שיפוץ מערת המכפלה: "מתנהל מו"מ עם הרשות"

ראש המנהל האזרחי מנהל משא ומתן עם גורם ברשות הפלסטינית לקראת הנגשת מערת המכפלה לבעלי מוגבלויות.

חזקי ברוך , ט' בסיון תשע"ט

ראש המנהל האזרחי תא"ל בן חור אחוות חשף הבוקר (רביעי) כי הוא מנהל משא ומתן עם גורם ברשות הפלסטינית לקראת שיפוץ מערת המכפלה והנגשת המקום לבעלי מוגבלויות, יהודים וערבים.

בדיון של ועדת החוץ והביטחון על הנגשת המערכה אמר בן חור: ''מתנהל משא ומתן שאני מנהל אותו מול גורם מוסמך ברשות הפלסטינית על בניית מעלון, קירוי המערה ושירותים. בגלל שהדיון (בוועדה - ח.ב.) פתוח לתקשורת אני לא ארחיב.

''המצב ברשות הפלסטינית הוא מורכב ולכן זה משפיע על היכולת לקדם את הדברים", הסביר בן חור לחברי הוועדה.

ראש המנהל האזרחי הדגיש כי החלטה חד צדדית על שיפוץ המערה עלולה להזיק, והזכיר כי הסמכות לבנייה במערה שייכת לעיריית חברון הפלסטינית. ''אני מבקש למצות את המשא ומתן מול הגורמים הפלסטינים, וזו גם המלצה שלנו לדרג המדיני''.

חברת הכנסת קטי שטרית מהליכוד הציגה בדיון תמונה של אדם נכה המרותק לכיסא גלגלים, שמתקשה לעלות במדרגות לתפילה במערת המכפלה. "בושה שככה יהודים נכים צריכים לעלות ולהתפלל במערת המכפלה", אמרה.

הרב הלל הורוביץ, מראשי היישוב היהודי בחברון, קרא ''למצוא פתרון קבוע ולא זמני לבעיה שנמשכת כבר שנים. המצב לא נורמלי. מבנה ציבורי צריך הנגשה. אי אפשר כל הזמן לנהל על זה דיונים''.

ח"כ שטרית בדיון
צילום: חזקי ברוך

יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) שאל את ראש המנהל האזרחי ''יש לוח זמנים שאתה רואה או שאנחנו תלויים במשא ומתן? מההיכרות שלי עם הרשות הפלסטינית, הסיכוי לקבל תשובה הוא קלוש. לא יכול להיות שעוד שנה ניפגש פה ושוב נהיה במשא ומתן''.

תא''ל בן חור השיב כי ''המשא ומתן הוא אינטנסיבי וזה ממוקד וזה בעיצומו. תוך כמה שבועות אני אדע. אם הדרג המדיני יחליט לעשות בצורה חד צדדית תוך ארבעה חודשים יהיה ביצוע''.

ח''כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר כי ''כל עיכוב בהסכמת הוואקף או עיריית חברון, מהווה פגיעה בזכויות היסוד של אזרחי ישראל ובבעלותה של ממשלת ישראל ואחריותה על מערת המכפלה, האתר הראשון המקודש לעם ישראל מזה למעלה מ- 3,800 שנה.

"אני קורא לראש הממשלה ושר הביטחון, למחוק את החרפה הזו ולתת זמן של חודש לאפשרויות המשא ומתן ולהורות על בניית המעלית להנגשת מערת המכפלה ועל קירוי המערה. די לביזיון הלאומי במערת המכפלה, עת לקוממיות במערת המכפלה ובכל ארצנו", כך יוגב.

נציג המועצה לביטחון לאומי סיפר בדיון ''אנחנו מלווים את פרויקט ההנגשה בחברון. הדרקטיבה של רה''מ ושר הביטחון היא לקדם את המהלך. המל''ל עשה דיוני מעקב עם כל הגופים ועכשיו אנחנו לקראת צומת קבלת החלטה והמטרה היא להגיע להסכמות. אמרנו שנעבור את הרמדאן ונביא המלצה סופית. במקביל אנחנו בשיח עם צה''ל ושב''כ כדי לבדוק מה זה עושה ליציבות הביטחונית''.

קרן זילברמן, מנהלת אגף פיתוח תשתיות במשרד התיירות, סיפרה כי המשרד הקצה חצי מיליון ש''ח לתכנון השיפוץ במערת המכפלה, ועוד שני מיליון שקלים לביצוע.

ח''כ עוזי דיין מהליכוד אמר כי ''אין מניעה לפעול ולעשות פעולה חד צדדית. אני מציע לתחום את המו''מ בזמן. חייבים לעשות הנגשה וקירוי, אני ממליץ לעשות הכל בלילה אחד. תוך 4 חודשים צריך ללכת לביצוע''.

ח"כ אוסנת מארק, גם היא מהליכוד, אמרה: ''‏הגיע הזמן להבהיר מי הריבון בחברון. להנגשת מערת המכפלה יש חשיבות קריטית למימוש חופש הפולחן לכל הדתות ויתרה מכך, זהו צעד חשוב מאין כמוהו לקיבוע הריבונות הישראלית על המערה ועל העיר חברון. ניהול משא ומתן עם הרשות הפלסטינית זה דבר הזוי בהקשר הזה. צריך לשים לזה סוף''.