בית ההלוויות שמגר ישופץ וישודרג

מנכ"ל מועצת בתי העלמין בירושלים הרב הלל הורוביץ: "בשעות הקשות ביותר בני המשפחות יקבלו בקרוב מקום מכובד ומכבד".

בן שאול , כ"ד בסיון תשע"ט

שיפוץ בית ההלוויות שמגר
שיפוץ בית ההלוויות שמגר
צילום: מועצת בתי העלמין

בעלות של שלושה מיליון שקלים החלו העבודות לשיקום ושדרוג בית ההלוויות שמגר בירושלים, ביוזמת מועצת בתי העלמין בעיר ובשיתוף עיריית ירושלים.

לאחר שנים רבות שבהן סבל המקום מהזנחה בשל מחסור במשאבים ובגוף מפקח ואחראי, עברה האחריות על המקום לידי מועצת בתי העלמין בירושלים.

עם המעבר לידי המועצה מינתה הנהלת המועצה את הרב חיים אייזנבך לנהל את בית ההלוויות, שמנהל את המקום במסירות ובכישרון.

מנכ"ל המועצה הרב הלל הורוביץ וחברי ההנהלה בהם הרב יצחק הנאו מנהל האגף למבני דת, ומנהל חברה קדישא פרושים הרב יצחק גלבשטיין ושאר החברים, פעלו ללא לאות למציאת תקציב שייתן מענה לשדרוג ושיפוץ המבנה.

בשלב הראשוני הוקמה ועדת ניהול והיגוי של המתחם והיא פעלה בתכנית ראשונית לשיפור פני בית ההלוויות. במסגרת התכנית שופצה והורחבה החנייה, הותקנו מצלמות אבטחה ושערי כניסה ויציאה.

גם במבנה עצמו נעשו שיפורים שנועדו להקל על התנאים של בני המשפחות והמלווים, כמו שדרוג המזגנים, התאורה וההגברה באולם ההספדים.

במועצת בתי העלמין לא שקטו על השמרים ועמלו על תכנית גדולה בעלות של שלושה מילוני שקלים. לאחרונה אושר התקציב בשיתוף עיריית ירושלים והתכנית יצאה לדרך.

בתוך מספר חודשים אמור להסתיים השיפוץ שייתן מענה מכובד למשפחות למלווים, וטהרת הנפטרים תיעשה בצורה הלכתית ברמה הגבוהה ביותר. במקום יוקם מקווה טהרה חדש וחדר מיוחד לפרידת בני המשפחות מיקיריהן. כמו כן אולם ההספדים יעבור שיפוץ למען כבוד הבאים.

מנכ"ל מועצת בתי העלמין הרב הלל הורוביץ: "לתושבי ירושלים ובכלל מגיע בית הלוויות שמכבד את הנפטר ומכבד את בני המשפחה ברגעים הקשים ביותר של הפרידה והלוויה. השכלנו ביחד עם עיריית ירושלים להוציא לפועל את התכנית שתהפוך את בית הלווית בשמגר לראוי ומותאם לצרכיהם של תושבי ירושלים ולטהרתם של הנפטרים והכל על פי כל דקדוקי ההלכה".

מנהל האגף למבני דת בעיריית ירושלים וחבר מועצת בתי העלמין הרב יצחק הנאו: "העברת האחריות על בית הלוויות שמגר לידי מועצת בתי העלמין הייתה החלטה טובה שבזכותה השכלנו להביא תקציבים ביחד עם עיריית ירושלים על מנת לשפץ את המקום ולהפוך אותו למקום ראוי המכבד את הבאים בזמן הקשה של לווית המת".

עוד מוסר הרב הנאו כי במקביל שוקדים בעירייה על תכנית רחבה יותר להעתקת בית הלוויות למבנה גדול ומכובד שיתאים לצרכים העדכניים, תכנית שמקודמת ותבוצע בשנים הקרובות.

מנכ"ל חברה קדישא פרושים וחבר מועצת בתי העלמין הרב יצחק גלבשטיין: ''עניין גדול מאוד לשמור על כבודו של המת וכבוד בני המשפחות ולדאוג שהטהרה וכל ההספדים יעשו באופן מכובד ושלא ידחקו אנשים במקום צפוף ולא מותאם לקהל המלווים. אני שמח שמועצת בתי העלמין בירושלים מובילה את הפרויקט החשוב הזה".