כחלון יעוף - פרשנות

משה כחלון קיבל בליל הבחירות כרטיס אדום מרוב חלקי העם בישראל. אבל השיטה מאפשרת לו להיות על הסוס ולגרום לנתניהו להזיע

חיים לב , כ' בניסן תשע"ט

כחלון
כחלון
צילום: חזקי ברוך

לאחר שבוע של 'שרירים' ואי התמסרות למלאכת הרכבת הקואליציה, צפוי הבוקר יו"ר 'כולנו' משה כחלון להיפגש בארבע עיניים עם ראש הממשלה נתניהו.

במהלך הפגישה הם ידברו על תיק האוצר, על תיק נוסף, על אפשרות ההתמזגות בליכוד, על צביונה של הקואליציה הבאה, על גבולות האסור והמותר סביב רפורמות מערכת המשפט, בעיקר המותר והמותר. הפגישה תסתכם בעצם קיומה. "היתה אווירה טובה", תאמר הידיעה הלקונית שתשוגר עם סיומה. "הצדדים סיכמו להיפגש בשנית לאחר החג", ייחתם הדיווח.

כמה אירוניה גלומה בתהליכים הפוליטיים המרכיבים את סדר היום בישראל. בכל הנוגע לתמיכה הציבורית, משה כחלון סיים את הבחירות על הקרשים. אפשר להתווכח האם הצלילה מעשרה מנדטים לארבעה הגיעה לו בדין או שמא הוא נפל קרבן למלכודת הכלכלה המקומית, אבל אי אפשר להתווכח עם המספרים הקשים שהעניקו תשובה ברורה למשה כחלון ולמדיניותו הכלכלית.

תזכורת: הראשון שפתח את מערכת הבחירות האחרונה היה משה כחלון. למעלה משנה לפני הבחירות, כשהקואליציה היתה חזקה ואיתנה מצד כל מרכיביה, משה כחלון כבר היה עמוק בתוך הקמפיין. פרצופו התנוסס על שלטי חוצות, הרפורמות שביצע במשרד האוצר בסוגיית הדיור ויוקר המחיה נמרחו מעל דפי העיתונות הכתובה, הלו"ז של שר האוצר לא היה מלא במפגשים כלכליים אלא בחוגי בית בערי הפריפריה בצפון ובדרום.

לאורך כל התקופה הזו ניסה משה כחלון לעצור את הסקרים שניבו לו התרסקות מוחלטת בבחירות. ככל שהוא שחרר לאוויר רפורמות שכללו כותרות נוצצות לטובת הורדת מחירי הדיור – הסקרים דרדרוהו במנדט נוסף. כחלון החליט להפשיל שרוולים ולרדת לשטח. זה לא עזר. בליל הבחירות נבואות הזעם מימשו עצמן להפליא.

למרות הכל, למרות אי האמון המוחלט שהוא קיבל מרוב העם בישראל בליל הבחירות, משה כחלון מרגיש על הסוס. לא בשל אימון העם: בשל שיטת הבחירות בישראל שממצבת אותו כשושבין מרכזי שקשה בלעדיו.

עם ארבעה מנדטים בלבד, מצליח משה כחלון, כמו עמיתו אביגדור ליברמן, לערבב את המשא ומתן הקואליציוני עוד בטרם החל, ולגרום כאב ראש לא מבוטל לראש הממשלה. כחלון אמנם לא מחזיק את הממשלה בגרון – אפשר להקים קואליציה עם 61 מנדטים – אבל ניסיון העבר מלמד שמדובר בתהליך פוליטי לא מומלץ בעליל.

אל דאגה. זה ייגמר בטוב, בנישואים מלבבים. משה כחלון רוצה דבר אחד - והוא יקבל אותו. הוא יחזור למשרד האוצר לשלוט בשלטר של המדינה וימשיך לנסות להטביע חותם במחירי הדיור. זה יקרה מתוך הליכוד או מחוצה לו – תלוי מתי יאותת השעון הכלכלי על העלאת המיסים הצפויה, עם חיבוק גדול מראש הממשלה או בלעדיו.

דבר אחד הספיק משה כחלון ללמוד: לא משנה איך יסתובב הגלגל, הכי חשוב להישאר עליו. וכל השאר בונוס.