דני דנון: "מניו יורק מעריכים את ישראל יותר"

שגריר ישראל באו"ם מספר בראיון לערוץ 7 על ליל הסדר שערך לשגרירים ועל הכוונה לשוב וליטול חלק בחיים הפוליטיים בישראל.

ניצן קידר , י"ג בניסן תשע"ט

דני דנון בליל סדר עם שגרירי האו"ם
דני דנון בליל סדר עם שגרירי האו"ם
צילום: משלחת ישראל לאו"ם

דני דנון: "מניו יורק מעריכים את ישראל יותר"

שגריר ישראל באו"ם דני דנון היה אמור להיות בימים אלה עמוק בתוך המערכת הפוליטית בישראל. אבל תכנונים לחוד ומציאות לחוד.

דנון בחר לוותר על הבחירות לכנסת ה-21, להישאר בינתיים בתפקידו ולהמשיך לפעול לקידום המטריות הישראליות באומות המאוחדות.

השבוע, לקראת חג הפסח, הוא ערך ליל סדר לשגרירים מעשרות מדינות, במטרה להסביר להם יותר לעומק על היהדות. "אנחנו מאמינים שהמסורת היהודית חשובה, מכבדת את מעמדנו ותורמת גם להבנה של ההיסטוריה שלנו. לכן ערכנו סדר פסח באו"ם בהשתתפות עשרות שגרירים ממדינות שונות, שלחלקם זו היתה הפעם הראשונה שנחשפו למושגים ולעניין הזה.

''אנחנו חושבים שכולם מכירים את סיפור יציאת מצרים אבל מתברר שזה לא ממש נכון. הסברנו להם את המהות, המסורת והמנהגים והיה נחמד לראות כיצד שגרירים מכל רחבי העולם מתחברים אל הסיפור שלנו".

זה לא האירוע הראשון שדנון עורך כדי להגדיל את הבנת 'הנקודה היהודית' בקרב שגרירי העולם. "אני מאמין שאחת ההצלחות בזירת האו"ם היא בזכות היהדות והגאווה במסורת שלנו. זה בא לידי ביטוי במגוון אירועים - גם באירוע התשליך שערכנו בהשתתפות מזכ"ל האו"ם, ליל הסדר, חנוכה, אפילו דאגנו שיהיה אוכל כשר במסדרונות האו"ם. כל הדברים הללו מוסיפים להרגשה ולהבנה שאנחנו מדינה שווה בין שווים באו"ם וכמו שמכבדים את החגים הנוצריים כך גם דרשנו והשגנו שיום כיפור יהיה מוכר על ידי הארגון. מבחינתי זה חלק חשוב מהעשייה שלי כאן".

אחת הסוגיות שעולה לכותרות בתקופה האחרונה בכל רחבי העולם היא האנטישמיות - ודנון עצמו הוביל הצעת החלטה שהובילה את העצרת הכללית לגינוי מעשי האנטישמיות.

"הנושא הזה מאוד משמעותי ואנחנו תוהים מדי פעם מדוע האו"ם לא פועל להפחתת האנטישמיות. הצלחנו להביא לגינוי אנטישמיות, באופן בלתי צפוי. הטורקים יזמו החלטה שמטרתה היתה לגנות את הטבח במסגדים בניו זילנד ולהתריע נגד האסלאמופוביה, אך לא הסכימו להכניס את גינוי האנטישמיות. אנחנו הצלחנו לגבש רוב באו"ם להביא לתמיכה בהצעה שלי ובכך להגיע למצב שבו העצרת הכללית מצביעה בעד גינוי האנטישמיות".

בשיחה עם דנון אנחנו תוהים אם במהלך הבחירות המאוד אינטנסיביות שזה עתה הסתיימו, הוא לא חש לרגע כאילו הוא רוצה לעזוב את הכל ולחזור. "אני עוקב אחרי כל הדברים וזה נושא שקרוב לליבי. אני קיבלתי החלטה שלא לעזוב את התפקיד ולהישאר בעשייה. יש כאן נושא של אחריות. מבחינתי ההחלטה להישאר היתה נכונה. הבחירות הבאות יהיו עבורי הזדמנות לחזור ולהשתתף בעשייה הציבורית".

"אני כמובן מאחל הצלה לכל חברי בליכוד. אני מתכוון לחזור לפעילות ציבורית בישראל ולהביא גם מהניסיון שצברתי בעולם לטובת הפעילות בארץ. כשאגיע לארץ אפגש עם ראש הממשלה ואשוחח איתו. צריך לזכור שבקיץ אני מסיים ארבע שנות כהונה. אני גאה בהישגים שהגענו אליהם וגם בדברים שעוד נכונו לנו בתקופה הקרובה", הוא מוסיף.

אגב, את ליל הסדר דנון יציין בניו יורק, אבל מיד אחריו ימשיך במשימה שלו. "אני מקווה להגיע עם משלחת נוספת של שגרירים ולצעוד יחד במצעד החיים בפולין. אחר כך נגיע גם לביקור משותף בישראל".

לרגל פסח אנחנו מבקשים לשאול את השגריר הישראלי, האם למי שיושב בארבע השנים האחרונות בניו יורק, יש פרספקטיבה שונה על המושג 'בן חורין'.

"אני חושב שכאשר אתה נמצא מחוץ לישראל, אתה מעריך יותר את מה שהשגנו ומה שיש לנו. זה לא מובן מאליו. לפעמים בארץ הכל נראה מובן מאליו ואנחנו לא מעריכים זאת מספיק. אנחנו נמצאים בתקופה מצויינת וצריכים להודות על כך".