"שטיפת מוח בבחינת הבגרות באזרחות"

התלמידים התבקשו להציג עמדה בנוגע לזהות הדתית־תרבותית הרצויה של מדינת ישראל, על פי מי שתומך בחילול שבת.

יהונתן גוטליב , ב' באייר תשע"ט

השאלה מעוררת המחלוקת
השאלה מעוררת המחלוקת
צילום: צילום מסך

בבחינת הבגרות שנערכה אתמול (שני) הופיעה שאלה מעוררת מחלוקת בה נתבקשו התלמידים להציג את עמדתם של מי שתמכו בפתיחת עסקים בשבת.

מניסוח השאלה קשה שלא לקשור בין המקרה המוצג בשאלה לבין הסערה המתחוללת בעיר טבריה בחודשים האחרונים מאז נבחר רון קובי לראשות העיר.

במבחן הבגרות נשאלו התלמידים כך: "בעיר מסוימת בישראל החליט ראש העיר לערוך בליל שבת מסיבת רחוב גדולה בטיילת שבמרכז העיר. העירייה קראה לבעלי הדוכנים שבטיילת לפתוח את עסקיהם בשבת כדי לעודד את התיירות, והתושבים הוזמנו לבוא ולחגוג באירוע. קבוצה של תושבים פרסמה בפייסבוק רשומה (פוסט) ובה הם תמכו בהחלטת ראש העיר. לטענתם, מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית ולכן עליה לאפשר לכל אדם לממש את חירותו ללא מגבלה של חקיקה או פסיקה דתית".

כאמור, התלמידים נתבקשו להציג את עמדת התומכים בחילול שבת בעירם ובמדינת ישראל.

הרב עמיטל בראלי
צילום: עצמי

עמיטל בראלי, יו"ר ארגון 'חותם', תקף את מה שהוא מכנה "הניסיון הלא מוסתר של גורמים במשרד החינוך לשטוף את מוחם של תלמידי ישראל באג'נדות אנטי דתיות".

בראלי אמר: "בשאלון של בגרות באזרחות שקיבלו תלמידים בימים האחרונים, הופיעה שאלה 'תמימה', ובה מתוארת סיטואציה של החלטת ראש עיר לערוך מסיבת רחוב גדולה בליל שבת, וכן קריאה שלו לבעלי דוכנים לפתוח את עסקיהם בשבת. הנבחנים התבקשו להציג את העמדה של התושבים שתמכו בהחלטת אותו ראש עיר".

בראלי הוסיף, "אנחנו נדהמים מעזות המצח ומהניסיון הלא מוסתר של גורמים במשרד החינוך לשטוף את מוחם של תלמידי ישראל באג'נדות אנטי דתיות. יש מי שמסרב להכיר בכך, שתפקידו כפקיד איננו לסייע לחפצים לטשטש ולמחוק את זהותה היהודית של מדינת ישראל ולהפוך אותה למדינת כל אזרחיה.

''אנחנו בארגון חותם קוראים לשר החינוך, ליו"ר המזכירות הפדגוגית ולמפמ"ר אזרחות להתנער מגורמים אלו ולהעמידם במקומם, ויפה שעה אחת קודם", כך בראלי.

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בצלאל סמוטריץ' צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בחינת הבגרות היום באזרחות. בשתי שאלות מתבקשים תלמידי ישראל לנמק את 'העמדה הרצויה' של מדינת ישראל באופן הכי חד צדדי שיש, בנושא הדתי ובנושא הלאומי. ספרו לי עוד על הדמוקרטיה והפתיחות של לימודי האזרחות במדינת ישראל. קוראים לזה שטיפת מח. נתקן בעזרת השם".