סמוטריץ' לערוץ 7:
המשימה שלנו - פתק אחד מימין לליכוד

שר התחבורה החדש מקווה לקדם מהלכים שיביאו עוד ועוד ישראלים ליהודה ושומרון ולגליל. "לא פוסל שארצה להישאר פה אחרי הבחירות".

ניצן קידר , ט"ו בסיון תשע"ט

ח"כ סמוטריץ'
ח"כ סמוטריץ'
צילום: הלל מאיר/TPS

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' כבר מצוי בחפיפה לקראת כהונתו כשר התחבורה והבטיחות בדרכים.

"אני נכנס לתפקיד בתחושת אחריות גדולה", הוא מספר לערוץ 7. ''זו זכות גדולה להמשיך לשרת את עם ישראל, מדינת ישראל והציונות הדתית עכשיו גם מתוך הממשלה והקבינט. אני הולך לתקופת למידה מאוד אינטנסיבית ונכנס לנעליים גדולות מאוד של ישראל כ"ץ.

''זה משרד גדול ומורכב עם הרבה מאוד פרוייקטים. אני מניח שאת רוב הדברים הגדולים אי אפשר לעשות בממשלת מעבר, אך יש דברים שנוכל לעשות בהם טוב גם בחודשים הקרובים", אומר סמוטריץ'.

לדבריו, "הכניסה של הרב רפי ושלי בעיתוי הזה לממשלה ולקבינט, יש בה הצהרת כוונות להמשך השותפות של הציונות הדתית וממשלת נתניהו אחרי הבחירות. יש אתגר גדול לנו כמפלגה להצליח בבחירות וגם לגוש הימין - שאפשר יהיה להקים ממשלה יציבה בלי ליברמן ביום שאחרי. המשימה הגדולה שלנו היא להתאחד ולייצר פתק אחד בלבד מימין לליכוד ולמנוע בזבוז של קולות".

זו הצהרת כוונות גם מבחינתך, שהרי הרב פרץ רוצה להישאר בתיק החינוך גם אחרי הבחירות?

"אני בא מאוד פתוח למשרד התחבורה. זה המשרד הכלכלי השני בגודלו ובחשיבותו אחרי משרד האוצר וחולש על המון תחומים שנוגעים לחיי היום יום של האזרחים. יש גם היבטים ציוניים. התיישבות מגיעה בעקבות פריסת הכבישים. אם רוצים להביא חצי מיליון יהודים ליו"ש צריך לייצר תשתית תחבורתית מתאימה, אם רוצים לייהד את הגליל והנגב צריך לרשת בכבישים. יש שם יכולות ביצוע ותקציבים מאוד גדולים. אני לא מוציא מכלל אפשרות שאתאהב במשרד ובעשייה וארצה להישאר בו ביום שאחרי".

איזו משימה אתה רואה בעיניך כראשונה שצריך לטפל בה בתיק התחבורה?

"ברמת המאקרו התפקיד המרכזי הוא לאפשר לאזרחי ישראל להגיע ממקום למקום הכי מהר, הכי בזול, הכי בבטחה. לחבר את הפריפריה למרכז ואולי תוך כדי את העם זה לזה. זה לא יקרה בארבעה או חמישה חודשים עד שתוקם הממשלה הבאה. אפשר ללמוד, לגבש תכניות עבודה, להניע עבודות מטה ולהיערך לקדנציה הבאה - ככל שאני אשאר במשרד הזה".

"יש דברים שאפשר לעשות באופן מיידי. יש פרוייקטים ביו"ש שנמצאים ברמת זמינות שאפשר לקדם גם בתקופה הזאת. בנוסף, אנחנו נכנסים לחודשי הקיץ ויש בהם עלייה מאוד עצובה בעקומת ההרוגים והנפגעים הצעירים בתאונות דרכים בחודשי הקיץ. אפשר כאן במהלך של הסברה ותודעה יחד עם אכיפה - לצמצם את מספר הנפגעים. אפשר לייצר כאן שיתוף פעולה עם משרד החינוך ואף שוחחתי על כך עם הרב רפי".

