מנהל המוזיאון היהודי צייץ בעד BDS - והתפטר

מנהל המוזיאון היהודי בברלין יעזוב את תפקידו לאחר שספג ביקורת על ציוץ שפירסם המוזיאון בו עודד קריאת כתבה בעד תנועת החרם.

תגיות: ברלין BDS
ניסן צור , י"ב בסיון תשע"ט

המוזיאון היהודי בברלין
המוזיאון היהודי בברלין
iStock

מנהל המוזיאון היהודי בברלין, פיטר שאפר, החליט לפרוש מתפקידו לאחר שבימים האחרונים היה נתון תחת ביקורת חריפה, בעקבות ציוץ רשמי בחשבון הטוויטר של המוזיאון.

בציות הוא עודד את העוקבים לקרוא כתבה בעיתון הגרמני Taz על המכתב ששלחו 240 אקדמאים ישראלים ויהודים מרחבי העולם, בו קראו לממשלת גרמניה שלא להעביר את החוק המגדיר את תנועת ה BDS כ"אנטישמית".

ליד הציוץ בעד הכתבה נכתב ההאשטג "Mustread#". הקהילה היהודית בגרמניה העבירה ביקורת חריפה על שאפר, בעקבות הציוץ שעודד את קריאת הכתבה בעד תנועת החרם על ישראל, ובעקבות זאת הודיע שאפר ביום שישי כי "הצעתי היום את התפטרותי ליו"ר מועצת המנהלים ולשרת התרבות מוניקה גרוטרס, על מנת למנוע פגיעה נוספת במוזיאון היהודי בברלין".

נשיא המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, יוזף שוסטר, גינה בחריפות את הציוץ של המוזיאון היהודי בברלין ואמר כי "מדובר בקש האחרון ששבר את גב הגמל. נראה כי המוזיאון היהודי בברלין יצא לחלוטין מכלל שליטה. תחת התנאים האלו, יש לתהות האם המונח 'יהודי' עדיין מתאים".

שאפר כבר עורר ביקורת חריפה גם בשנה שעברה, לאחר שהזמין למוזיאון חוקר פלסטיני וערך סיור אישי לנספח התרבותי של שגרירות איראן בגרמניה.