אבדן עצום להנחלת זכר השואה בעולם

ראש מכון 'שם עולם' נפרד מחוקר הוראת השואה ד"ר מוטי שלם ז"ל שהלך לעולמו: ''תמיד אמר לנו לא לעמוד במקום אלא ליצור ולהתקדם''.

שמעון כהן , ז' באייר תשע"ט

ד"ר שלם ז"ל עם בכירי משרד החינוך
ד"ר שלם ז"ל עם בכירי משרד החינוך
צילום: שם עולם

בראיון ליומן ערוץ 7 סיפר הרב אברהם קריגר, ראש מכון 'שם עולם', על תרומתו הייחודית של ד"ר מוטי שלם, שהלך אתמול (שבת) לעולמו, לחקר הוראת השואה.

כבר בראשית דבריו מדגיש הרב קריגר את ייחודו של ד"ר שלם המנוח ביכולתו לפעול גם מתוך הפשטות של "מוטי" ולא רק של "ד"ר מרדכי שלם", על אף היותו "אדם מלומד וטעון בידע, אדם מרכזי במעגלי עשיה, אדם מרכזי בחיל החינוך ובהמשך ב'יד ושם' ואחר כך איתנו בשם עולם, הוביל יוזמות וקשרים חינוכיים מול מדינות בעולם, בחן איך נכון וניתן להנחיל את זכר השואה לציבורים רחבים ולדורות הבאים".

"מוטי בא עם הפשטות שלו. הוא ידע גם להשתמש בתואר שלו כד"ר, אבל הייתה בו אישיות סוחפת ומלבבת להפלת מחיצות. הרבה פעמים דווקא כבן למשפחה שורשית באליטה התורנית של יהדות עיראק, הוא ראה צורך להפוך את זה לנחלת הציבור כולו. זה סיפור של העם היהודי ולא סיפור עדתי ולא סיפור של מדינה כזו או אחרת".

"הוא יכול היה לעשות זאת דווקא מהמקום שהוא בא, ולשלב ציבורים ממגזרים שונים כי הוא עבר בין כל העולמות, הוא השתייך לציבור הכללי אבל היה גם איש מסורת. אביו היה אישיות רבנית חשובה בקרב יהודי עיראק. הוא שהכין את לוח חישוב השנים של יהדות עיראק. מוטי לקח זאת על עצמו והמשיך לפתח את השנתון הזה להוצאת לוחות זמנים. זו אישיות שאנחנו ב'שם עולם' לא יודעים איך מכילים ידיעה שכזו. זו אבידה גדולה מאוד לציבור הישראלי, ליכולת לגשר בשפה ברורה בין כל המגזרים והעדות וגם מחוץ לעולם היהודי".

כשהתבקש להציג מספר דוגמאות למיזמים בהובלת ד"ר שלם להטמעת זכר השואה גם בעמים אחרים, מציין הרב קריגר פרויקט ייחודי, סמינר דוקטורנטים ממזרח אירופה שמתקיים בישראל במשך שבועיים, "הם כותבים על תחום השואה והעולם היהודי והתקופה שקדמה לה. הוא הגיע לאוניברסיטאות שונות מברית המועצות לשעבר, בלארוס, ליטא, גרמניה ועוד. הבאנו דווקא אותם, כי יש להם נגישות לשפות השונות של המסמכים. זה סמינר מופלא שבו סטודנטים כאלה יחד עם סטודנטים ישראלים שהצטרפו יוצרים שיח משותף, חוקרים וכותבים על הנושא הזה ונוצר בית יוצר בינלאומי למי שיהיו הדור הבא של המדענים וההיסטוריונים . אנחנו חושפים אותם לנרטיב של 'שם עולם' וזה נכנס למחקרים שלהם".

"ישנו גם שיתוף הפעולה עם המוזיאון של ריגא, מוזיאון שיחד אתו פיתחנו סמינר בינלאומי, ומוטי היה אמור להגיע לשם להרצות בעוד עשרה ימים. גם זה מותיר חלל עצום".

בדבריו מזכיר הרב קריגר את מכלול פעילויותיו של ד"ר שלם כמי שהיה איש צבא במשך שנים לא מעטות, עסק בחקר תולדות הפלמ"ח וראשית צה"ל, בהמשך גם פעיל מאוד במכון מנדל, שם חנך רבים שהגיעו לתחומי עשייה רבים, עוד פעל בארגון נכי צה"ל ובמעגלי עשייה רבים נוספים".

זה אמנם מוקדם מדי, ובכל זאת שאלנו אם ישנה צוואה מעשית שאותה הנחיל ד"ר שלם למכון 'שם עולם', והרב קריגר משיב: "מוטי לא היה אדם בריא, הוא היה כל הזמן אומר שהוא פועל על זמן שאול, ודחף לכך שאסור לעמוד במקום אלא צריך להתקדם. האווירה הזו, שלא לדרוך במקום אלא ליצור ולפתח וליצור דברים חדשים, זו הרוח שלו".