מעשה בבן מלך שצפה בסטורי

חשבון האינסטגרם של אווה לא יכול להוות תחליף ללימוד מעמיק אבל טוב שיש מי שהשקיע מיליונים ביצירת חשבון אינסטגרם שיוצר עניין

דביר עמר , כ"ז בניסן תשע"ט

מתוך "הסטורי של אווה"
מתוך "הסטורי של אווה"
צילום מסך

אם עד עכשיו התרגלנו ליום השואה נוסח טקסים וערבי זיכרון בסלון, השבוע זכינו לטוויסט חדש - "הסטורי של אווה. אם היה אינסטגרם לילדה בשואה", כך נכתב במודעות הענק שהציפו את מרכז הארץ השבוע ויצרו באזז ענקי ברשת. כבר ביום רביעי, עוד לפני ששחרר עמוד האינסטגרם של אווה מסר כלשהו, הוא צבר יותר מ-400 אלף עוקבים.

אולם לצד מאות אלפי העוקבים הצעירים החלו להישמע גם קולות מבוגרים יותר ומרוצים פחות. מבחינתם חשיפת יומנה של אווה היימן בהפקה אינסטגרמית עם שלל צילומים משוחזרים, שחקנים ומאות ניצבים, מעלה סלידה מהנגשת זיכרון השואה כ"סטורי". הבטן השמרנית אולי באמת קצת מתהפכת, אבל קשה לא להבין את יוזמי הפרויקט שמול עיניהם עומד פרמטר אחד ברור: כמעט כל בני הנוער נמצאים כיום באינסטגרם. ליתר דיוק, 88 אחוזים מהם.

המציאות הזאת מציבה בפנינו שתי אפשרויות ברורות. האחת היא להמשיך להישאר אידיאליסטים באופן טוטאלי ולהעביר את זיכרון השואה רק בדרכים המסורתיות והמעמיקות. התוצאה תהיה ש"רק 2.7 אחוזים מכלל השיח היום סביב השואה באירופה ובארצות הברית מגיע מצעירים - ירידה מאוד משמעותית ביחס לדורות הקודמים", כפי שטוען מתי כוכבי, שיזם את הפרויקט.

האפשרות האחרת היא לבוא בראש פתוח יותר כלפי הנוער. אם תרצו, זה כמו משל ההינדיק של רבי נחמן מברסלב. בן המלך נפל לשיגעון ונמצא שעות רבות באופן לא פרופורציונלי ברשתות חברתיות. כל החכמים שמדברים בשפה גבוהה לא מצליחים להוציא את בן המלך הערום מהאינסטוש, עד שהגיע חכם אחד, התחבר לאינסטוש והכין גם "סטורי מעלףףףף" על ילדה אחת בשואה. רק לאחר שדיבר אליו בשפתו, הצליח לרומם אותו למדרגות גבוהות יותר.

אז נכון, חשבון האינסטגרם של אווה לא יכול להוות תחליף ללימוד מעמיק, למפגש חי עם ניצולי שואה או לתחושות שחווים תלמידים במסע לפולין. בטווח הארוך אין קיצורי דרך. אבל בינתיים טוב שיש מי שהשקיע מיליונים ביצירת חשבון אינסטגרם שלא עושה הנגשה זולה של השואה, אלא מעלה תכנים שעברו עליהם בקפידה וברגישות הנכונה, אך יחד עם זאת מדבר לצעירים ויוצר עניין. יצירת העניין הראשוני עוד תביא בהמשך לבניית קומות נוספות בזיכרון השואה.