מתקפת שמאל במהלך ימי העימות בדרום

בכירי ארגוני השמאל בצלם, שוברים שתיקה ואחרים השתתפו במהלך ימי העימות בדרום בכנס אנטי ישראלי בדרום אפריקה.

ערוץ 7 , ז' באייר תשע"ט

בית שניזוק מרקטה שירו מחבלים מעזה
בית שניזוק מרקטה שירו מחבלים מעזה
צילום: Noam Rivkin Fenton/Flash90

בשעה שמדינת ישראל חטפה כ־700 רקטות ששוגרו מעזה, ארבעה נהרגו ו־138 נפצעו, השתתפו שלושה מבכירי ארגוני השמאל בכנס בדרום אפריקה, שבו נשמעה ביקורת קשה מאוד כלפי ישראל. כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

על פי הדיווח מדובר בכנס של Jewish Democratic Initiative, ארגון יהודי דרום־אפריקני, שבין מטרותיו לייצר לחץ בינלאומי על ישראל. מנכ"ל "שוברים שתיקה" אבנר גבריהו, מנכ"ל "בצלם" חגי אלעד ומנכ"ל "הקרן החדשה לישראל" מיקי גיצין, נאמו וענו בכנס על שאלות באירוע בקייפטאון, ובו נכחו עשרות מחברי הקהילה היהודית בעיר. במשך שעתיים הם דיברו על "הכיבוש" ועל סבל הפלשתינים. כמו כן השוו בין המדיניות הישראלית לבין משטר האפרטהייד שהיה קיים בדרום אפריקה.

העיתון מצטט נוכחים במקום המספרים כי הדוברים הישראלים לא הזכירו את סבל האזרחים הישראלים, שממש באותה שעה הסתגרו במרחבים המוגנים. יו"ר הפדרציה היהודית בדרום אפריקה, בן שוורץ אומר: "JDI אמנם מצהירים כי הם מתנגדים ל־ BDS אך במקביל פועלים לעידוד חרמות נגד ישראל. מה שמדאיג זה שאני לא שומע מהם על הטרור שמתמודדים איתו אזרחי ישראל. רק ביקורת".

חגי אלעד הסביר במהלך הכנס כי מדובר באסטרטגיה של ארגון בצלם - הפעלת לחץ בינלאומי להשגת מטרות פוליטיות. "צריך לנסות לפתוח את הדלת להשלכות בינלאומיות על ישראל גם דרך תיאור מפורט של המציאות הקודרת בעזה".

ביחס למדיניות אפרטהייד, אמר אלעד: "רמת האי צדק שאנו עושים לפלשתינים היא באותה רמת אי צדק (בהשוואה לאפרטהייד בדרום אפריקה) ויש לדחות אותה באותה מחויבות".

מארגון JDI נמסר: "אנחנו לא תומכים ב־BDS, ועצובים לשמוע האשמות כאלה מכיוון שותפינו היהודים. כיבוד זכויות אדם זו מטרה מרכזית לנו כיהודים".

מ"שוברים שתיקה" נמסר: "שמחנו לפגוש יהודים דרום־אפריקנים, שסיפרו לנו על מחיר המאבק באפרטהייד, וכיצד ממשלתם הכפישה אותם בעיתונות כשדיברו בפומבי נגד המדיניות ההרסנית שלה". מ"בצלם" ומ"הקרן החדשה לישראל" לא התקבלה תגובה.