוך, התבטאות שגרמה לראש הממשלה להכריז כי בכוונתו להשאיר את התיק בידי הליכוד, אומר סמוטריץ': "ככה קובעים סדר יום וכך שולטים בשיח. אני אומר שוב שמה שיקבע איזה תיקים יהיו לנו זה לא מה נתניהו הבטיח או מה הוא אומר היום, אלא כמה כוח יהיה לנו כשנגיע למו"מ הקואליציוני. אם יהיו לנו הרבה מנדטים נבוא עם יכולת מיקוח גדולה, ואם לא נוכל למסגר את המכתב של ראש הממשלה ולתלות אותו על הקיר באחד מחדרי המפלגה".

בדבריו מביע סמוטריץ' שביעות רצון מהעלייה המסתמנת בסקרים בכוחה של המפלגה. לטעמו אחד הגורמים המרכזיים לכך הוא גילוי האחריות של המפלגה כשבחרה לייצר את איחוד המפלגות. "הציבור אוהב לסמוך על אנשים שניתן לתת בהם אמון. הציבור מבין שיש מפלגת שלטון גדולה ויש את איחוד מפלגות הימין שניתן לסמוך עליה, המפלגה היחידה שמחויבת באמת לציונות הדתית, לערכים לדרך לחזון ולשליחות שהיא גדולה יותר מאדם כזה או אחר".

"כשאדם נמצא במפלגה שמגדירה את עצמה עם מחויבות ברורה לדרך אני יכול להיות רגוע. כשאדם, גם הכי טוב בעולם, מבקש להשתחרר מהמחויבות הזו אני לא יודע אם לא אשמע שדברים שרואים מכאן לא רואים משם. גם אריק שרון היה איש ימין שתמך בהתיישבות ונתניהו כתב על ההתנגדות למדינה פלשתינית. אני לא שם את מבטחי בבשר ודם אלא בדרך, ואני חושב שיש ציבור גדול שמבין את זה".

על הבטחתו של השר בנט לרב דרוקמן ולפיה קמפיין מפלגתו החדשה לא יפגע ב'בית היהודי', הבטחה שבימים אלה מתבררת ככזו שאין כוונה ליישם אותה כאשר הקמפיין ב'ימין החדש' פונה לציונות הדתית, אומר סמוטריץ': "אני חי בעולם פוליטי ולא מופתע מהדברים הללו. נפתלי בנט אכן יצא לדרך עם אמירה ברורה, שהוא הולך להגדיל את הגוש עם אנשים שנמצאים אצל גנץ, כחלון ואורלי לוי, כי קשה להם להצביע למפלגה דתית, אבל זה לא קורה. הימין החילוני הזה נמצא בליכוד וחוזר הביתה לציונות הדתית".

"אני אומר שוב, צריך להיות פראייר כדי להצביע עבור מישהו שרוצה את הקול שלך אבל הוא לא מחויב לך", מוסיף סמוטריץ'.

על הסקרים המלמדים שהמהלך של בנט ושקד היה מוצדק ומניב כיום יותר מנדטים לשתי המפלגות מאשר ההליכה בנפרד, אומר יו"ר 'האיחוד הלאומי': "אי אפשר למדוד את זה היום, אלא רק בתוצאה. השאלה תהיה בבחינת גודלו של הגוש ולא בבחינת גודלן של שתי המפלגות. הציפייה שלי מבנט ושקד הייתה ועודנה שהם יפשילו שרוולים, יש להם את היכולות, הם מוכשרים, ושלא ינצלו אותם כדי כביכול לריב איתנו. לחשוב איך הם מביאים קולות שנמצאים במקום אחר כדי להגדיל את הגוש".

בהמשך מבקש סמוטריץ' לדייק את הביקורת שמתח על מפלגת 'זהות' ולציין כי ביקורתו לא נאמרה על המפלגה אלא על רעיון הלגליזציה. לדבריו, מדובר במכבסת מילים של חירות וחופש שמאחוריה הצפת הרחובות בסמים ומציאות שבה ילדים קונים סמים בפיצוציות בדרך לבית הספר ומביאה להתמכרותם. "לגליזציה זה הרס חברתי חינוכי וערכי של החברה".

