ישראל העבירה הצעה נדיבה לחמאס

צבי יחזקאלי: אם לא תהיה הסדרה, חמאס ישגר טילים למרכז. בסופו של דבר זה יכול להיפתר בכסף.

103FM , כ"ב באדר ב תשע"ט

הבית שנפגע במושב משמרת
הבית שנפגע במושב משמרת
צילום: דוברות המשטרה

לקראת רגיעה? לא לפי כותרות העיתונים הבוקר (ו') שמספרות על מתח, כוננות שיא, גיוסים והעברת כוחות לדרום.

המשלחת המצרית מנהלת מגעים עם חמאס על מנת להרגיע את הרוחות, אבל נכון לעכשיו בכלל לא בטוח שארגון הטרור יקבל את שהוצע לו וכולנו ניגרר לעוד סיבוב של שיגורים, רקטות, צבע אדום וחוזר חלילה, וכל זאת פחות משבועיים לפני הבחירות.

הפרשן לענייני ערבים בחדשות 'רשת 13', צבי יחזקאלי, סיפר לניסים משעל: "אני רואה את ההיגיון החמאסי שאומר שזה הזמן לקבוע את העובדות. תחשוב שאתה מתמודד מול אויב שיש לו יותר יכולות צבאיות משלך ולך יש רק את הסבלנות, את העקשנות ואת היכולת לבוא ולהציק לאויב בשגרה שלו".

תקציר הפרקים הקודמים לכל מי שכבר הספיק לשכוח: חמאס ירה לעבר השרון, ישראל תקפה בעזה ואמרה שזו המתקפה הכי גדולה שהייתה. מבחינת ישראל – הסיפור נסגר. מבחינת חמאס – ממש לא.

"הרווח של חמאס כרגע הוא מבחינת שיפור התנאים ביום שאחרי", הסביר יחזקאלי. "הם רוצים הסכם ועל זה דן המתווך המצרי איתם בלילה. הוא נתן להם חבילה מאוד נדיבה בשם ישראל שכוללת את הגדלת טווח הדייג, פתיחת מעברים והכנסת סחורות שאסור היה להכניס מאז צוק איתן – מלט, ברזל ודברים לבניין עזה, ולמרות זאת כרגע חמאס מסרב להצעה.

"חמאס פודה את הקופון של ההפגנות הללו שנה לאחר מכן. הם הכניסו לנו משהו שמטריד אותנו. היום אנחנו לא יודעים מה יהיה". כרגע על הפרק: או הסדרה או הסלמה. לפי יחזקאלי, אם תהיה הסדרה ומדינת ישראל תשלם עוד קצת כסף בשביל להשתיק את רצועת עזה, נראה הפגנות שקטות ולא אלימות, ולעומת זאת אם ייכשלו המגעים להסדרה, ההפגנות האלימות על הגדר ימשיכו כהרגלן.

"יחיא סינוואר יגיד לעזתים ללכת לפרוץ את הגדר, להטריד בכל הנקודות, צלפים יירו בהם, ישראל שוב תתבזה וביום שלישי נראה שיילכו להסדר מסוים עד הטיל הבא".

וכן, הטיל הבא יגיע – וזה בטוח, השאלה היא רק מתי. "יהיה טיל", קבע יחזקאלי. "אני לא יודע אם עד הבחירות, אבל יהיה טיל כי מבחינתם נשבר המחסום הפסיכולוגי של לירות לעבר המרכז. אבל כאמור, הכל מאוד תלוי בהסדרה. אם לא תהיה הסדרה ונמשיך במתיחות הזאת נראה טיל לכיוון המרכז".

ומה עם הכוחות שנפרסו בדרום? לפי יחזקאלי, הם שם רק למען 'יראו וייראו'. "אני לא יודע כמה מהר כוחות השריון והטנקים ייכנסו לעזה. אני חושב שהם כרגע רק כאיום על חמאס בשביל שיקבלו את ההצעה שלנו.

"זה קצת מביך אבל בסופו של דבר זה יכול להיפתר בכסף. חמאס רצה את זה, והרי את ההישג שלו הוא הצליח להשיג - הוא ירה למרכז, יקבל כסף, שקט תמורת שקט, אנחנו נלך לבחירות ויום אחרי שוב נתעורר לבעיה העזתית".

הסחטנות משתלמת בסופו של דבר.
"ודאי. לפני שנה לא היו הפגנות על הגדר. מאז ההפגנות אתה יודע כמה כסף וכמה תשומת לב הם קיבלו? כמה תרומות מהעולם? כמה יחס מקטאר, ממדינות ערב וממצרים? בוודאי שהסחטנות משתלמת".

"אחמד יאסין כתב בשנות השמונים שבאמת אין פה כוחות. ישראל מדינה חזקה עם גרעין ומטוסים, ולחמאס אין יכולת. איפה הם כן יכולים לתפוס האומץ? דווקא בנקודה שישראל לא תעשה שימוש בכלי הנשק שלה.

"זה לא שיש להם אומץ, הם פשוט לא רואים את ישראל חזקה בנקודה הזאת וזו נקודת החולשה שלנו. כשהם יודעים שלא באמת נירה לרצועת עזה כי נפעיל את נוהל 'הקש בגג' ונעשה אלף חישובים - שהם אגב לא עושים. הם הורגים באנשיהם מה שאנחנו לא נעז אף פעם לעשות. הם סומכים על כך שישראל תהיה אחראית ולכן יש להם את האומץ.

"בחמאס רואים את זה כקרב מוחות בין שתי חברות - חברה מערבית שמקדשת את הזמן, השגרה וערך החיים מול חברה מזרח תיכונית שיש לה את כל הזמן שבעולם, אין לה שום כלי נשק והיא תמיד תציק לנו בחיים עד שנגיד 'די'. לכן זה לא עניין של אומץ, אלא זה עניין של שתי גישות שמתנגשות".

הסדרה או לא - כך או כך, בפעם הבאה שטילים ישוגרו לעבר המרכז וחמאס ימהר להכריז שהטיל שוגר שלא בכוונה, אל תמהרו להאמין. "אתמול הם הודו שהטיל בכלל לא היה בטעות", סיפר יחזקאלי.