חשש אמיתי לאיבוד שלטון. חובה להתאחד

נתניהו פעל מנקמנות אישית כלפי בנט ושקד. על מפלגות הימין להתאחד למפלגה אחת ולהציב בראש את שקד שבכוחה לאחד מגזרים.

שמעון כהן , כ"ט באייר תשע"ט

בנט ושקד
בנט ושקד
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

על הטלטלות הפוליטיות של הימים האחרונים בקרב הימין בישראל שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם המנכ"ל והעורך הראשי של ערוץ 7, עוזי ברוך, שזומן בשעתו להביע את עמדתו בימים בהם בחנו השרים בנט ושקד את רעיון הפרישה מהבית היהודי.

את הדברים פותח ברוך בהתייחסות להחלטתו של ראש הממשלה נתניהו לפטר את שקד ובנט מתפקידם, מהלך אותו מגדיר ברוך כ״מעשה מזעזע שבו ראש ממשלה פועל מיצר נקמנות בלבד".

"אנחנו תשעים יום מפתיחת הלימודים. זה הגיוני שראש ממשלה יחליף את שר החינוך, ובעוד ארבעה חודשים שוב יחליף? יש לזה הסבר הגיוני כלשהו? הייתי אומר את זה גם אם היה מדובר ביוסי שריד המנוח. לא יכול להיות שראש ממשלה יקבל החלטה כזו תשעים יום לפני פתיחת שנת הלימודים".

על הטענה לפיה לנתניהו לא הייתה ברירה אלא לפטר את שקד ובנט מאחר ולא נבחרו לכנסת החדשה ועם זאת הם חברים בממשלה ומשתתפים בישיבות קבינט, מזכיר ברוך כי החוק קובע שכהונתם תימשך עד להקמתה של הממשלה הבאה, וטיעונים שכאלה אין להם מקום, כפי שאין מקום לטיעון לפיו הם עשויים לנהל את מטה הבחירות שלהם על חשבון המדינה.

״ומה עושים השרים האחרים? ומה עושים חברי הכנסת? מתייחסים למצוקת החולים ולרווחת העניים? הם מתכוננים לבחירות. ומה שמפריע זה הדלק שיבזבז נפתלי בנט בדרך בין הלשכה שלו לבית שלו ברעננה...".

לדברי ברוך אם נתניהו לא היה ״שותה״ את קולות הימין החדש, היתה היום ממשלת ימין עומדת ויציבה: "אם הוא לא היה עושה את זה לא היינו לפני בחירות חדשות ולא היו מתבזבזים שלושה מיליארד שקלים".

התחושה לפיה מאחורי פיטורי שקד ובנט עומד שיקול שאינו ענייני מתחזקת לנוכח העובדה שרק אותם בחר נתניהו לפטר, בעוד את שר החקלאות, אורי אריאל, שכזכור, גם הוא לא נבחר לכנסת הנוכחית, הותיר בתפקידו.

בהמשך הדברים מתייחס עוזי ברוך גם לדבריו של השר המודח נפתלי בנט אמש בסמוך לביתו. לטעמו של ברוך מדובר בעדות נוספת לכך ש"בנט עשוי מחומר של ראשי ממשלה. אפשר לראות את זה בניגוד לאותם בליכוד שחושבים שיחליפו את נתניהו. רואים איך נפתלי מדבר בארץ ובחו"ל, ראינו איך דיבר אתמול כמנהיג אמתי".

בדבריו מזכיר ברוך את אותה ישיבה אליה זומן על מנת לחוות את דעתו אודות רעיון הפרישה מ'הבית היהודי'. "בישיבה הזו ראיתי את בנט איך הוא מדבר מתוך אידאליזם בלבד. הוא אמר לנו אז שהמהלך הזה יכול להביא למחנה הימין שמונה מנדטים למפלגה החדשה ועוד חמישה של הבית היהודי. זה יכול להציל את המדינה אבל גם יכול להיות סיכון ואצטרך ללכת הביתה. הוא לקח את הסיכון הזה והלך הביתה".

"אנחנו חייבים להשמיע קריאה ברורה לכל המפלגות מימין לליכוד: קיים חשש אמתי לאיבוד השלטון. העם עייף. כל המפלגות, מפייגלין דרך בן גביר, הבית היהודי, נפתלי בנט, איילת שקד, כולם צריכים ללכת כמפלגה אחת. בבית הכנסת ובשכונה אנחנו יכולים להסתדר ובפוליטיקה רבים בינינו. אם לא יבינו כולם שצריך ללכת יחד, הרשימה המשותפת תמשיך לחוקק חוקים במדינת ישראל והימין ימשיך להקים שכונות אוהלים בגן הוורדים ולצעוק במגפון".

לטעמו של ברוך אין מקום לפסילות ההדדיות של אנשי בנט את בן גביר ולהיפך, כמו גם טענות באשר לשקד והיותה חילונית, טענות כלפי הרב רפי פרץ ותפקודו בתקופת ההתנתקות ועוד כהנה וכהנה. "יש את כל הסיבות בעולם לריב. מספיק למריבות ולבזבוז הקולות. אם רוצים בוודאי שיוכלו לשבת יחד".

ברוך מסביר כי מי שצריך להוביל את הרשימה המאוחדת היא השרה איילת שקד. "היינו יחד באירועים בארץ ובעולם. היא אוטוריטה. היא אדם מגשר בין הציבורים השונים, זוכה לאהדה רבה גם בקרב הציבור החרדי והחילוני".

באשר לסיכוי שנפתלי בנט יקבל את הובלתה של שקד, אומר ברוך כי אינו יכול לחזות את העתיד, אך בין השניים יש מידת אמון רבה ונדירה בזירה הפוליטית, ולהערכתו השניים ישקלו את צעדיהם לנוכח כשלון מערכת הבחירות הקודמת. "מקבלים כאן הזדמנות שניה, מועד ב'. ברור שהקב"ה נותן לנו הזדמנות שניה וחבל מאוד יהיה לפספס אותה".