סמוטריץ' מדגיש כי התנגדותו אינה נוגעת לקנאביס רפואי שבשימוש בו הוא תומך ומסייע לאנשים הנזקקים לו להשיג אותו. "בעניין הזה כולנו מסכימים שניתן לאפשר". על אי ההפללה אומר סמוטריץ' כי מדובר ברעיון שניתן להבין את ההיגיון שבו, על מנת שלא להפוך רבים בחברה לעבריינים, אך "לגליזציה היא משהו אחר. זה אומר להכניס את זה בדלת הראשית בעוגיות, סוכריות וכו'".

לאור עליית סוגיית הליגליזציה תוהה סמוטריץ' איך קורה שמפלגה שבראשה עומד אדם שעד כה "החזקתי ממנו כאדם רציני" והופכת את נושא הלגליזציה לנושא החשוב ביותר על סדר היום, לא ארץ ישראל ולא כלכלה, ועל פי הקנאביס יחליט לאיזו ממשלה ייכנס. "כאילו שנגמרו בישראל כל הבעיות. אין ויכוחי דת ומדינה, אין ענייני ביטחון, אין פריפריה, אין מערכת הבריאות. תציב איזו אמירה של עולם ערכים. בעיניי זה הזוי. זה שיש מישהו שקונה את זה זה סוג של טרללת שקשה לי להבין אותה".

ואולי בהתנהלותו זו מביא פייגלין לגוש הימין קולות ממחנה השמאל? סמוטריץ' מטיל ספק אם אכן ייכנס פייגלין לממשלת נתניהו במידה ויתנה כניסה כזו בלגאליזציה, וזאת גם אם "ייקח את סטלני מרצ ויש עתיד", כלשונו של סמוטריץ'. "ממשלת ימין לא תציף את רחובות ישראל בסמים. כמו שאנחנו לא מוכנים לסחור בארץ ישראל לא נסכים לסחור בעם ישראל. ממשלת ימין לא תקבל את התנאי ההזוי ומופרך הזה".

לזאת מוסיף סמוטריץ' את התנגדותו לרעיונות נוספים שאותם מקדם פייגלין ובהם הפרדת דת ומדינה "שזה בעיניי דבר נורא ואיום", נישואים חד מיניים, ביטול שירותי הדת בישראל, "אלו דברים שבעיניי הם מסוכנים בהקשר של הזהות היהודית של מדינת ישראל".

סמוטריץ' טוען כי פייגלין היה עד כה כעשרים שנה בפוליטיקה הישראלית ולא הטביע חותם כלשהו, "לא נטע עץ ולא סלל מטר של כביש. מדובר באדם שצמח סביב רעיון ארץ ישראל ואומר שאין ימין ואין שמאל, אמכור את כל עולם הערכים שלי כדי לאפשר לאנשים להתמסטל ברחובות. אין לאף ימני ירא שמים מה לחפש במקום כזה".

באשר למגמותיה של מפלגתו מציב סמוטריץ' ארבעה יעדים מרכזיים: "האחד הוא תיק החינוך, השני הוא משרד ביטחון הפנים כדי לנער את המשטרה בתחומי הריבונות בנגב ובליל, ריבונות בהר הבית וכל ההתמודדות עם הפשע והמאבק בתאונות הדרכים. נדרש כאן ניעור משמעותי מאוד. תיק המשפטים שאיילת עשתה בו דברים חשובים וצריך להמשיך, להכניס את ההתגברות, את היועמ"שים להחזיר לתפקידם, להחזיר את המגבלות על זכות העמידה, לבטל את המונופול של מחלקת הבג"צים על ייצוג המדינה והדברים יורדים עד לרמת הפרט. הנקודה הרביעית היא תיק הדתות שהוא הביטוי הממלכתי ליהדותה של המדינה. חייב להיות ביטוי ממלכתי לתורה ושם ניתן לעשות כל כך הרבה קידוש ה' בתחום הזה".

