ח"כ סמוטריץ': "הגיע הזמן לטיפול שורש ברצועת עזה"

יו"ר האיחוד הלאומי מבקר את הדרך בה הסתיים סבב הלחימה מול חמאס. "צריך להוציא להם את החשק לתקוף את מדינת ישראל".

חזקי ברוך , א' באייר תשע"ט

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יוני קמפינסקי

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בצלאל סמוטריץ' אומר כי הוא מזהה אצל ראש הממשלה ובמערכת הביטחון חוסר רצון לטפל בשורש בעיית חמאס בעזה.

"המקור לתגובות הלא מספיק נחושות של מדינת ישראל בסבבים האחרונים מול חמאס, נובע ממילכוד אסטרטגי. נתניהו לא רוצה למוטט את שלטון חמאס מכיוון שבאמת אין אלטרנטיבה לשלטון חמאס, את אבו מאזן הוא לא רוצה להמליך על עזה ובזה אני מסכים איתו במאה אחוז", אומר סמוטריץ' בראיון לערוץ 7.

הוא מאשים כי "אין היום לנתניהו ולחברה הישראלית נכונות להבין שהפתרון האמיתי דורש אומץ לקחת חזרה אחריות על מה שקורה ברצועת עזה, להפיל את חמאס, לחזור לשם ואנחנו נטפל טיפול שורש ברצועה - קרי להוציא משם את שלושת רבעי מהאוכלוסייה שהובאה ומתוחזקת שם על ידי מדינות ערב בכוונה כסוד של פצצת מצרר נגד מדינת ישראל".

"כל עוד אנחנו לא מוכנים ללכת אל מהלך השורש האמיתי הזה", מזהיר סמוטריץ', "אנחנו בעצם מסתבכים בתגובות טקטיות".

לדבריו, "גם במישור הטקטי התגובה חייבת להיות הרבה יותר נחושה מסיבה פשוטה: צריך להוציא לחמאס את החשק לתקוף את מדינת ישראל. אירוע כזה צריך להסתיים ב-700 הרוגים אצל מחבלי חמאס, לפחות אחד כנגד כל טיל ששוגר לעבר מדינת ישראל, בנזקים תשתיתיים אדירים שייקח לחמאס הרבה מאוד זמן לשקם כדי שהוא יחשוב מאה פעם לפני שהוא משגר את בלון התבערה הבא לעבר מדינת ישראל".

את מחיר ההססנות משלמים, לדבריו, אזרחי ישראל. "מי שמשלם מחיר בלתי נסבל אלה מיליון וחצי תושבי הדרום שחיים כבר שנים במציאות בלתי אפשרית. לא ייתכן שדור שלם של ילדים ונוער יגדלו לתוך החרדות האלה. לא ייתכן שמיליון וחצי אזרחים נכנסים למקלטים לכמה ימים. לא ייתכן שהכבוד והגאווה הלאומית שלנו נשחקים כמו גם ההרתעה. חיזבאללה משקיף מהצפון, רואה מה קורה בדרום, ומקבל תיאבון".

הבעיה המרכזית של מערכת הביטחון כיום, מסביר סמוטריץ', מצוייה בסוגיית ההרתעה. "תפקידי בממשלה הבאה יהיה להגיד שוב ושוב שאין מנוס מלהישיר מבט למציאות בעזה ולשנות אותה מן הקצה אל הקצה. אני מאמין שלאט לאט הציבור הישראלי יבין את זה ואז גם למנהיגות יהיה יותר כוח, אומץ ולגיטימציה ציבורית לעשות את זה. עד אז אנחנו נשתדל שגם התגובות הטקטיות יהיו חריפות יותר".