איחוד מלא של מפלגות הציונות-הדתית יפגע במחנה הימין

ד"ר עדו ליברמן מציע לימין הדתי להתמודד בשתי רשימות: רשימת הבית היהודי-הימין החדש, ורשימת האיחוד הלאומי-עוצמה יהודית.

חזקי ברוך , כ"ח בסיון תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: אייסטוק

ד"ר עדו ליברמן, מרצה בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי, מתייחס בערוץ 7 למאמצים לאחד את המפלגות שנמצאות מימין לליכוד, לקראת הבחירות לכנסת ה-22.

ליברמן, יועץ מדעי ומנחה מקצועי במכון מסקר, אמר כי "לאחר שנים של פיצולים פנימיים, טראומת הבחירות האחרונות דוחקת את המחנה למפלגה אחת רחבת היקף ככל הניתן, במטרה למקסם את הייצוג שלהן בשדה הפוליטי.

"הטראומה החריפה מונעת דיון על האופציה של ריצה לבחירות בשני ראשים המייצגים את החלקים המרכזיים המרכיבים את המחנה: הציונות הדתית הליברלית והבורגנית מחד, ומאידך הציונות הדתית החרד"לית''.

האם לאור תוצאות הבחירות האחרונות והכישלון של הימין החדש וזהות, אתה לא סבור שיש ללכת ברשימה אחת בלבד מימין לליכוד?

"אני חושב שרצוי לבחון באופן מקצועי לרוץ בשתי מפלגות מימין לליכוד. הניסיון להכניס את הציונות הדתית כולה לתוך 'מיטת סדום' (לא במובן הערכי חס ושלום אלא במובן הפיזי) אחת תהיה בהכרח 'קיצוץ' של השוליים וזריקתם למדבר הפוליטי. ברוך השם הציונות הדתית היא תנועה גדולה ורחבה שקשה עד בלתי אפשרי להכיל אותה בתנועה אחת.

"בעת הנוכחית הציונות הדתית היא קבוצה בעלת מגוון רחב של דעות ותפישות עולם, סגנון חיים ופסיקת הלכה. אין כמעט פרקטיקה התנהגותית או סוגיה הלכתית, פוליטית או תרבותית שלא נמצאת במחלוקת עמוקה, ואשר ניתן להצביע עליה כבסיס משותף ומוסכם.

"הבנה זו של התהליכים הסוציולוגים מחייבת, לכל הפחות, לשקול מחדש את האפשרות של הליכה לבחירות בשני ראשים שמייצגים את ההבדלים המהותיים בין שני החלקים המרכזיים המרכיבים את המחנה: מחד הציונות הדתית הליברלית והבורגנית, ומאידך הציונות הדתית החרד"לית''.

בחלוקה שלך בין הליברלים לחרד''לים, איפה אתה ממקם את מפלגת זהות של משה פייגלין?

"זהות כתנועה פוליטית קרובה יותר לצד הדתי-ליברלי אך על מנת שניתן יהיה להיכנס איתה לרשימה אחת צרכים לבנות הבנות מאוד קפדניות והסכמות על קווי גבול שישאירו את התנועה כתנועה דתית מוצהרת ומובהקת. ללא הסכמות כאלה אני חושב ששאלת תנועת זהות תהיה שולית (מאוד) וחסרת משמעות אם שתי התנועות תתייצבנה באופן נכון ותקין. תנועת זהות זכתה לאוהדים בציבור הדתי בין היתר בגלל שהאלטרנטיבה לא הייתה מספיק מתאימה לדעותיהם".

מי לדעתך צריך לעמוד בראש המפלגה הליברלית ומי בראש המפלגה החרד''לית?

"זו שאלה שחייבת להיות מוכרעת ע"י סקרי עומק. ברמת העיקרון בכל אחת מהמפלגות צריך לעמוד אדם שמייצג את ה"אמצע" של החיבור הספציפי שלו. במפלגה היותר חרד"לית צריך להיות אדם שמייצג טוב את הציבור המתנחלי-תורני ובמפלגה היותר ליברלית צריך להיות אדם שמייצג היטב את הצד הדתי-בורגני-ימני-לייט".

"חיתוך סוציולוגי נכון יותר של הציונות-הדתית ייצור איחוד טבעי ואמיתי של המפלגות השונות: מפלגת הבית היהודי ומפלגת הימין החדש יחד, ומנגד איחוד של עוצמה יהודית יחד עם האיחוד הלאומי. פיצול שכזה צפוי להשיב מצביעים רבים הביתה וכך למצות באופן מיטבי את כוחו של הציבור בשוק הפוליטי".