מנכ"ל פניציה: נחצה קו אדום

מנכ"ל מפעל פיניציה מיכאל שוורץ טוען כי בחסידות גור פנו ללקוחות המפעל ואיימו להסיר כשרויות במידה וימשיכו לרכוש מוצרים

בן שאול , ח' באייר תשע"ט

הרב יצחק גולדקנופף, יו"ר הוועדה למען השבת
הרב יצחק גולדקנופף, יו"ר הוועדה למען השבת
צילום: חזקי ברוך

על רקע סערת מפעל פניציה וחרם חסידות גור טוען מנכ"ל המפעל מיכאל שוורץ כי בחסידות גור פנו ללקוחות המפעל ואיימו להסיר כשרויות במידה וימשיכו לרכוש מוצרים.

"הקו האדום שנחצה מבחינתי הוא שבחסידות גור פנו ללקוחת שלנו באיומי חרם ובהסרת כשרויות אם ירכשו מאתנו מוצרים", אמר בראיון לרדיו 'קול ברמה'.

לדבריו, לו הדבר התאפשר - היה סוגר את המפעל בשבת. "הייתי שמח לשלוח את עובדי החברה לנוח ולא לעבוד בשבת. עד לפני שנתיים ביצענו את כל הבקשות של המכון הטכנולוגי להלכה ואז באה ועדת השבת בדרישות נוספות".

"אני מכבד את הדת ואת הרב גולדקנופף, אבל בניגוד לפרסומים אין שום מסמך שמצביע על האפשרות שניתן להשבית תנור במהלך השבת או כל פתרון אחר שלא עשינו", אמר.

בדבריו התייחס לביקורו של יאיר לפיד במפעל. "אני לא מכניס פוליטיקה למשבר, אני מכבד את כולם ולכן לא פסלתי את הביקור של לפיד במפעל. ביקרו פה פוליטיקאים מכל קצוות הקשת".

הרב יצחק גולדקנופף יו"ר הוועדה למען השבת, טען אמש ברדיו 'קול ברמה' כי "יש מסמך של מהנדס המפעל שאפשר לעשות מהלך עם התנורים גם בלי לכבות אותם. זה יעלה הרבה פחות ממה שהמפעל טוען, ככה שיש פתרונות לחילול השבת אך המפעל לא מעוניין".

הרב ישי מלכא מפקח ראשי בבד"ץ בית יוסף הוסיף כי "ישנה אפשרות להפסיק את התנורים והיו עוד מס' פתרונות שהצענו אבל במפעל לא רצו לשתף פעולה. המפעל פועל באטימות נגד רצון עובדיו ולא קשוב לחופשת ימי השבת וחג".