העליון נדרש שוב לחשוף את ועדת השתיים

התנועה למשילות ודמוקרטיה שמנהלת מאבק עיקש לשקיפות בהליכי מינוי שופטים גייסה מהציבור את הסכום הדרוש לדיון נוסף לחשיפת הוועדה.

ניצן קידר , י"ג באדר ב תשע"ט

בית המשפט העליון
בית המשפט העליון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעשור האחרון פועלת ועדה חשאית מטעם נשיאי בית המשפט העליון. הועדה המכונה "ועדת השתים" מסננת עבור הנשיא שופטים המכהנים בבתי משפט השלום ומבקשים להתקדם לבתי המשפט המחוזיים.

כעת הציבור נענה לפניית התנועה למשילות ודמוקרטיה ואסף אלפי שקלים כדי להמשיך ולדרוש משופטי בית המשפט העליון לחשוף את חוות הדעת וההמלצות המנחות את הועדה שפועלת באופן נסתר ובלי הסמכה חוקית.

קיומה של ועדת השתיים נחשף לפני שלש שנים ועד אז היא פעלה ללא ידיעת הציבור. מאז פועלת התנועה למשילות ודמוקרטיה כדי לחשוף את החומרים וההמלצות של הועדה המורכבת משתי שופטות בדימוס.

לאחרונה דחה בית המשפט העליון את ערעור התנועה לחשיפת החומרים אך כן קיבל את עמדתה שעל הועדה חל חופש המידע.

בפסק הדין ציין השופט פוגלמן כי אמנם דרישה דומה שהוגשה בעבר הנוגעת לחשיפת עבודת ועדת בדיקת המינויים בחברות הממשלתיות התקבלה בבית המשפט העליון, אך כאן לדברי פוגלמן העניין שונה "בשל אופיה המיוחד של הוועדה למינוי שופטים" ובשל "השוני בין הדרישות ממועמדים לשיפוט ולמשרת דירקטור בחברה ממשלתית.

לאחר התפוצצות פרשת אפי נווה הנוגעת בחשדות חמורים בעניין מינוי שופטים, החליטו בתנועה לא לוותר ולהגיש בקשה לדיון נוסף. מזכירות בית המשפט דרשה ערבון של 20,000 שקלים במקרה ויפסקו הוצאות נגד התנועה. הציבור התגייס ותרם את הסכום במסגרת קמפיין מימון המונים. בפועל הסכום שנדרש לתנועה היה 12,000 שקלים לאחר שנותר סכום מקמפיין המימון הקודם שנועד לאותו הליך.

עם השלמת הסכום הגישה התנועה למשילות ודמוקרטיה את הבקשה לדיון נוסף ובו היא כותבת כי "בפסק דינו בערעור קבע בית המשפט העליון מספר הלכות חדשות ומוקשות העומדות בסתירה להלכות הנוהגות בבית המשפט בנושאי חופש המידע, עד היום. הלכות אלו חודשו על ידי בית המשפט מבלי שניתנה התייחסות לעצם קביעתה של הלכה חדשה, ומבלי שניתנו נימוקים מדוע לא תחול ההלכה הקיימת ומה הצורך בקביעתה של הלכה חדשה".

לפיכך נכתב כי "בנסיבות בהן פסק הדין עומד בסתירה להלכה קודמת של בית המשפט העליון, מבלי שניתן לכך כל נימוק, יש לקבוע דיון נוסף בהלכה החדשה שנקבעה הן מפאת סתירתה וקשיותה והן מפאת חידושה".

מנכ"ל התנועה יהודה עמרני אמר לערוץ 7 כי "ההתגייסות הציבורית שמממנת את הפעילות מוכיחה כי הציבור חכם יותר מבעבר והפסיק לקבל בהכנעה את העיוותים במערכת המשפט".