ניסה להצית בית כנסת - ונשרף

פעיל ימין קיצוני ניסה להצית את בית הכנסת בעיר אקסטר בבריטניה, אך מצלמות האבטחה תיעדו אותו נשרף בעצמו.

ניסן צור , ג' בתמוז תשע"ט

בריטניה
בריטניה
פלאש 90

טריסטן מורגן, פעיל ימין קיצוני בעל דעות אנטישמיות קיצוניות, תועד במצלמות האבטחה של בית הכנסת בעיר אקסטר בבריטניה כאשר הוא מנסה להצית את בית הכנסת בתאריך 21 ביולי בשנה שעברה, זמן קצר לפני תחילת צום תשעה באב.

בצילומים נראה מורגן שובר את חלון בית הכנסת בעזרת גרזן קטן, ולאחר מכן מנסה לשפוך נוזלים על מנת להצית את בית הכנסת באש, אך האש אחזה בבגדיו והוא נראה נמלט כאשר הוא בלהבות שהעיפו את כובעו מעליו והציתו את שערו. הלהבות כבו אחרי מספר שניות ומורגן סבל מכוויות קלות בלבד.

ביום שישי שלח בית המשפט בבריטניה את מורגן לאשפוז כפוי ללא הגבלת זמן בבית החולים לחולי נפש בלונדון, לאחר שקיבל את חוות הדעת של רופאים שבדקו אותו וקבעו כי "הוא סבל מהתקף פסיכוטי בזמן המתקפה על בית הכנסת".

אחד התובעים במשפט תיאר את מורגן כ"בעל אמונות אנטישמיות עמוקות" וסיפר כי מורגן הודה כי בהצתה, באחזקת ספר על "עליונות הגזע הלבן", ובעידוד לטרור לאחר שהעלה ל"ענן" שיר תחת הכותרת "האיש הלבן".

מאט לווולר, מפקד המשטרה באקסטר, אמר כי "הצילומים שהוצגו בבית המשפט הראו את רמת התכנון, הנחישות והכוונה של מורגן, אשר הראיות הרחבות הראו בבירור שהחזיק בדעות ימין קיצוני, אנטישמיות ועליונות הגזע הלבן. מורגן הוא בבירור חולה מאוד, ולאחר בירור רפואי מקיף ברור כי צו אשפוז בכפייה הוא הצעד המתאים ביותר".