נתניהו לטראמפ: "עשית היסטוריה"

הנשיא האמריקני פרסם הצהרה לגבי החשיבות של ההכרה בעת הזאת בגולן כשטח ישראלי. נתניהו: צעד אמיץ של נשיא ארה"ב

ניצן קידר , י"ד באדר ב תשע"ט | עודכן: 20:23

נתניהו וטראמפ
נתניהו וטראמפ
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ מצהיר כי בשלה העת להכרה אמריקנית ברמת הגולן כשטח ישראלי.

"לאחר חמישים ושתיים שנים הגיע הזמן שארצות הברית תכיר באופן מלא בריבונות הישראלית ברמת הגולן, המהווה חשיבות אסטרטגית וביטחונית קריטית למדינת ישראל וליציבות אזורית", כתב טראמפ הערב (חמישי) בטוויטר.

לאחר ההצהרה שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארה"ב בטלפון והודה לו על הדברים. "עשית היסטוריה", אמר נתניהו לטראמפ.

לפני כן אמר ראש הממשלה, "בזמן שאיראן מבקשת להשתמש בסוריה כפלטפורמה להשמדת ישראל, הנשיא טראמפ מכיר בצעד אמיץ בריבונות הישראלית ברמת הגולן. תודה לך, הנשיא טראמפ".

נזכיר כי גורמים בכירים בישראל ובארה"ב דיווחו מוקדם יותר שייתכן שכבר בשבוע הבא תכריז ארה"ב על הכרתה בריבונות הישראלית בגולן. על פי הערכותיהם, ההכרה צפויה להגיע במקביל לביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון.

אחרי ההצהרה נראה שאכן ההכרה האמריקנית ברמת הגולן כשטח ישראלי, קרובה מתמיד.

השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט אמר, "החלטה נועזת, אמיצה והיסטורית נוספת של הנשיא טראמפ שמבינה לעומק את ישראל ואת צרכיה הביטחוניים. תודה לנשיא טראמפ על המהלך".

שגריר ישראל לאו״ם, דני דנון אמר, "אנחנו בפתחו של רגע היסטורי למדינת ישראל. הנשיא טראמפ מוכיח שוב את חוזקת הברית בין ארה"ב לישראל. הגיעה העת שהעולם יכיר בכך שהגולן הוא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הגיב להודעת טראמפ. "‫ליהודים הייתה אורה ושמחה וששון ויקר. 38 שנים אחרי שהכנסת חוקקה את החוק להחלת הריבונות הישראלית בגולן, ואחרי מאמצים גדולים בזירה הבינלאומית, הגיע הזמן להכרה אמריקנית. ‬‫הנשיא טראמפ - תודה", דברי אדלשטיין.

ממלא מקום שר החוץ ישראל כ"ץ הוסיף, "אני מברך על הודעתו של הנשיא טראמפ על הכרה צפויה של ארה״ב בריבונות ישראל בגולן, כמעט 40 שנה לאחר שנמשלת בגין קיבלה את ההחלטה ההיסטורית".

"הכרה אמריקאית בריבונות הישראלית תחזק את בטחון ישראל ואת מעמדה באזור, תהווה תגובה לתוקפנות האיראנית מסוריה ותשלח ומסר ברור לאסד שמעניק לה את חסותו. תודה לך טראמפ", דברי השר כ"ץ.

שר המדע, אופיר אקוניס אמר כי "הנשיא טראמפ מוכיח פעם נוספת כי ביחסו האוהד לישראל הוא לא מסתפק רק בדיבורים כי אם עושה מעשים".

"הודעתו ההיסטורית שמה קץ לתביעה השקרית של סוריה על רמת הגולן שהיא שטח יהודי משחר ההיסטוריה. ההודעה היא הוכחה נוספת לעוצמת היחסים בין ישראל לארה"ב, שהם בשיא של כל הזמנים", ציין השר אקוניס.

באיחוד מפלגות הימין הגיבו בשמחה על הבשורה אבל ציינו השלכות נוספות שלה. ״אנו מברכים את הנשיא טראמפ על ההכרה היסטורית הצפויה בדבר ריבונותה של מדינת ישראל ברמת הגולן. עם זאת אנו שבים וחוזרים כי אסור שהאמירה הזו תסנוור את עינינו לקראת הנחת תכנית המאה של טראמפ".

"כאשר זו תונח על השולחן רק חברי איחוד מפלגות הימין יהיו היחידים שמחוייבים באמת לומר לא לוויתור על שטחי מולדת ולא לעקירת ישובים ואלפי משפחות מבתיהן", לשון תגובת המפלגה.

יו"ר כולנו וחבר הקבינט המדיני בטחוני השר משה כחלון אמר כי "הכוונה האמריקנית להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן היא הישג חשוב למדינת ישראל. ידעו שכנינו שהמציאות נקבעת הלכה למעשה ושיש מחיר לסרבנותם להכיר בישראל".