בכיר ישראלי האשים: איראן מתערבת בבחירות

איראן מתערבת במערכת הבחירות במגמה להחליף את השלטון ולהפיל את ראש הממשלה המכהן. חגי הוברמן נזכר במערכת הבחירות באפריל 1996

חגי הוברמן , י' באדר ב תשע"ט

משה יעלון
משה יעלון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

במערכת הפוליטית זעמו: בכיר בצמרת הישראלית, המכיר את כל החומר המודיעיני מעצם תפקידו, קובע שאיראן מתערבת במערכת הבחירות במגמה להחליף את השלטון ולהפיל את ראש הממשלה המכהן.

זה לא קרה השבוע, אלא לפני 23 שנה. והבכיר שהשמיע את ההאשמה לא היה נתניהו אלא ראש אמ"ן דאז, משה יעלון – כיום שותפו הפוליטי של יו"ר כחול-לבן בני גנץ.

זה היה באיסרו חג פסח תשנ"ו, 11 באפריל 1996 – בעיצומה של מערכת הבחירות לכנסת ה-14. אלו גם היו הבחירות הראשונות לבחירה ישירה של ראש הממשלה. שני המתמודדים היו ראש הממשלה המכהן יו"ר מפלגת 'העבודה' שמעון פרס מול ראש האופוזיציה בנימין נתניהו. באותו יום החל מבצע 'ענבי זעם' נגד החיזבאללה בלבנון, מבצע שהיה אחד הגורמים שהביאו לאובדן שלטונו של שמעון פרס באותן בחירות. בערבו של אותו יום קיים פרס מסיבת עיתונאים, כשלצידו קצינים בכירים בצה"ל – אחד מהם ראש אמ"ן משה יעלון.

במהלך מסיבת העיתונאים שאל הכתב המדיני דאז של הערוץ השני, עמנואל רוזן, את יעלון אם יש אמת בטענה שאיראן מנסה לפגוע בסיכוי הבחירה מחדש של ממשלת העבודה, טענה שתועמלני 'העבודה' השתמשו בה לאורך מערכת הבחירות.

יעלון השיב: "האיראנים נותנים תמיכה כספית לכל אירגוני הטרור, וכן מספקים להם אמצעי חבלה. המטרה שלהם היא לפגוע בכמה שיותר מטרות שיכאיבו לנו. זה בה במסגרת מדיניות איראנית לפגוע בתהליך השלום. איראן אינה רואה בעין יפה את תהליך השלום, והיא סבורה שחילופי שלטון בישראל יביאו לפגיעה בתהליך השלום עם הפלשתינים".

בליכוד זעמו, במפלגת העבודה חגגו. אבל בתקשורת של אותם ימים, שנתנה גיבוי מלא לפרס ועשתה כל שביכולתה להצלחתו בבחירות, ההתערבות של יעלון (שנעשתה מצידו, ייאמר בהגינות, בתום לב מוחלט.

יעלון הציג את המידע כפי שהבין כראש אמ"ן, בלי שום מגמה פוליטית) נתפסה כצעד לגיטימי למדי. אז מה אם קצין במדים משמיע הצהרה שיש לה השלכה פוליטית? ברגע שהדבר מסייע לשמאל, הדבר חוקי ומקובל.

מעניין מה יעלון, כיום במפלגתו של בני גנץ, חושב היום על אמירה המייחסת לאיראן רצון להתערב בבחירות.