"גם סוגיית שדה דב חונה לפתחי. ראש הממשלה ביקש ממני לרכז את העבודה מטעם הממשלה כדי למצוא פתרון לבעיה, שהיא אקוטית לאילת וגם למדינת ישראל כולה. צריך לשמר את שדה דב עד שיהיו פתרונות אחרים".

ויתרת לגמרי על תיק המשפטים?

"חלום תיק המשפטים לא נגוז, הוא תלוי מאוד בתוצאות הבחירות ובמצב שיווצר אחרי. אני חושב שבכל דבר בחיים, ודאי בפוליטיקה, זה נכון וטוב להציב יעדים ולדרוש ולהיאבק - אבל בסוף חיים במציאות שצריך לגלות בה גמישות. נאבקנו כל עוד היה אפשר לקבל את זה. להערכתי, לו היתה מוקמת ממשלה, היינו יכולים לקבל את זה. כרגע, אין לנו מנופי לחץ וראש הממשלה סגר בפנינו את הדלת הזאת. היתה בפנינו ברירה - האם לדפוק את הראש בקיר ולא להגיע לשום מקום - או להבין שניהלנו מאבק צודק וראוי ולא הצלחנו בו וממשיכים הלאה".

לאור ניסיונו הצבאי המאוד גדול של הרב רפי פרץ, לא היה ראוי שהוא ישב בקבינט כחבר ואתה כמשקיף?
"שנינו נהיה בסופו של דבר בקבינט. במסגרת החלוקה, השותפות, החברות והעבודה המשותפת אני ויתרתי בשמחה רבה על דברים וסוכם שאני אהיה חבר בקבינט והוא יהיה משקיף. שנינו נביא את האמירות שלנו לידי ביטוי בקבינט. אני בא לשמוע ולהקשיב וגם להטביע חותם. אני יודע שאני לא הולך לקבל החלטות בעצמי ולא לנהל את הקבינט. אצטרך לקחת אחריות גם על החלטות שאני פחות אוהב ושלם איתן, אבל זו טיבה של אחריות ושל מעבר מהיציע אל המגרש כשחקן משמעותי ומשפיע".

יכול להיות שתגלה שדברים שרואים מכאן, לא רואים בכסא חבר הקבינט?

"אני לא חושב שאראה או אחשוב דברים אחרת. אני אמשיך להחזיק באותן דעות, אמונות ותפיסות ואנסה לשכנע כמה שרק אפשר. אני מודע לזה שלא תמיד עמדותיי יתקבלו. עמדתי בסוגיית עזה תישאר ואשאף לפתרון אמיתי ויסודי שיהיה באמצעות חזרה ולקיחת האחריות שם מחדש".

נתניהו דרש מכם לקדם מהלך של איחוד - גם עם מפלגות שיותר קשה לכם איתן, כמו זהות?

"ראש הממשלה לא שוחח איתי בעניין אפילו פעם אחת ואני לא חושב שאנחנו זקוקים לזירוז הזה. נדמה לי שלכולם ברור שיש לנו אחריות כבדה על הכתפיים לממשלת ימין שתוקם אחרי הבחירות. צריך רק שיהיה ברור שמרכיבים שלם שגדול מסך חלקיו והדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא להתכנס לחדר ולצאת עם הסכמות. אני קורא לכולם לעשות את זה".

מתנהלות שיחות בנושא בימים האלה? או שבגלל ההצהרה של נפתלי בנט זה מוקדם מדי?

"זה דווקא מאוחר. יש שיחות שמתנהלות בין כולם לכולם. לדעתי איחוד מפלגות הימין צריכה קודם כל להשאיר את ההסכם שלה כמו שהוא. על גביו צריך לייצר חיבורים שימקסמו את הכוח האלקטורלי של הימין".