הושגה שליטה על השריפה בכנסיית נוטרדאם

השריפה פרצה באתר הנחשב למוקד תיירותי, במהלך שיפוצים המתבצעים במקום. חלקים מהמבנה קרסו. הנשיא מקרון הכריז על מצב חירום.

ניצן קידר , י' בניסן תשע"ט | עודכן: 06:22

דליקת הענק בכנסיית נוטרדאם, הערב
דליקת הענק בכנסיית נוטרדאם, הערב
צילום: REUTERS/Julie Carriat

משטרת פריז הודיעה לפנות בוקר (שלישי) כי השיגה שליטה על הלהבות בקתדרלת נוטרדאם. עוד נמסר כי המבנה ניצל מקריסה. עם זאת, נזק רב נגרם למקום וליצירות אמנות שלא ניתן היה להציל.

בשריפה, שפרצה בשעות הערב, נפצע כבאי אחד באורח קשה.

השריפה בכנסייה, הנחשבת לאחד האתרים המתויירים ביותר בבירת צרפת, פרצה בין קומת הקתדרלה לגג והתפשטה במהירות, כשהיא מכלה מוצגים היסטוריים עתיקים.

שליחת חדשות 13 מדווחת מהשריפה בקתדרלת נוטרדאם

צריח אחד על גג המבנה נשרף כליל וקרס וצריחים נוספים עלו באש. עם זאת, משטרת פריז הכריזה כי האש הפסיקה להתפשט למגדל הצפוני.

כ-400 כבאים לקחו חלק במאמצי הכיבוי ונמסר כי הרשויות בצרפת אינן משתמשות במטוסי כיבוי, מחשש שאלו יביאו להתמוטטות כוללת של המבנה ההיסטורי.

המשטרה המקומית מעריכה כי השריפה החלה בעקבות שיפוצים שנערכו במקום. עוד נמסר כי אין נפגעים כלל באירוע.

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר הלילה (שלישי) כי "הגרוע ביותר נמנע. מדובר ללא ספק בטרגדיה נוראית ואני רוצה להביע את צערי כלפי המאמינים הקתולים ברחבי העולם. נבנה את הקתדרלה מחדש ביחד"

מקרון הוסיף כי ישיק קמפיין גיוס כספים בינלאומי לטובת שיקום הקתדרלה.

הלהבות וענני העשן בכנסיית נוטרדאם, הערב
צילום: REUTERS/Charles Platiau

קודם לכן הכריז מקרון על מצב חירום לאומי. "נוטרדאם בוערת והרגשות צפים בכל אחד ואחד מהעם הצרפתי. אני עצוב הערב, כשאני רואה חלק מאיתנו נשרף".

דובר נוטרדאם, אנדרה פילוט הביע פסימיות באשר לנזקי הדליקה. "שום דבר לא ישרוד את הלהבות הקשות האלה. הן לא יותירו דבר", אמר בהצהרה תקשורתית.

חבר הפרלמנט הצרפתי-יהודי מאיר חביב אמר כי "הערב הלב נשרף יחד עם נוטרדאם. כפריזאי מלידה ובנשמה, ליבי מדמם מול אותן להבות שסוגרות על נוטרדאם".

"הפעמון קרס וחלק מהמורשת ומההיסטוריה שלנו עולה באש. ליבי עם לוחמי האש של פריז", דברי חביב.

ממלא מקום שר החוץ, ישראל כ"ץ, הגיב לדליקה ואמר, "בשם מדינת ישראל, אני רוצה להביע את הסולידריות העמוקה עם צרפת ועם האומה הצרפתית על האש המשתוללת בנוטרדאם, סמל עולמי של הציוויליזציה".