הפעולה החשאית בעזה:
סא"ל מ' נהרג מירי של כוחותינו

תחקיר המבצע שבו נהרג סא"ל מ' הוצג לרמטכ"ל, שקבע כי הכוח ביצע מספר שגיאות שהביאו לחשיפתו. הרמטכ"ל שיבח את פעולת החילוץ האמיצה.

קובי פינקלר , ד' בתמוז תשע"ט

נשיא המדינה מחבק את בנו של סא"ל מ', בהלוויה
נשיא המדינה מחבק את בנו של סא"ל מ', בהלוויה
צילום: קובי גדעון, לע"מ

הלווית סא"ל מ' הי"ד

מסקנות צוות הבדיקה המטכ"לי שהוקם לאחר הפעולה החשאית ברצועת עזה שבה נהרג סגן אלוף מ' הוצגה לרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי.

באירוע שהתרחש ב-11 בנובמבר נפצע קצין צה"ל נוסף באורח בינוני. סיכום הרמטכ"ל נערך בהשתתפות מפקדי מערך המבצעים המיוחדים, סגן הרמטכ"ל, ראש אגף המבצעים, ראש אגף המודיעין, מפקד חיל-האוויר וראש צוות הבדיקה המטכ"לי, אלוף (מיל') ניצן אלון.

לאחר האירוע מינה הרמטכ"ל דאז גדי איזנקוט צוות בראשות ניצן אלון לבחינה וללמידה של האירוע ולגיבוש המלצות ברמה המטכ"לית, הרב-זרועית, והבין-ארגונית של המערכים המבצעיים המיוחדים.

בצוות לקחו חלק מספר קצינים בכירים בסדיר ובמילואים, וכן נציגים בכירים מגופי בטחון נוספים.
הצוות פעל בהתבסס על מסקנות התחקיר המבצעי שהוביל מפקד מערך המבצעים המיוחדים, תת-אלוף ג׳, ולצד צוותים מקצועיים חיצוניים נוספים שפעלו לתחקור המבצע.

הרמטכ"ל כוכבי קיבל את ממצאי התחקירים כפי שהוצגו לו על ידי ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן, ואלוף (מיל׳) אלון, ושיבח את תהליך התחקור והלמידה הנוקב והמקצועי. הרמטכ"ל קבע כי משימת המבצע לא בוצעה, הביע צער עמוק על נפילתו של סא"ל מ' וציין את הגבורה שהופגנה על-ידי הלוחמים.

בתחקיר נקבע כי סא"ל מ' נהרג מאש תועה של כוחותינו. הרמטכ"ל ציין כי מניתוח השתלשלות האירועים במבצע עולות מספר שגיאות ותקלות שהביאו לחשיפת הכוח, המצביעות על פערים בשיטת הביצוע ובתהליך ההכנות.

כמו כן, הוצגו שורת מסקנות ולקחים הקשורים בתהליך התכנון של המבצע המיוחד, בשיטות המבצעיות שבשימוש המערך המיוחד, בפיקוד ובשליטה על מבצעים המיוחדים ובהתארגנות המערך. כן גובשו לקחים באשר לממשקים בין מערך המבצעים המיוחדים לרמה המטכ״לית אשר הטמעתם מתבצעת כבר בימים אלה ולאורם מגובשת תכנית העבודה של המערך בראייה רב-שנתית.

הרמטכ"ל סיכם כי למערך המבצעים המיוחדים הישגים יוצאי דופן לאורך שנים אשר תרמו רבות לביטחון המדינה וכי המערך הינו חיוני, מקצועי ואיכותי ומהווה זרוע חשאית שאין שני לה. הרמטכ״ל הדגיש כי הוא משוכנע ביכולתו המבצעית של המערך להמשיך ולפעול להובלת מבצעים הכרחיים לביטחון ישראל כפי שכבר בוצעו בהצלחה, הלכה למעשה בחודשים האחרונים מאז האירוע.

הרמטכ"ל ציין לחיוב את תפקוד הלוחמים בשטח ואת שרשרת הפיקוד בשטח ובחפ"ק ובפרט את סא"ל א' אשר פעל בקור רוח, אומץ לב וגבורה ואפשר את חילוץ הכוח. א' מועמד לקבל את צל"ש הרמטכ''ל בעקבות אומץ הלב שהפגין.

רא''ל כוכבי שיבח את כוחות חיל-האוויר וגורמי הרפואה של חיל-האוויר על פעילות חילוץ שהתאפיינה באומץ לב, במקצועיות ובאיכות מבצעית הראויה לכל שבח.

בהודעת דובר צה''ל נאמר כי ''צה״ל מחבק וממשיך ללוות את משפחתו של סא"ל מ' ז"ל שנפל בפעולה זו תוך שהוא מגלה גבורה, אחריות ורעות לנשק. צה"ל ימשיך לתחקר את עצמו באופן יסודי ונוקב, להפיק לקחים, ללמוד ולהשתפר וכל זאת על מנת לבצע את משימתו בדיוק ובשלמות''.

בתוך כך נציין כי הרמטכ''ל כוכבי החליט למנות את תא"ל א' לפקד על מערך המבצעים המיוחדים במקומו של תא"ל ג' שביקש לסיים את תפקידו. א' יחזור לשרת בתור אזרח עובד צה"ל ולאחר תום כהונתו יחזור לחייו האזרחיים.