איחוד האמירויות: נשתתף בכנס עם ישראל

בהודעה רשמית מציינים באיחוד האמירויות שישלחו נציג בכיר לסדנה הכלכלית שתקיים ארה"ב, אך מזכירים שהם תומכים בהקמת מדינה פלסטינית.

ניצן קידר , י"ז באייר תשע"ט

דובאי
דובאי
iStock

איחוד האמירויות ישלח נציג בכיר לסדנה הכלכלית שיוזמים האמריקנים בסוף החודש הבא, כחלק ראשון של 'עסקת המאה'.

משרד החוץ של האיחוד מסר כי "איחוד האמירויות תומך בכל המאמצים הבינלאומיים שמטרתם להוביל התקדמות כלכלית והגדלת ההזדמנויות באזור, ולהקל על סבלם של האזרחים במדינות השונות במזרח התיכון, בעיקר הפלסטינים".

בהודעה נאמר כי הסדנה נועדה ליצור מסגרת המבטיחה עתיד משגשג באזור. "הכוונה היא להרים את העם הפלסטיני מתוך האומללות ולאפשר להם עתיד יציב ומשגשג".

"איחוד האמירויות חוזר על תמיכתו בהקמת מדינה פלסטינית עם ירושלים המזרחית כבירתה", הדגיש המשרד.

עוד נאמר בהודעה כי המאמצים שמטרתם פיתוח ושגשוג אינם עומדים בסתירה לעמדה של איחוד האמירויות הערביות בסוגייה הפלסטינית. "מאמצים אלה רק יקדימו ויתמכו בפתרון מדיני שיגיע לשיאו בשלום בר קיימא ומקיף בין הפלסטינים לישראלים".

נזכיר כי הרשות הפלסטינית הבהירה שלא תשתתף בכינוס הכלכלי שמארגנת ארה"ב בבחריין כחלק ראשון מתוך 'עסקת המאה' שתוצג בקרוב.

שר ההסברה הפלסטיני, נאביל אבו רודיינה, אמר כי מדובר במפגש חסר משמעות שהוא חלק מתכנית חסרת משמעות, כלשונו.

"הסכם כלכלי, שאין בצידו שום דיון פוליטי, ייכשל כישלון חרוץ. לא נקבל שום הצעה שלא תכלול כבסיס הקמה של מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים", הצהיר אבו רודיינה.

הוא הזכיר גם שהפלסטינים סירבו בשנה האחרונה ליטול חלק במפגש דומה שנערך בוושינגטון, משום שחשו שיש ניסיון להפריד בין המצב הכלכלי למצב הפוליטי, עניין שאינו מקובל על הנהגת הרשות.

הסדנה תתקיים בבחריין ב-25 וב-26 ביוני, בהשתתפו שרי האוצר של מדינות האזור שאליהם יצטרפו בכירים במערכת הכלכלית העולמית. את הכנס יובילו יועצו הבכיר וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, והשליח המיוחד למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט.

בכנס לא מתוכננים כלל דיונים בסוגיות הליבה. לא ידברו בו על מדינה פלסטינית, על גבולות או על פליטים. בשל כך גם לא יוזמנו דרגים פוליטיים בדמות שרי חוץ, אלא רק שרים העוסקים בנושאים כלכליים.

גורם אמריקני הסביר, "ברור שהצעדים הכלכליים צריכים להיעשות עקב בצד אגודל עם הצעדים המדיניים. אבל אנחנו רוצים להתחיל ממקום כלשהו, והכלכלה היא נקודת התחלה - כי שם ניתן להגיע להסכמות וגם להביא השקעות משמעותיות לאזור".

"ההערכה שלנו", מוסיף הגורם, "היא שכנס כלכלי כזה יבהיר את הפוטנציאל בעסקת המאה לאזור כולו. אנחנו לא רוצים שהתכנית תיגע רק ביהודה ושומרון ובעזה, אלא גם בירדן, לבנון, ישראל ומצרים. שכל הכלכלות ירוויחו מהסכם עתידי".