על תיוג שמו בכנסת ובפוליטיקה ככזה המאיים על השמאל, מספר סמוטריץ' על ימי ילדותו כשעם גל עיברותי שמות משפחה הציעו גם ילדי הבית לאבי המשפחה לעברת את השם, אך האב, הרב אבי סמוטריץ' סיפר שהוא הבן היחיד שנותר עם שם זה אחרי שהמשפחה נספתה בשואה. כעבור מספר שנים, כאשר השם סמוטריץ' נכנס לתודעה הציבורית עם פעילותו הציבורית של בצלאל אמר לאביו "אתה רואה איזו תשובה ציונית הולמת למה שהנאצים ניסו להשמיד...".

"אני אומר בכל יום 'אל תביאני רגל גאווה', אבל זו זכות גדולה שהמושג סמוטריץ' הפך לשם נרדף למסכת ערכים ולמי שיודע לעמוד על שלו בעבודת צוות ולא לבד, עם הלשכה ועם ציבור רחב שמחבק ותומך. זו זכות גדולה".

על הרתיעה בציונות הדתית מהחבירה ל'עצמה יהודית', רתיעה שהתבררה כמעט כלא קיימת, מספר סמוטריץ' כי "זה היה מהלך נכון ואמיתי. הכלל שלי הוא לעשות את מה שאני מאמין בו. זו האחריות שלי למדינת ישראל. כך קורה גם עם העימות שלי מול רעיון הקנאביס. אני לא בודק מה חושבים על זה. אני במערכת הפוליטית כדי לקדם את השליחות. גם החיבור עם 'עצמה' היה הדבר הנכון, וסקר שעשינו מראה שהרוב המוחלט מקבל את זה ותומך והוא גם מחזיר לנו".

על האופן בו מתנהל שיתוך הפעולה בין המפלגות מספר סמוטריץ' כי כל מפלגה מדברת לקהילה בשפתו\שפתה ומתקיימות ישיבות משותפות לתיאום עמדות. "היו קצת חבלי לידה של איחוד מנגנונים ושאלות תקציביות, אבל אנחנו עובדים מצוין ביחד. הרב רפי הוא שותף יצא מן הכלל אנחנו עובדים יחד יפה מאוד. למדנו איך לפתור מחלוקות. המטה עובד כמו מכונה מתוקתקת ואנחנו ממשיכים לקדנציה שלישית של שיתוף פעולה מלא. היינו אחת הסיעות היעילות ביותר בכנסת, עם הכי הרבה פירגון, בלי סכינים ובלי תחרות. במפלגות האחרות אנשים מחכים אחד לשני מאחורי הפינה. ואני בטוח שזה יימשך גם בהמשך".

על הצפי לקדנציה קצרה בשל חקירות נתניהו אומר סמוטריץ' כי הוא משוכנע שכאשר הימין ינצח הוא ירכיב ממשלה לארבע שנים, ומשום כך הוא מתכוון להגיש את חוק החסינות שהיה בעבר, ולפיו מי שירצה להגיש כתב אישום נגד חבר כנסת יצטרך לשכנע שמדובר בכתב אישום שהאינטרס הציבורי מחייב את מיצוי הדין והוא גובר על הכרעת הציבור לבחור באותו אדם ובצורך לנהל את המדינה מבלי להיות מוטרד בסוגיה הפרטית אישית.

"אני אמנם לא אוהב הרבה מהחשדות ולא צריך לתת לגיטימציה לדברים שלא צריך לתת להם לגיטימציה, אבל כששמים את זה על כף המאזניים מול שאר הדברים, נראה לי שיהיה רוב שיגיד שזה מה שהציבור רוצה ונתניהו ייתן את הדין כשכבר לא יהיה ראש ממשלה".

באשר לאפשרות שגנץ יהיה זה שירכיב את הממשלה, אומר סמוטריץ' כי "זה יהיה נורא ואיום. זה יהיה אסון למדינת ישראל ולארץ ישראל. נמצא את עצמנו לא בכפר מימון אלא בכפר סבא. הוא מדבר על גושים ומחוצה להם יש תשעים אחוז מהשטח וכ190 אלף מתיישבים ומכלל הן אתה שומע לאו. זה שמאל קיצוני. ממשלת שמאל של גנץ לפיד מסוכנת לכל מה שיקר לנו. יש לנו חודש וכל אחד ואחת צריכים לראות זאת כחודש מילואים להצלת מדינת ישראל".