כתובה שהתגלתה מאשרת: יהודי איטליה התחתנו דווקא בערב פסח

הכתובה שנתגלתה בפירנצה נכתבה על קלף לפני יותר משלוש מאות שנה ומאשרת מנהג עתיק של היהודים במדינה.

יוני קמפינסקי , י"ד בסיון תשע"ט

הכתובה שהתגלתה
הכתובה שהתגלתה
צילום: באדיבות הקהילה היהודית

כתובה מפוארת שנכתבה לפני יותר משלוש מאות שנה בפירנצה שבאיטליה, מסעירה בימים האחרונים את אוצרי העתיקות והקהילה היהודית באיטליה.

הכתובה הנושאת את התאריך י"ד בניסן התס"ב שהוא ערב חג הפסח שבו למרבה הפלא התקיימה החופה בפירנצה.

רבה של רומא וסגן נשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב שמואל די סייני אמר כי הופתע מאוד כששמע לראשונה שברומא נהגו לערוך נישואין בערב פסח. "מזה כמה שנים שאני חוקר את התופעה הזו ולפיה הקהילה היהודית ברומא נהגה לרכז כמות גדולה של מועמדים לנישואין ולערוך את חופתם וסעודת המצווה דווקא בערב פסח. אבל אם עד עתה חשבתי שזה היה רק ברומא הנה אני מתוודע כעת כי גם בפירנצה ובאורבינו ערכו חתונות בערב פסח".

הרב די סייני מסביר את הסיבות להחלטת יהודי איטליה בעבר להתחתן דווקא ביום שזה. "זה הוא היום האחרון לפני ספירת העומר בהם אסור עפ"י ההלכה לערוך חופות וכן הדלות והעניות שהייתה בזמנו הביאו לכך לערוך כמה שיותר חתונות בכדי שיוכלו לנצל את החמץ שברשותם לפני שייאלצו לבערו. אני מעריך שחופות אלה נערכו בערב ליל בדיקת חמץ ולא ביום י"ד עצמו".

הכתובה המפוארת במיוחד שנתגלתה באקראי בארכיב ארגון יהודי בפירנצה היא גדולה ומרשימה ונכתבה על גבי קלף. הועברה ע"י הארגון לבית המכירות הבינלאומי 'קינג דויד' והיא תוצג למכירה פומבית בימים הקרובים במחיר התחלתי של 20 אלף דולרים. על פי הערכת בית המכירות מחירה יגיע לבין 40 ל-50 אלף דולרים.

הכתובה הנושאת, כאמור, את התאריך י"ד בניסן התס"ב ( 12 באפריל 1702 למניינם) מעוטרת בעיטורים צבעוניים, חלקם הגדול בזהב ומקושטת בציורים נפלאים של חתן וכלה בבגדים איטלקיים חגיגיים ולצדם ציורי אריות וסוסים אצילים.

שמו של החתן החתן הבחור שלמה מנחם בן היקר שמואל מאיר מאורבינו וחתימות העדים מתנוססות כפי שנהוג עפ"י מסורת ישראל בתחתית הכתובה.