מערכת ה-VAR תפעל במחזור הסיום?

אחרי שסרבה בתוקף להיענות לבקשת קבוצות החלק התחתון של ליגת העל, במנהלת הליגה שוקלים אפשרות להשתמש במערכת המשוכללת במחזור הסיום

נרי וייס , ל' בניסן תשע"ט

מערכת ה-VAR. בקרוב בפלייאוף התחתון?
מערכת ה-VAR. בקרוב בפלייאוף התחתון?
צילום: רויטרס

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא. זה חודשים שקבוצות הפלייאוף התחתון של ליגת העל בכדורגל מתלוננים על טעויות שיפוט קריטיות כנגדן ולעיתים אף נראות כמכוונות לכאורה, שהביאו את הקבוצות הללו לחלק התחתון של טבלת ליגת העל בכדורגל.

לטענתם של ראשי הקבוצות, מערכת ה-VAR המשוכללת שנכנסה לפעולה עם סיום העונה הסדירה, יכולה הייתה למנוע טעויות שיפוט אלו ולתת מקום של כבוד לעקרון הספורטיביות וליכולת של הקבוצות להשיג נקודות חשובות במאבק על ההישרדות בליגת העל בכדורגל.

ראשי מנהלת הליגות טענו אז כי אין אפשרות להשתמש במערכת הזו בפלייאוף התחתון, מאשר שזו יכולה להתקיים רק בשלושה משחקים במקביל וכי דבר זה יביא לכך שבמשחק אחד בפלייאוף התחתון לא תפעל מערכת זו ויהיה זה בעייתי עד מאוד.

כעת, לאחר תוצאות משחקי אמש בפלייאוף התחתון של ליגת העל בכדורגל, בהם נקבע כי זהות היורדת השניה אל הליגה הלאומית, אחרי שסכנין ירדה אמש באופן סופי בתום 12 עונות בליגה הבכירה, תקבע רק במחזור הסיום של העונה, שוקלים במנהלת הליגות לאפשר את השימוש במערכת המשוכללת.

בהודעה לאמצעי התקשורת נכתב על ידי מנהלת הליגות כי "לאור התוצאות במחזור האחרון ובשל העובדה כי גורל היורדת השניה לליגה הלאומית יוכרע במחזור האחרון, החליט יו"ר המנהלת, ארז כלפון בהתאם להתחייבות שנתן בעבר כי נושא השימוש ב-VAR בפלייאוף התחתון במחזור האחרון של העונה יעלה להצבעה והכרעה בפני הדרקטוריון".

בהמשך שלח כלפון, יו"ר מנהלת הליגות, מכתב לחברי דירקטוריון המנהלת בו ביקש מהם לחתום על האישור להפעיל את מערכת ה-VAR במחזור הסיום של הפלייאוף התחתון. "כפי שאמרתי לאורך כל העונה ביחס למערכת שופט הוידאו, היה ומחזור הסיום של הפלייאוף התחתון ישוחק בשלושה מגרשים או פחות מכך, ויהיה בו בכדי לקבוע את גורל היורדת, אכנס את חברי הדירקטוריון לבחינת האפשרות להצבת המערכת במשחקי הפלייאוף התחתון וזאת בהתאם למכלול הנסיבות והאילוצים".

"נוכח חשיבות מחזור המשחקים האחרון - והעובדה שהמשחק בין הפועל רעננה לבית"ר ירושלים אינו משפיע על זהות היורדות - אני שוקל להפעיל את המערכת באופן חד פעמי גם במשחקי הפלייאוף התחתון אשר עשויים להשפיע על זהות היורדות לליגה הלאומית. לפיכך, אנו שוקלים במחזור הקרוב, ובאופן חד פעמי, להפעיל את המערכת לא רק במשחקי הפלייאוף העליון אלא גם בשלושת משחקי הפלייאוף התחתון בהם משתתפים מועדוני הכדורגל הבאים: הפועל קרית שמונה; מכבי עירוני פ"ת; ו-מ.ס.ע אשדוד ביחד - "המועמדות לירידה".

עוד ביקש כלפון מחברי הדירקטוריון ויתר נציגי הקבוצות, לחתום על המסמך המאשר את הפעלת המערכת המשוכללת גם בפלייאוף התחתון עד השעה 19:00 זאת נוכח לוחות הזמנים הדוחקים. לדברי כלפון, "במידה ואחת מהמועמדות לירידה תתנגד להצעה יוסר הנושא מסדר היום. במידה ואחד מחברי הדירקטוריון המייצגים את שאינן מועמדות לירידה לא יתן הסכמתו נכנס את דירקטוריון החברה לישיבה כאשר בישיבה כאמור תתקבל החלטה ברוב רגיל".

כזכור, אמש ירדה סכנין אל הליגה השניה לאחר 12 שנים בליגה הבכירה, וכעת מי שנמצאות בסכנת ירידה גם הן אלו מ.ס אשדוד, עירוני קריית שמונה ומכבי פתח תקווה המרוחקות זו מזו 2 נקודות בלבד. כשבקופה נותרו 3 נקודות, הכל עוד יכול לקרות.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il