סקר חדו"ש: 74% מהציבור בעד ממשלת הליכוד-כחול לבן

ל-68% מהאזרחים חשוב שהמפלגה שעבורה יצביעו תיאבק לקידום חופש דת ושוויון בנטל.

ערוץ 7 , ט' בסיון תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

74% מהציבור היהודי בישראל מעוניינים בממשלה אזרחית אשר תוקם על בסיס הליכוד וכחול-לבן, ללא תלות במפלגות החרדיות. כך עולה מסקר מכון סמית עבור עמותת השמאל ''חדו"ש'' הפועלת לקידום חופש דת ושוויון.

לפי הסקר, רק 26% מהציבור מעוניינים בממשלה המבוססת על תמיכת המפלגות החרדיות ועל קבלת דרישותיהן בנושאי דת ומדינה. ממצאים אלו משקפים את התפלגות בעלי הדעה בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת (80% מהמדגם).

מניתוח התשובות על פי ההצבעה לכנסת בבחירות האחרונות עולה כי בקרב בעלי הדעה 61% ממצביעי הליכוד ו-100% ממצביעי כחול לבן תומכים בהקמת ממשלה על בסיס שיתוף פעולה בין שתי מפלגות אלה לאחר הבחירות. כך גם 93% ממצביעי ישראל ביתנו ו-96% ממצביעי כולנו.

מניתוח התשובות על פי כוונת ההצבעה לכנסת בבחירות הקרובות עולה כי בקרב בעלי הדעה 57% ממצביעי הליכוד ו97% ממצביעי כחול לבן תומכים בהקמת ממשלה אזרחית לאחר הבחירות וכך גם 98% ממצביעי ישראל ביתנו.

מנכ"ל ''חדו"ש'' אורי רגב הגיב לתוצאות הסקר ואמר "יש לקוות כי העמדה החד משמעית והעקבית של הציבור, המצפה שנבחריו יקדמו את ערכי חופש הדת והשוויון המובטחים במגילת העצמאות, תופנם על ידי המפלגות המתמודדות לכנסת. חידוד העמדות בנושאים אלה לאחרונה על ידי ישראל ביתנו וליברמן מבוסס ללא ספק על ממצאים אלה, וכפי שמלמד הסקר הנוכחי – ציפיית מצביעי כחול לבן והעבודה לכך שמפלגותיהם יאבקו בנחישות בנושאים אלה – גדולה אפילו יותר.

''הגיע הזמן שמפלגות כחול לבן והעבודה יפסיקו לשגות באשליות על קניית קולות המפלגות החרדיות במחיר של ויתור ופשרנות בנושאים אלה. לא זו בלבד שהמפלגות החרדיות לא ישנו את תמיכתן אלא אם כן יהיה לאופוזיציה גוש חוסם, אלא שבינתיים מחמיצות מפלגות אלה מצביעים הנמנעים מלתמוך בהן בגלל העדר חוט שדרה שלהן במאבק על חופש הדת והשוויון בנטל בישראל", הוסיף רגב.